در کرانه‌ی شرقی رود، بازارهای قدیمی و در کرانه‌ی غربی آن معبدها و مقبره‌های باستانی قرار دارند. مجموعه‌ی معبد کرنک، بزرگ‌ترین موزه‌ی فضای باز در کل دنیا است. گردشگران تور لحظه آخری چند روز را می‌توانند در این منطقه به گشت‌وگذار بپردازند و هنرهای دیواری رنگارنگ مقبره‌ها را ببینند. ستون‌های باشکوه و برافراشته‌ی معابد و سایر آثار باستانی این منطقه، همواره مورد توجه مورخان و باستان‌شناسانی بوده است که همواره علاقه فراوانی به گشت‌وگذار و سفر به مصر داشته‌اند.

پایتخت: قاهره

نوع حکومت: جمهوری

مذهب: اسلام سنی (۹۰%) ، مسیحی قبطی (۷%)

زبان رسمی: عربی (رسمی (

واحد پول: پوند مصر(Egyptian Pound)

امید طول عمر: ۶۰/۶ سال

جمعیت: ۷۶٫۱۱۷٫۴۲۱ نفر (July 2004 est.)

مِصر کشوری در شمال خاوری قاره آفریقا است و شبه جزیره سینا هم که در قاره آسیا قرار گرفته بخشی از قلمرو این کشور است. مصر در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار داشته و از غرب با لیبی، از جنوب با سودان و از سوی شبه جزیره سینا با نوار غزه در فلسطین مرز زمینی دارد. مصر یکی از پرجمعیت ترین کشورهای آفریقایی و خاورمیانه است و اکثر جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری آن در کنار رود نیل زندگی می کنند.

اهرام جیزه

آخرین بازمانده‌ی عجایب هفت‌گانه‌ی دنیای قدیم، اهرام جیزه است که یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار باستانی در سراسر دنیا است. این اهرام، به‌عنوان مقبره‌هایی برای فراعنه‌ی مصر ساخته شده‌اند و تندیس مرموز ابوالهول، از آنها حفاظت می‌کند. مجموعه‌ی اهرام باستانی جیزه، قرن‌ها است که توجه گردشگران تور لحظه آخری در سراسر دنیا را جلب کرده است و سال‌های زیادی است که نظریه‌پردازها و باستان‌شناسان را به فکر فرو برده که چطور این اهرام باشکوه در آن زمان ساخته شده‌اند. این بناهای یادبود با خرسنگ‌ ساخته شده‌اند و هنوز هم مثل سابق، شگفت‌انگیز و باشکوه‌اند. هربار سفر به مصر بدون بازدید از اهرام جیزه، ناقص است. تماشای این مجموعه‌ی باستانی را در سفر به مصر هرگز نباید از دست بدهید.

معبد کرنک در اقصر و دره‌ی پادشاهان

شهر اقصر در کنار رود نیل قرار دارد و میزبان تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی مصر است. معبد کرنک (Karnak)، دره‌ی پادشاهان و معبد هَتشِپسوت (Hatshepsut) در این منطقه قرار دارند و جزو پربازدیدترین مناطق توریستی مصر هستند. این منطقه یکی از شهرهای باستانی مصر است که تعداد جاذبه‌های آن بسیار زیاد است و در یک بازدید، نمی‌توانید از همه‌ی آنها دیدن کنید.

در کرانه‌ی شرقی رود، بازارهای قدیمی و در کرانه‌ی غربی آن معبدها و مقبره‌های باستانی قرار دارند. مجموعه‌ی معبد کرنک، بزرگ‌ترین موزه‌ی فضای باز در کل دنیا است. گردشگران تور لحظه آخری چند روز را می‌توانند در این منطقه به گشت‌وگذار بپردازند و هنرهای دیواری رنگارنگ مقبره‌ها را ببینند. ستون‌های باشکوه و برافراشته‌ی معابد و سایر آثار باستانی این منطقه، همواره مورد توجه مورخان و باستان‌شناسانی بوده است که همواره علاقه فراوانی به گشت‌وگذار و سفر به مصر داشته‌اند.

قاهره‌ی اسلامی

قاهره‌ی اسلامی بخشی از منطقه‌ی قدیمی شهر قاهره است. خیابان‌ها و کوچه‌های باریک این منطقه پر از مساجد، مدارس اسلامی و بناهای یادبود از دوران فاطمیون تا دوران سلطنت مملوک است. در همین منطقه است که می‌توانید در هزارتوی بازارهای قدیمی مثلا خان الخلیلی قدم بزنید. در این بازار قدیمی، مسگران و صنعتگران قدیمی هنوز کارگاه‌های کوچک خود را اداره می‌کنند. غرفه‌های این بازار، محصولات متنوعی می‌فروشند مثلا سفال و سرامیک، منسوجات سنتی، ادویه‌جات و عطر.

در اطراف بازار، خیابان‌های شلوغی قرار دارد که این خیابان‌ها میزبان آثار معماری دیدنی از فرمانروایان مسلمان این منطقه است. این منطقه از نظر تاریخی، بسیار غنی است و دوستداران تاریخ از حضور در آن لذت می‌برند. مسجد سلطان حسن و مسجد جامع الازهر دو نمونه از مساجد دیدنی این محله است. مسجد الازهر یکی از مهم‌ترین و مشهورترین مساجد در دنیای اسلام و یکی از جاهای دیدنی قاهره است.

اسوان

یکی از دنج‌ترین و آرام‌ترین شهرهای مصر، شهر اسوان است. برای اینکه از شهرهای شلوغ و ازدحام جمعیت فاصله بگیرید، می‌توانید محیط آرام و چشم‌اندازهای زیبای این شهر را انتخاب کنید. در این شهر می‌توانید با فرابر، در اطراف جزیره‌ی الفانتین بگردید و خیابان‌های رنگارنگ روستاهای منطقه‌ی نوبه را زیر پا بگذارید.

در کرانه‌ی شرقی نیل، می‌توانید با شتر بیابان را طی کنید و به صومعه‌ی سنت سیمون سر بزنید. در رستوران‌های کنار رود می‌توانید غذا و نوشیدنی بخورید و از تماشای منظره‌های اطراف لذت ببرید. در این منطقه، آثار تاریخی زیادی وجود دارد و تعدادی معبد قدیمی در همین نزدیکی واقع شده است، ولی مهم‌ترین جاذبه‌ی اسوان برای گردشگران تور ارزان لحظه آخری، استراحت کردن و تماشای سبک زندگی در کنار رودخانه است

مسجد احمد بن طولون

این مسجد بین سال‌های ۸۷۶ و ۸۷۹ بعد از میلاد ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین مساجد در قاهره است. این بنا توسط احمد بن طولون ، فرماندار عباسی مصر راه اندازی شد. این مسجد در اطراف حیاط ساخته شده و در هر چهارطرف دارای تالار سر پوشیده است. مناره‌ی این مسجد طبق مناره‌ی بزرگ سامرا به شکل حلزونی و قرن‌ها بعد ساخته شده است. بخش‌هایی از فیلم جیمز باند به نام “جاسوسی که مرا دوست داشت”در مسجد ابن طولون فیلم برداری شد.

دهب

دهب در ۸۵ کیلومتری شمال شرم الشیخ در خلیج عقبه ، واقع در نزدیکی نوک جنوبی صحرای سینا، قرار گرفته است. دهب یک روستای ساحلی جدا شده و منزوی بود اما در سال ۱۹۸۰ به یک اقامت‌گاه عالی و ارزان برای مسافران و گردشگران خارجی تبدیل شد. فعالیت‌هایی همچون موج سواری، غواصی، شترسواری وسفر با جیپ آن را به یکی از محبوب‌ترین مقصدها در کنار دریای سرخ تبدیل کرده است.

واحه سیوا

واحه سیوا یک واحه در بیابان لیبی-مصر است که منطقه‌ای دورافتاده با جمعیتی حدود ۲۳۰۰۰ نفر می‌باشد. بیشتر این افراد نیز از قوم بربری‌ها هستند. سیوا در مسیر تجاری قدیمی واقع شده و به همین خاطر نیز از لحاظ تجاری بسیار حیاتی بوده است. وجود چشمه‌های طبیعی و سایه‌ی درختان نخل به مسافران این مسیر کمک بسیاری می‌کرد. با فروپاشی امپراتوری روم، انحطاط سیوا نیز آغاز شد. در دهه‌های اخیر صنعت گردشگری تنها منبع درآمد آن‌ها بوده است. بیشتر تمرکز‌ها بر روی ایجاد هتل‌هایی که بتواند از موادی محلی استفاده کند و توریست‌های بیشتری را به این منطقه جذب نماید.

موزه‌ی مصر

موزه‌ی مصر میزبان بیش از ۱۲۰۰۰۰ آیتم مختلف از عتیقه‌جات مصر باستان است و یکی از جذاب‌ترین موزه‌های قاهره می‌باشد. دو طبقه‌ی اصلی در موزه وجود دارد. طبقه‌ی همکف و طبقه‌ی اول. در طبقه‌ی همکف مجموعه‌ی عظیمی از پاپیروس و سکه که توسط مصریان باستان استفاده می‌شده، نگهداری می‌شود. در طبقه‌ی اول نیز مصنوعات مربوط به دو سلسله‌ی نهایی از پادشاهی مصر و همچنین صنایع دستی بسیار از دره‌ی پادشاهان وجود دارد. جالب‌ترین مواردی که در این موزه یافت می‌شود شامل اشیایی از آرامگاه توت‌عنخ‌آمون و اتاق سلطنتی مومیایی شامل ۲۷ مومیایی سلطنتی از دوران فراعنه است.

ابو سمبل

ابو سمبل یک سایت باستان شناسی دارای دو معبد برش داده شده از سنگ در جنوب مصر و در ساحل غربی دریاچه ناصر است. معابد دوقلو در اصل از کوهستان و در زمان سلطنت فرعون رامسس بزرگ در سده‌ی سیزدهم پیش از میلاد کنده کاری شده بودند.این مجتمع در سال ۱۹۶۰ به دلیل جلوگیری از فرو رفتن در زیر آب جابه جا شد. هنوز هم ابو سمبل یکی از برترین جاذبه‌های مصر است.

انتهای پیام/م