پیامبر اسلام(ص) آورنده پیام محبت است

0

به گزارش ادیان نیوز، مجموعه طرح «از نگاه نبوی (ص)»، سلسله دفاتر کم حجم و متنوعی است که با زبانی ساده و روان موضوعات مختلفی را از زاویه سنت پیامبر اکرم(ص) مورد واکاوی قرار داده است.

کتاب «عشق و محبت» دفتر پنجم از این مجموعه، به قلم حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدجواد رودگر در مرکز پژوهش‌های جوان وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سامان یافته است.

در ادامه یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدجواد رودگر با محوریت این کتاب آمده است که از منظرتان خواهد گذشت:

محبت در کلام و کردار نبوی در محبت به خدا، محبت به اولیاء خدا، محبت به خلق خدا، محبت در متن خانواده و اجتماع تجلی یافته و تفسیر شد تا همه مناسبات انسانی معنا و مصداق منطقی و روشن یابد.لذا منطق عملی یا سیره نبوی در مورد محبت نیز از اعتبار شناختی- رفتاری با اصول ثابت و متغیر بهره‌مند است.

اسلام دین محبت است لکن محبتی که به معرفت متکی بوده و اطاعت و بندگی ره‌آورد آن است، یعنی محبت مبتنی بر معرفت و مولد طاعت از حق تعالی تا محبت ممدوح، معقول و معتدل که عامل تکامل انسان در حیات فردی و اجتماعی است شکل بگیرد. پیامبر اسلام(ص) آورنده پیام محبت است اما محبت مسلکی و مکتبی نه منهای مسلک و مکتب، محبت معتدل که از آسیب افراط و آفت تفریط مبراست. پس مکتب محبت محض و بی‌حد و حصر یا مکتب مبارزه و نزاع مطلق نیست بلکه مکتب محبت و مبارزه برای محبت و با انگیزه محبت است.

مبارزه‌اش از رهگذر محبت است تا موانع تکامل انسان را در ساحت های علمی و عملی بردارد. به همین دلیل در مکتب نبوی مکانیسم محبت در ارتباط های چهارگانه انسان با خدا، خود، جامعه و جهان بصورت کلی و کلان و در ارتباط‌های مصداقی و موردی بصورت خرد و جزئی اما مهم و سرنوشت ساز مثل روابط خانوادگی، سیاسی ملی و فراملی تعریف و تفسیر معنا شناختی و مصداق شناختی شده است و پیامبراکرم(ص) مکانیسم یا چگونگی عملیاتی شدن محبت و اجرایی گشتن آن را در همه ابعاد و جوانب تبیین و تعیین کرده‌اند.

برهمین منوال پرسش اصلی این است که: محبت در کلام و کردار پیامبراعظم(ص) چیست و دارای چه نشانه‌ها و نشانی‌هایی است؟ و جوان و جامعه چه تلقی وتفسیری از محبت در سنت و سیره نبوی دارد؟

در کنار این پرسش اصلی، سوالت فرعی دیگری نیز مطرح می‌شود که محبت و عشق به چه معنایی است؟ آیا در کلام نبوی از محبت و عشق سخن به میان آمده است؟ محبت دارای چه اقسام و گونه‌هایی است؟ اگر رابطه‌ها بر محور محبت و عشق شکل بگیرد دارای چه آثار و ثمراتی است؟

جوان براساس نگاه و نگره نبوی باید چه رابطه‌ایی با محبت داشته و عشق درنظر او چگونه باشد؟ محبت و عشق در سنت وسیره یا منطق نظری و عملی رسول خدا(ص) دارای چه موقعیت و منزلتی است؟ و

محبت دارای هندسه معرفتی- رفتاری خاصی در آموزه‌های اسلامی بخصوص آموزه‌ها و گزاره‌های نبوی است. و مکتب نبوت و رسالت، مکتب محبت با مبانی و معیارهای ویژه‌ای است که کارکردهای متنوع و کارآمدی‌های منحصر به فردی در زندگی انسان و نیل به سعادت و کمال امکانی‌اش را دارا می‌باشد.

در کلام و کردار نبوی محبت ممدوح و مقبول همانا محبت مبتنی بر معرفت و عبودیت الهی و عقلانیت و عدالت است تا کارکردها و کارآمدی های مناسب خود را متجلی سازد.

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.