طرح اولیه این اصطلاح‌نامه از ۴ سال قبل، بعد از تصویب در شورای علمی گروه تدوین سازمان های دانش، براساس منابع بعضی کتب ادیان شناسی آغاز شد.

به گزارش ادیان نیوز – ردنا، حجت الاسلام مرتضی متقی نژاد، مدیر پروژه اصطلاح‌نامه ادیان و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت و گویی درباره تدوین «اصطلاح‌نامه ادیان»، گفت: طرح اولیه این اصطلاح‌نامه از ۴ سال قبل، بعد از تصویب در شورای علمی گروه تدوین سازمان های دانش، براساس منابع بعضی کتب ادیان شناسی در گروه علمی با حضور حجج اسلام حسین حسن زاده، حسین رحیمی نراقی و سید حسین سیدی ذیل پروژه اصطلاح نامه مسائل جدید کلامی آغاز شد.

وی تصریح کرد: بعد از تصویب رده های دهگانه اصطلاح‌نامه مسائل جدید کلامی، یکی از رده ها با نام اصطلاح نامه «مسائل جدید دین شناسی»  شامل مباحث ادیان به طور گسترده در حوزه ادیان (اعم از متعارف و غیر متعارف) مورد توجه قرار گرفت که با اتمام مرحله اخذ اصطلاحات، به دلیل گستره دامنه آنها و با تصویب شورای علمی، مقرر شد با نگاهی مستقل به این موضوع، کار نهایی تحت عنوان «اصطلاح‌نامه ادیان» منتشر شود.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گفت: در مرحله اخیر نیز محصول نهایی جهت ارزیابی برای اساتید ارزیاب ارسال و موارد مدنظر ایشان دریافت شد که در این نشست مورد بررسی و نقد قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: کلیت کار با رتبه بندی «عالی» مورد تأیید واقع شد و پیشنهادات ارزیابان نیز جهت تصویب به شورای علمی گروه تدوین سازمان های دانش و در مرحله بعد به شورای پژوهشی پژوهشکده ارسال خواهد شد تا بعد از طی این فرایند، به زیور طبع آراسته شود.

  • منبع خبر : حوزه