تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

پنج واقعیت درباره دین در کانادا

0

به گزارش ادیان نیوز، مرکز تحقیقات پیو (pew research center) اخیراً در گزارشی وضعیت دین در کانادا را چنین توصیف کرده است:

در ایالت کبک کانادا به‌تازگی قانونی به تصویب رسیده که به بسیاری از کارمندان دولت اجازه استفاده از نمادهای مذهبی را در محلّ کارشان نمی‌دهد. این قانون موافقان و مخالفانی داشته است؛ موافق‌ها خوشحالند از ترویج جدایی دین از دولت، و مخالفان ناراحتند که این موضوع ناقض آزادی‌های دینی است و بیش از همه زنان مسلمان را هدف قرار داده است.

 وضعیت دین در کانادا

کبک تنها جایی نیست که چنین محدودیت‌هایی در آن وضع شده است. پیش از این نیز در فرانسه و کشورهای دیگر شاهد وضع چنین قوانینی بوده‌ایم.

در اینجا نگاهی بر پنج واقعیت درباره دین در کانادا می‌اندازیم که براساس نتایج تحقیقات مرکز پژوهش‌های پیو به دست آمده است:
۱٫ شمار کانادایی‌هایی که خود را مسیحی معرفی می‌کنند رو به کاهش و شمار بی‌دین‌ها رو به افزایش است.
همین وضعیت را در ایالات متّحده آمریکا و غرب اروپا نیز شاهد هستیم. آخرین داده‌ها حاکی از آن است که ۵۵% کانادایی‌ها مسیحی، ۸% ملحد، ۵% اگنستیک، ۱۶% کلاً بی‌دین و ۸% پیرو ادیان دیگر هستند.

پنج واقعیت درباره دین در کانادا

۲٫ اکثر مردم کانادا معتقدند که در کشور آنها تأثیر دین در زندگی اجتماعی در حال هرچه کمرنگ‌تر شدن است.

۳٫ در کشور کانادا دولت محدویت‌های دینی کمی در رابطه با مسائل دینی بر مردم تحمیل می‌کند.
قانون اساسی کانادا حامی آزادی دینی است.

۴٫ نسبتاً تعداد اندکی از مردم کانادا به طور مرتّب به اعمال دینی سنّتی مثل دعاهای روزانه یا عبادات هفتگی می‌پردازند.

پنج واقعیت درباره دین در کانادا

یک پنجم مردم کانادا دست‌کم هر هفته در مراسم عبادی شرکت می‌کنند و ۲۹% هر روز دعا می‌خوانند. (البته این درصدها مربوط به سال ۲۰۱۳ است).

۵٫ دو سوم کانادایی‌ها (۶۷%) می‌گویند برای اخلاق‌مدار و پایبند به ارزش‌های نیکو بودن، نیازی نیست که لزوماً به خدا اعتقاد داشته باشند.

شاید دوست داشته باشید