خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

آتئیست‌ها در عراق پس از داعش

بر اساس گزارشی یکی از خبرنگاران ان بی سی نیوز، تعداد قابل توجهی آتئیست در عراق حضور دارند که به علت وجود اسلام‌گرایان افراطی قادر به ابراز علنی عقاید خود نیستند.

به گزارش دین‌آنلاین بر اساس این گزارش، پیش از این، گلیب الشهبندر، یکی از محققان اسلام گرا و روشنفکر دینی، حضور موج آتئیسم را درپی خشونت‌ورزی گروهای اسلامی هشدار داده بود.

آتئیست‌های عراقی در جامعه‌ای زندگی می‌کنند که دیدگاه‌ها و تعصب‌های مذهبی مختلفی به دنبال دستیابی به قدرت هستند. در حال حاضر عراق دارای یک دموکراسی نوپاست که تلاش می‌کند بین خواسته‌های شیعه و سنی تعادل ایجاد کند. اگرچه پس از سقوط صدام حسین و حضور نیروهای امریکایی، شیعیان توانستند نفوذ و قدرت خود را در حوزه سیاست افزایش دهند.
 
آتئیست‌های عراقی از ابراز عقاید خود بسیار هراس دارند. آتئیسم به‌صورت قانونی در عراق ممنوع نیست، ولی اسلام به عنوان دین رسمی کشور در قانون اساسی تثبیت شده است. با این حال شبکه‌های اجتماعی می‌تواند نشان دهنده حضور این گروه کوچک آتئیست و آگنوستیک در عراق باشد، چنانکه گروهی در فیسبوک به نام آتئیست‌ها و آگنوستیک‌های عراقی حدود هفده هزار عضو و سیزده هزار لایک دارد.

عراق مدرن صحنه درگیری گروه‌های عقیدتی مختلف است که آتئیست‌ها هم بخش مهمی از آنها خواهند بود. طبیعی است که خشونت بر اساس عقاید دینی بسیاری از جوانان عراقی را از اعتقاد به هر نوع دین رسمی آزرده کرده است؛ آن چیزی که برخی مسلمانان علت آتئیسم دانسته و اسلام‌گرایان افراطی را به خاطر آن سرزنش می‌کنند.

ردنا (ادیان‌نیوز) در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

- Advertisement -

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.