یک گروه از متخصصان ترکیه مرمت بزرگترین مقبره اسلامی در جهان در شهر اخلاط در ترکیه را ادامه می دهند.

به گزارش ادیان نیوز (ردنا) از خبرگزاری شبستان به نقل از آناتولی، یک گروه از متخصصان در شهر«اخلاط» در استان بتلیس در جنوب شرقی ترکیه عملیات مرمت و بازسازی و نظافت مقبره «میدان سلاجقه» بزرگترین مقبره قدیمی اسلامی جهان را ادامه می دهند.

اخلاط دروازه ورود ترک ها به منطقه آناتول به شمار می آید و موطن تمدن های متعددی است. این شهر ترکیه، موزه سرگشاده در فضای باز است که در دل خود ویرانه هایی از قلعه ها، پل ها، مقبره ها، حمام ها، خانقاه ها و  یک مدرسه اسلامی سنتی جای داده است.

این گروه تحقیقاتی و کاوشگر در طول عملیات بازسازی و نظافت قبرها که عمرشان به صدها سال می رسد، به اطلاعات جدیدی درباره تاریخ این منطقه رسیدند.

اخلاط در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد«یونسکو» قرار دارد و از سال ۲۰۱۱ میلادی شاهد عملیات مرمت و بازسازی قبور و آثار تاریخی و قدیمی و نظافت و غبارروبی قبور از جلبک هاست؛ علاوه براین، فعالیت حفاری و اکتشاف و تنظیم محیط زیست نیز درکنار عملیات مرمت انجام می شود.

سنگ قبرها در اخلاط طولانی ترین سنگ قبرها در سطح جهان به شمار می آیند، به طوری که طول برخی از آنها به چهار متر می رسد و از یک قطعه سنگ تشکیل شده است و آثار هنری برگرفته از نقوش و کتیبه نوشته ها، این سنگ ها متمایز کرده است.

این طرح با نظارت ریاست جمهوری ترکیه انجام می گیرد و نزدیک به ۳۲ متخصص و تعدادی از تکنسین ها بر آن نظارت می کند، به طوری که این منطقه به یک کارگاه بزرگ تبدیل شده است.

پایان پیام/۴۴