تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

کتاب «تبیین جغرافیایی ارمنستان بر اساس منابع اسلامی» توسط انتشارات ثالث چاپ شد

به گزارش ادیان نیوز (ردنا)، کتاب «تبیین جغرافیایی ارمنستان بر اساس منابع اسلامی» محصول تلاش «کارن خانلری»، نماینده ارامنه تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی است که اخیراً توسط انتشارات ثالث چاپ و به بازار کتاب عرضه شده است.

اهمیت انتشار این کتاب بیش از هر چیز بدان است که همسایگان شرقی و غربی ارمنستان یعنی جمهوری آذربایجان و ترکیه نه‌تنها به تحریف وقایع تاریخی این سرزمین کهن پرداخته بلکه در سده اخیر اساساً منکر وجود آن شده‌اند.

کتاب «تبیین جغرافیایی ارمنستان بر اساس منابع اسلامی» توسط انتشارات ثالث چاپ شد

مؤلف در پیش گفتار خود می‌نویسد:

هدف از نگارش این کتاب پرداختن به منابع جغرافیا و تاریخ اسلامی(اعم از دانشمندان ایرانی، عرب و عثمانی) در مقولۀ ارمنستان است که یک بازۀ زمانی هزار و یک‌صد ساله از قرن نهم تا بیستم میلادی را در برمی‌گیرد.‌

این موضوع با توجه به این‌که تاریخ‌نگاری رسمی ترکیه و آذربایجان موجودیت ارمنستان در سرحدات کنونی جمهوری ترکیه و نیز قراباغ را شدیداً نقض کرده است و نظریه‌های کاملاً نادرستی ازجمله «اصرار بر ریشه‌های ترکی امپراتوری اورارتو»، «غیربومی بودن ملت ارمنی در ارمنستان غربی»، «مهاجرت ارمنیان از اروپا به آناتولی در هزاره اخیر» را به پیش می‌کشد.

کاوش درباره مقولۀ ارمنستان در منابع جغرافیا و تاریخ اسلامی می‌تواند غیرعلمی بودن این نظریه‌های ساختگی تاریخ‌نگاری رسمی ترکیه و آذربایجان در راستای توجیه اشغال سرزمین ارمنستان را نشان دهد.

مطالعه این کتاب ارزشمند را به دوستداران کتاب و به‌ویژه علاقه‌مندان به مباحث تاریخی و جغرافیایی پیشنهاد می‌کنیم.

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه