زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه قم – ایرنا – دومین گردهمایی فعالان جبهه فرهنگی انقلاب در عرصه اربعین و چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین، روز پنجشنبه به همت جامعه ایمانی مشعر در شبستان مسجد مقدس جمکران در قم آغاز شد.

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

دبیر این گردهمایی در این مراسم اظهار داشت: این دوره برخلاف دوره‌های گذشته بر موضوع‌های کلان و تخصصی اربعین متمرکز است تا مدیران موکب‌ها و کاروان‌ها با ظرفیت بیشتری ماموریت های خود را انجام دهند.

محمدحسین طاهری اربعین و تمدن نوین اسلامی را محور اصلی این همایش عنوان کرد و افزود: این گردهمایی متشکل از ۶ کمیسیون تخصصی تحت عنوان اربعین و تعمیق روابط دو ملت ایران و عراق، اربعین و نقش جبهه فرهنگی در مواجهه با زوار غیر ایرانی، اربعین و تعمیق روابط ادیان و مذاهب، اربعین و نقش آن در اعتلای معنوی و معرفتی زائران، اربعین و خانواده و اربعین و انعکاس رسانه‌ای و بازتاب جهانی است.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه جامع نیازمندی‌های اربعین در حاشیه این مراسم، افزود: این نمایشگاه از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۱۹:۳۰ امروز و همچنین ۱۴ تا ۲۴ فردا در شبستان امام هادی(ع) مسجد جمکران دایر می‌باشد.

وی افزود: ارائه طرح موکب سیار، راه‌اندازی موکب‌های بهداشت و درمان، مدیریت و تشریح وظایف برنامه‌های فرهنگی و آیین‌های موکب، راهکارهای تامین مالی و جمع‌آوری نذورات و استفاده از ظرفیت‌های مردمی موکب‌های ایرانی از موضوع‌های موردبحث در میزگرد مدیران موکب‌ها است.

وی ادامه داد: مسائل مربوط به حوزه حمل‌ونقل، تبیین ظرفیت‌های اسکان در نجف و کربلا، تشریح نکته‌های کلیدی کاروان‌های اربعین برای زیارت و تبیین برنامه‌های فرهنگی نیز ویژه میزگرد مدیران کاروان‌هاست.

مسئول جامعه ایمانی مشعر نیز در ادامه این مراسم با تبیین برنامه‌های این جامعه در اربعین حسینی تصریح کرد: امسال برنامه‌های ویژه‌ای با زبان‌های مختلف آذری، اردو و انگلیسی تدارک دیده‌شده است.

رحیم آبفروش با اشاره به یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین برنامه‌های جامعه مشعر در اربعین گفت: پیاده‌روی و تجمع عاشقان و سوگواران حسینی به‌عنوان یک حرکت بین‌المللی هم‌زمان با اوج پیاده‌روی اربعین طی روزهای ۲۲ تا ۲۴ مهرماه در دستور کار قرارگرفته است.

این گردهمایی تا فردا ادامه یافته و با برگزاری نمایشگاه جامع اربعین به کار خود پایان می‌دهد.

رویدادهای آذربایجان‌غربی در هفته‌ای که گذشت

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵