معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: هرچند واژه راه ابریشم واژه تاریخی نیست و هر تمدنی در این مسیر نام خود را بر آن دارد اما این نام به‌عنوان یک‌راه مهم فرهنگی و گردشگری پذیرفته‌شده است تا گشایشی در دنیای پر از آشوب ایجاد و نغمه خوش برای صلح و دوستی شنیده شود.

به‌گزارش ادیان نیوز(ردنا)، محمدحسن طالبیان در اجلاس جهانی راه ابریشم که در همدان در حال برگزاری است، بابیان این مطلب اظهار کرد: بانکداری، پیام‌رسانی، آموزش، سرمایه‌گذاری، دوستی و صلح، مراودات انسانی و خلق مشترک میراث ناملموس از جنبه‌های دیگر راه ابریشم است.

او افزود: راه‌های تاریخی، ظرفیتی ویژه برای ارتباط عقاید، ادیان و مذاهب مختلف باهم بوده است و نمی‌توان نقش محوری راه ابریشم را در تحقیقات مرتبط با ترویج دین اسلام در سرزمین پهناور چین نادیده گرفت.

معاون میراث‌فرهنگی اضافه کرد: گوناگونی فرهنگی یکی از مهم‌ترین عناصر کلیدی در ارتقای تمدن در طول تاریخ بوده است و اکنون زمانی است که ما نیازمندیم تا شکل نو و جدید گوناگونی فرهنگی را با استفاده از گردشگری به جریان بیندازیم.

او بابیان این‌که وظیفه ماست که راه‌های تاریخی را احیا کرده و روابط انسانی را مطابق با ضروریات و بایدهای امروزی بازتعریف نماییم، عنوان کرد: برنامه‌ریزی‌های متعددی برای احیای میراث ملموس و ناملموس در مسیر راه‌های تاریخی ایران باید در نظر گرفته شود.

طالبیان بابیان این‌که شهر همدان به‌عنوان پایتخت سلسله فرمانروایی مادها یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می‌رود، گفت: شهر همدان همواره دربرگیرنده بخش مهمی از حوادث و رویدادهای تاریخی بوده و نقش مهمی در حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور ایفا کرده است.

معاون میراث‌فرهنگی افزود: وجود عرفا، شعرا، دانشمندان و مفاخری صاحب‌نام همچون عین القصات همدانی، بوعلی سینا، باباطاهر عریان و…. در این پهنه، گویای بخش دیگری از نقش و جایگاه این شهر در سرزمین ماست.

او بابیان این‌که بدون تردید بخشی از اهمیت و کسب چنین جایگاهی در کشور ناشی از موقعیت جغرافیایی ارتباطات آن با سایر شهرها و نقاط مهم بوده است، ادامه داد: همدان با بیش از ۱۸۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناخته‌شده در حال حاضر یکی از مقاصد مهم گردشگری برای علاقه‌مندان است.

طالبیان بابیان این‌که ثبت زنجیره‌ای کاروانسراهای استان در حال اتمام بوده و سهم همدان دو کاروانسرا است، گفت: بدون تردید همدان می‌تواند نقش کلیدی در احیای روابط فرهنگی، تجاری و تاریخی جاده ابریشم ایفا کند.

ثبت میراث فراملی زنجیره‌ای در کشورهای جاده ابریشم

جینگ فنگ معاون آسیا و اقیانوسیه مرکز میراث جهانی یونسکو با اشاره به این‌که از دعوت برای شرکت در اجلاس جهانی «راه ابریشم» در همدان تقدیر و تشکر می‌کنم اظهار کرد: ششمین اجلاس جهانی راه ابریشم در این شهر زیبا در حال برگزاری است، این اتفاق بسیار باعث خوشنودی است.

فنگ با اشاره به این‌که همدان شهری مشهور و معروف به خاطر صنایع‌دستی‌اش در مسیرجاده ابریشم قرار دارد، افزود: از جمهوری اسلامی و وزارت میراث‌فرهنگی و استان همدان برای برگزاری این رویداد تشکر می‌کنم.

او با اشاره به این‌که ایران با داشتن ۲۴ اثر میراث ملی و فرهنگی که در فهرست میراث یونسکو ثبت‌شده، شریک بسیار مهمی برای اجرای کنوانسیون جهانی میراث‌فرهنگی مصوب سال جهانی ۱۹۷۲ است، ادامه داد: ایران استانداردهای بالایی را برای حفاظت از میراث‌فرهنگی و مدیریت این میراث ثبت کرده است.

معاون آسیا و اقیانوسیه مرکز میراث جهانی یونسکو افزود: می‌خواهم از جانب دبیر کل یونسکو از دولت جمهوری اسلامی تقدیر و تشکر کنم چراکه ثبت موفق جهانی جنگل‌های هیرکانی در سال ۲۰۱۸ و به‌عنوان میراث طبیعی و چشم‌انداز باستانی ساسانی از فارس در سال ۲۰۱۹ انجام شد.

او بابیان این‌که ایران به‌عنوان یک شریک فعال و کنشگر در کمیته هماهنگی جهانی نقش داشته است، ادامه داد: جاده ابریشم و زنجیره آن‌یک نمونه و مصداق عالی از میراث و گنجینه‌های فرهنگی مغفول مانده و مخفی مانده جهانی است.

فنگ با اشاره به این‌که از سال ۲۰۰۳ مرکز میراث جهانی نقش بسیار کلیدی ایفا کرده است، افزود: هماهنگی به‌منظور معرفی و ثبت میراث فراملی زنجیره‌ای در کشورهای جاده ابریشم در حال انجام است.

او با بیان این‌که برای پیاده‌سازی دستورات مدنظر، کمیته هماهنگی بین دولتی در نشست ۲۰۰۹ تشکیل شد و نمایندگان آن از کشورهای مختلف در این اجلاس حضور دارند، افزود: یک رویکرد راهبردی و نظام‌مند برای آماده‌سازی روند معرفی آثار جهانی برای ثبت در میراث جهانی، آن‌هم برای کشورهایی که در امتداد جاده ابریشم هستند، فراهم‌شده است.

  • منبع خبر : ایمنا