تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

شیخ الازهر درباره پیامدهای فاجعه بار فضای مجازی هشدار داد

به گزارش ادیان‌نیوز (ردنا)؛ احمد الطیب شیخ الازهر در سخنان خود در نشست رهبران ادیان که با موضوع تقویت کرامت کودکان در فضای مجازی برگزار شد گفت: تردیدی نیست که انقلاب تکنولوژی با سود و زیانی که دارد متوقف نمی شود و تا زمانی که ادیان و اخلاق الهی بر این تکنولوژی نظارت نداشته باشند مصلح و مفسده در آن آمیخته است و راه حل این مشکل نیز از بین بردن و رویارویی با این انقلاب نیست بلکه راه حل آن بحث جدی درباره مرتبط ساختن پیشرفت علمی و دین است؛ چراکه دین می تواند نقش یک ناظر امانتدار را در زمینه اخلاق انسانی ایفا کند به شرط آنکه دین را از کتاب مقدس و تعالیم انبیا بگیریم.

وی افزود: جدایی که میان مسیر علم از دین ایجاد شده است مصیبت بشریت معاصر شده که روز به روز در زمینه علوم و تکنولوژی پیشرفت و در زمینه اخلاق و آداب و فضائل عقب می رود و این اختلاف مسیر تنها عامل فاجعه‌های انسانی دید است.

الطیب تاکید کرد: امروز پی بردن به ارتباط منطقی میان پیشرفت علمی سرسام آور در زمینه تولید سلاح و جنگ‌های مصیبت بار و همچنین کشف رابطه میان فراوانی اقتصاد سلاح و تروریسم و استفاده تروریست‌ها از کودکان و آموزش دادن به آنها از طریق شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های رایانه ای کار ساده ای است و گزارش‌های سازمان ملل متحد نیز نشان می‌دهد که هزاران کودک به گروه‌های تروریستی پیوسته‌اند.

وی در ادامه در مورد خطر فاجعه بار فضای مجازی هشدار داد و گفت: این فضا زمینه مناسب را برای وحوش جنایت های جنسی فراهم می کند تا به راحتی به قربانیان خود از جمله کودکان دسترسی داشته باشند آنها را جذب کنند و هویت آنها را گرفته و هویت های جعلی برای آنها ایجاد کنند به گونه ای که پیگرد قضایی آن نیز امری محال باشد و بدین ترتیب کانون خانواده در معرض خطر قرار گرفته تا جایی که یونیسف نیز تاکید کرده هیچ کودکی از خطر شبکه اینترنت در امان نیست.

در نشست رهبران ادیان با موضوع تقویت کرامت کودکان در فضای مجازی ۸۰ شخصیت دینی جهان و کارشناسان علوم اقتصادی و روانشناسی و جامعه شناسی و نمایندگان سازمان های مبارزه با خشونت علیه اطفال مشارکت داشتند و در دو روز چهارشنبه و پنچ شنبه گذشته در مقر اصلی آکادمی علوم واتیکان برگزار شد.

پایان مطلب/م

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه