تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

افترا بستن مبلغ مذهبی سعودی به پیامبر برای توجیه سیاست بن سلمان

به گزارش ادیان‌نیوز (ردنا)، «عادل الکلبانی» امام جماعت مسجد «المحیسن» در ریاض که پیشتر اظهارات و اقدامات وی درباره بازی پاسور جنجالی شده بود، در تازه‌ترین اظهارات خود، با استناد به احادیث و روایت‌های ضعیف، بر پیامبر اسلام (ص) افترا می‌بند تا از این طریق، آزادی مد نظر ولی‌عهد سعودی را توجیه و ترویج کند.

این مبلغ مذهبی سعودی در برنامه‌ای تلویزیونی به نام «مع الکلبانی» (با کلبانی)، با بیان اینکه موسیقی در زمان حیات پیامبر وجود داشته، به روایتی در صحیح بخاری استناد می‌کند که در آن پیامبر (ص) بعد از معرفی یکی از زنان آواز خوان به ام المؤمنین عایشه، از او می‌خواهد برای همسر پیامبر ترانه‌سرایی کند و حتی پیامبر برای زن آوازخوان صله (پاداش) می‌دهد.

کلبانی در بخشی دیگر از افتراهای خود به پیامبر با استناد به روایات ضعیف مدعی شد که در عروسی که زنی در آن آواز می‌خواند و دفّ می‌زد، حاضر می‌شود.

این مبلغ سعودی سال گذشته نیز در برنامه‌ای ضمن برائت از مواضع پیشین خود در قبال موسیقی و ترانه، گفته بود که موسیقی در عربستان دیگر حرام نیست بلکه حلال و گوش دادن به آن جایز است (+).

ولی‌عهد سعودی سال ۲۰۱۶ «اداره کل تفریحات و سرگرمی» را با هدف تغییر وجهه دینی (وهابی) عربستان به کشوری سکولار تأسیس کرد.

این سازمان تازه تأسیس، مصوبات مختلفی مثل صدور مجوز راه‌اندازی مجتمعات سینمایی تا برگزار اوپرا و کنسرت‌های متعدد با خوانندگان مشهور غربی داشته است.

ولی‌عهد سعودی در سال ۲۰۱۷ ضمن بیان دیدگاه خود درباره اسلامِ مد نظر خود، آن را اینگونه تعریف کرده بود که «ما به سمت اسلام میانه‌روِ معتدلی که اهل تعامل با همه ادیان دنیا است، باز خواهیم گشت. ۷۰ درصد مردم عربستان سعودی کمتر از ۳۰ سال سن دارند. به صراحت بگویم، ۳۰ سال از عمر خود را صرف تعامل با افکار رادیکال نخواهیم کرد».

پایان پیام/م

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه