تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

اشتاین مایرخواستار تأسیس موسسات اسلامی در دانشگاه‌های آلمان شد

به گزارش ادیان نیوز(ردنا)؛ فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهور آلمان که برای سخنرانی درباره اخلاق جهانی به دانشگاه توبینگن رفته بود، خواستار تاسیس مراکز الهیات اسلامی در دانشگاه‌های این کشور شد و گفت: فکر می‌کنم اکنون باید این کمبود را جبران کنیم.

به گفته او پیش از تاسیس این مراکز باید به آموزش معلمان و استادان حوزه اسلامی توجه شود. اشتاین‌مایر در بخش دیگری از سخنانش، به استدلال اشتباه سیاستمداران آلمان درباره مهاجران در اوایل دهه ۶۰ میلادی اشاره کرد و گفت:در اوایل دهه ۶۰ میلادی که کارگران خارجی وارد آلمان شدند، سیاستمداران ما فکر می‌کردند، مهاجرت آنها موقت خواهد بود و تصور این بود که کارگران مهاجر، زمانی به کشور خود بازخواهند گشت. اما آنها به همراه خانواده‌هایشان در کشور ماندند و بعد از مدتی به خاطر ندانستن زبان و دانش فنی مدرن، بیکار شدند. اکنون آلمان باید از اشتباه خود در مورد کارگران مهاجر درس بگیرد و مسلمانان و سایر مهاجران را در جامعه ادغام کند.

رئیس‌جمهور آلمان در حالی خواستار تاسیس مراکز الهیات اسلامی در دانشگاه‌های آلمان شده است که در سال‌های اخیر، موسسات موجود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. در همین مدت اخیر، هجمه‌های زیادی علیه مرکز الهیات اسلامی در دانشگاه توبینگن ایجاد شده بود. برخی حتی مسئولان این دانشگاه را متهم کردند که پایگاهی برای گروه‌های افراطی ساخته‌اند. البته برند انگلر، رئیس دانشگاه توبینگن پس از آن اعلام کرد که این اتهامات درست نیست و برخی حدس و گمان خود را به عنوان واقعیت مطرح می‌کنند. او گفت: هیچ مدرکی علیه موسسه اسلامی دانشگاه توبینگن وجود ندارد، اما متاسفانه این اتهامات صدمات جبران‌ناپذیری به اعتبار دانشگاه وارد کرده است.

در عین حال، برخی رسانه‌ها نیز از موسسه الهیات اسلامی توبینگن برای دعوت از برخی چهره‌های اسلامی و سیاسی و همچنین فرستادن محققان به کنفرانس‌های بین‌المللی انتقاد کرده بودند. با این وجود، انگلر معتقد است که هیچ کدام از افراد دعوت شده به دانشگاه توبینگن از گروه‌های رادیکال اسلامی حمایت نمی‌کنند. به گفته او بسیاری از آنها در دوره‌های مختلف کنفرانس اسلامی آلمان که توسط وزارت کشور فدرال برگزار می‌شود، شرکت داشته‌اند. با وجود این توضیحات، فشار رسانه‌ها و افکار عمومی باعث شد که مسئولان دانشگاه و موسسه الهیات اسلامی در توبینگن تصمیم بگیرند تا از این پس، جلساتی برای انتخاب سخنرانان و محققان شرکت‌کننده در دانشگاه ترتیب دهند. در این جلسات، درباره افرادی که به نظر می‌رسد به گروه‌های افراطی اسلامی وابستگی دارند، تصمیم‌گیری خواهد شد. همچنین مسئولان دانشگاه تصمیم گرفته‌اند تا آیین‌نامه‌ای برای رفتار دانشجویان و استادان در موسسه الهیات اسلامی تدوین کنند.

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه