اسلام ستیزی و سیاست‌های خصمانه علیه ادیان در جشنواره کن ۲۰۱۹

0

به گزارش ادیان‌نیوز،جشنواره کن ۲۰۱۹ هم به پایان رسید و باز هم بر خلاف شعار‌های این دست از جشنواره‌های پر زرق و برق که دوری از سیاسی کاری در هنر است، شاهد اعمال نفوذ برای سیاست‌های خصمانه علیه ادیان بودیم.

فیلم سینمایی «احمد جوان» ساخته برادران داردن که نخل طلای کارگردانی هم به آن‌ها تعلق گرفت، روایت نوجوانی بلژیکی است که پس از برداشت افراطی از آیات قرآن کریم تصمیم می‌گیرد معلم خود را بکشد.

البته سایت هالیوود ریپورتر درباره داستان این فیلم نوشته است:

«احمد پسر جوانی است که مادر بلژیکی او سعی می‌کند بچه‌های خود را با فرهنگ اسلامی آشنا سازد، ولی خودش یک مسلمان کم تجربه است و این موضوع باعث انحراف فرزندش می‌شود! احمد در سن نوجوانی به یک افراطی مطلق تبدیل می‌شود و خواهرش را به خاطر پوشیدن لباس‌هایی با شکل و شمایل اروپایی با الفاظ رکیک خطاب می‌کند».

واقعیت این فیلم تنها اسلام هراسی تعمدانه و خشونت طلب خواندن مسلمانان است. این فیلم که در جشنواره کن مورد استقبال سیاسی‌کاران هنری قرار گرفت، نشان می‌دهد جشنواره‌های خارجی برای اهداف سیاسی خود برنامه‌ای مشخص دارند و هر سال برای تحقق آن به سراغ فیلم‌هایی با مضمون خاص می‌روند.

غلامرضا موسوی تهیه کننده سینما که در جشنواره کن حضور داشته و اتفاقا به تماشای این فیلم هم نشسته است، در صفحه شخصی خود درباره عملکرد برادران داردن در پرداخت به قصه «احمد جوان » نوشت:

«احمد جوان آخرین ساخته برادران داردن، فیلمی در جهت اسلام هراسی است. نوجوان مسلمانی که نماز می خواند و با خانم ها دست نمی دهد و … قصد جان معلمش را می کند. شاید برادران داردن قصد تعمیم دادن این نگاه مذهبی افراطی به همه ادیان را داشته باشند اما آنچه به تماشاچی القا می شود، ترس از مسلمانان است. حس خوبی نسبت به پشت صحنه این فیلم ندارم.»

نمره پایین فیلم «احمد جوان» در منابع معتبر سینمایی حهان

جالب اینجاست که این فیلم حتی توسط اهالی سینما و منتقدان نیز تحویل گرفته نشده است و نمرات بسیار پایینی را در طول برگزاری جشنواره کن به دست آورد. در سایت (imdb) که یکی از مراجع معتبر سینمایی به شمار می رود، این فیلم نمره‌ی ۶.۳ دریافت کرده و در منابع معتبر دیگر هم نمرات بسیار پایینی مقابل نام خود به ثبت رسانده است.

این کارگردانان بلژیکی که نخل طلای بهترین کارگردانی جشنواره کن را به دست آوردند، در این فیلم به اندازه‌ای ناشیانه به سراغ اسلام ستیزی رفته اند که حتی سینماگران سابقه دار در این حوزه فیلم را بسیار مبتدیانه توصیف کردند.

گفتنی است جشنواره کن ۲۰۱۹ از تاریخ ۲۴ اردیبشهت تا ۴ خرداد در شهر ساحلی کن فرانسه برگزار شد.

شاید دوست داشته باشید