غرب زن را ابزاری برای مطامع دنیوی و هوسرانی خود قرار داده است

0

به گزارش ردنا و(ادیان نیوز)، حضرت آیت الله مکارم شیرازی امروز در مراسم سوگواری شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) که با حضور علما، اساتید، شخصیت ها و دیگر اقشار مردمی در مدرسه امام امیرالمؤمنین(ع) برگزار شد، به تبیین فضائل و مناقب این بانوی بزرگوار پرداخت.

این مرجع تقلید با بیان این که توسل به حضرت زهرا(س) مشکلات را حل می کند، اظهار داشت: بویژه در زمانی که مشکلات داخلی و خارجی ما را احاطه کرده باید توسل ما به حضرت زهرا(س) بیشتر باشد تا از عنایات آن حضرت و شفاعت ایشان در پیشگاه خدا مشکلات حل شود.

وی در ادامه موضوع سخنرانی خود را به احیای شخصیت زن در اسلام اختصاص داد و گفت: برخلاف آنچه امروز غربی ها ادعای دفاع از حقوق زنان می کنند، حقوق و حیثیت و حرمت زنان را در هم شکستند.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که اگر بخواهیم یک جامعه فاسد را اصلاح کنند باید نظام ارزشی آن تغییر کند، تصریح کرد: بر اساس قرآن و آموزه های دینی ملاک برتری انسان ها تقوا است؛ نه زخارف دنیوی؛ جاهلیت عرب صدر اسلام ارزش را در زر و زیور و امثال آن می دانستند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی یادآورشد: نظام ارزشی جامعه باید اصلاح شود تا مشکلات حل شود، اگر بخواهیم تنها ظاهر را اصلاح کنیم باطن اصلاح نخواهد شد.

وی با بیان این که از نظر اسلام شخصیت انسان به تقوا بستگی دارد و در این بین تفاوتی بین زن و مرد نیست، خاطرنشان کرد: از جمله برنامه هایی که پیامبر برای محکم تر کردن این نظام ارزشی قرار داد این بود که به دخترش حضرت زهرا(س) فوق العاده اهمیت داد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: این توجه پیامبر اسلام به دختر بزرگوارشان، علاوه بر اثبات مقام و جایگاهی که حضرت زهرا(س) داشت، به جامعه آن زمان نشان داد دخترانی که زنده به گور می شدند، چه ارج و قربی نزد حضرت رسول الله(ص) دارند.

این مرجع تقلید با استناد به برخی احادیث معتبر و موثق از منابع اهل سنت درباره فضیلت این بانوی بزرگوار، تاکید کرد: این احادیث نشان می دهد که اهل سنت هم به مقام و جایگاه رفیع و بی نظیر دختر بزرگوار حضرت رسول(س) اذعان داشته و حضرت زهرا(س) را سیده نساءالعالمین می دانستند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: پیامبر اسلام با کنار زدن رسوم و سنت های غلط و انحرافی جاهلیت عرب و نظام ارزشی که مبتنی بر ارزش های ناب اسلامی حاکم نمودند، زن را صاحب شخصیت کردند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم افزود: الان در برخی مناطق عقب افتاده در جهان اسلام باز هم دختران و زنان را از ارث محروم می کنند، متاسفانه هنوز نظام جاهلی در برخی نقاط حاکم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از نگاه ابزاری به زن در دنیای امروز، گفت: دنیای غرب گرچه در ظاهر دم از حقوق زنان می زنند، اما در عمل زن را ابزاری برای مطامع دنیوی و هوسرانی خود قرار داده اند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: دنیای به ظاهر متمدن غرب کاری کرده که شخصیت زن در برهنگی، هوس بازی و مسائلی از این قبیل خلاصه شود.

این مرجع تقلید اضافه کرد: در دنیای امروز و در کشور آمریکا همچنان نژاد پرستی موج می زند و سیاه پوستان در معرض فشارهای بسیاری هستند؛ اما در اسلام ملاک برتری تقوا و عمل صالح است و نژاد و قوم و قبیله معیار نیست.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در نتیجه گیری خود از این بحث، اظهار داشت: احتراماتی که پیامبر(ص) به حضرت زهرا(س) می گذاشت بخشی از آن مربوط به مقام آن حضرت بود و بخش دیگری از آن نیز به خاطر احیای شخصیت زن در جامعه آن روز بود.

این مرجع تقلید در پایان ضمن روضه خوانی در سوگ شهادت حضرت زهرا(س) گفت: باقی ماندگان زمان جاهلیت بعد از رحلت حضرت رسول الله(ص) جنایت های بسیاری در باره ایشان روا داشتند و ایشان را به شهادت رساندند.

پایان پیام / ص

شاید دوست داشته باشید