میدان‌های ورزشی جایگاه مناسبی برای همبستگی ادیان الهی است

0

سیدعبدالحمید احمدی در آیین گشایش نوزدهمین دوره جام «وهمن» والیبال زرتشتیان استان یزد، افزود: پیروان مذاهب الهی در ایران سال هاست به صورت مسالمت آمیزی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و میدان های ورزشی بهترین جایگاه برای نشان دادن وحدت و دوستی ادیان مختلف در جمهوری اسلامی است.

به گزارش عصر چهارشنبه روابط عمومی اداره‌کل ورزش و جوانان یزد، وی افزود: برگزاری جام « وهمن » هرسال برگزاری می‌شود، که کار بسیار ارزشمند و قابل تقدیری است که موجب تقویت وحدت و همبستگی می‌شود و همچنین زمینه توسعه ورزش را هم فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه توسعه ورزش همگانی از جمله اولویت‌های وزارتخانه است، اظهار داشت: اینگونه مسابقات ورزشی در قالب جام‌ها و المپیادها اقدام مهمی در راستای توسعه ورزش همگانی و ترغیب جوانان و خانواده‌ها به ورزش خواهد بود ، امیدواریم شاهد برگزاری هرچه بیشتر اینگونه مسابقات ورزشی در بین اقلیت‌های دینی در سراسر کشور باشیم .

در گزارش ارسالی به تعداد تیم ها و مدت زمان برگزاری این رقابت ها اشاره نشده است.

گرامیداشت یاد زنده یاد فریدون ستایشی، رژه‌ ورزشکاران و امضای کاپیتان‌ها بر روی توپ و سوگند یاد کردن از بخش‌های آیین گشایش نوزدهمین دوره جام وهمن زرتشتیان یزد بود.

پیروان اشو زرتشت که از پیامبران ایران باستان است، در استان یزد حدود ۶ هزار نفر است که عمدتا در یزد، تفت، میبد و اردکان زندگی می کنند.

به نوشته رسانه ها بیشتر زرتشتیان ایران ساکن یزد و کرمان هستند و در قرن بیستم تعدادی از آنها به تهران، شیراز، اصفهان و اهواز مهاجرت کردندو  بیشتر زرتشتیان به گویش بهدینی که از زبان‌های ایران مرکزی به شمار می‌رود صحبت می‌کنند.

جمعیت زرتشتیان ایران که بر اساس سرشماری عمومی سال ۱۳۹۵، حدود  ۲۳ هزار نفر هستند، مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.

پیروان آیین زرتشتی در جهان  حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود.

استان یزد ۴۸ هیات ورزشی و ۶۲ هزار ورزشکار تحت پوشش بیمه ورزشی دارد.

شاید دوست داشته باشید