شریعتمداری: کاروان راهیان تقریب راه‌اندازی شود

0

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا شریعتمداری در نشست علمی انقلاب اسلامی و تقریب مذاهب که به بررسی دیدگاه ها، اقدامات و دستاوردهای تقریبی آیت الله العظمی خامنه ای اختصاص داشت، گفت: رسالت ما در چهل و یکمین سالگرد انقلاب تقدیر و تشکر از اقدامات تقریبی آیت الله خامنه ای است و در این بین این مجموعه اقدامات و دستاوردها را مورد بازشناسی قرار دهیم.

او افزود: دانشگاه ادیان و مذاهب در کنار رسالت هایی که در عرصه تعاملات بین المللی و گفتمان بین الادیانی برای خود تعریف کرده است، تصمیم گرفت در راستای شناسایی خدمات و ظرفیت های رهبر انقلاب در راستای تقریب نشستی را برگزار نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: رسالتی که برای مجمع تقریب مذاهب اسلامی تعریف شده اقدامات تقریبی میان شیعیان و پیروان دیگر مذاهب است و با تلقی که ما از تقریب داریم متفاوت است گرچه کار مراکز تقریبی در خور تحسین است اما یک نکته مغفول مانده و آن ترویج تقریب گرایی در حوزه های شیعی و مراکز علمی است که به نظر می رسد متصدی خاصی ندارد.

او ترویج تقریب در حوزه های علمیه شیعه و اهل سنت را از لحاظ  نظری و برگزاری نشست های علمی و نیز جنبه های فرهنگی خواستار شد و ادامه داد: در زمینه های عملی و نظری نیازمند اقداماتی هستیم و این اقدامات باید از مراکز حوزوی شیعه شروع و سپس به توده مردم کشیده شود.

شریعتمداری پیشنهاد راه اندازی راهیان تقریب را ارائه داد و گفت: همانگونه که اردوی راهیان نور را در کشور راه اندازی کردیم، همانطور هم اردوی راهیان تقریب را راه اندازی کرده و مردم را به بازدید مناطق سنی نشین ببریم و از آن طرف، مردم اهل سنت به بازدید مناطق شیعه نشین بروند و تقریب عملی را در جامعه نهادینه کنیم.

او با بیان اینکه پروژه های تقریبی رو به افول رفته است، گفت: بسیاری از چهره های شاخص تقریبی اهل سنت آنچنان که باید به امر تقریب اهتمام ندارند و لذا باید این مساله آسیب شناسی شود.

انتهای پیام / ص

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.