فاصله میان ۱۲۵ میلیون دلار تا قیمت ده مثقال خاکشیر

الان که این متن را می نویسم، صبح روز چهارشنبه ۲۱ اسفند، سیمای ملی، دست به دامن روحانیون شده است تا از مردم بخواهند اصول بهداشتی را رعایت کنند. این کار که البته لازم است، همزمان چند چیز را نشان می دهد.

0

ردنا (ادیان‌نیوز)/ خاطرم هست دکتر شریعتی در جایی از آثارش، در باره خاکشیریسم مطلبی را بیان می کند. دلاک محل که در حمام کار می کرد، وقتی گوش مفتی بدست می آورد و مشغول مشت و مال و چرک گرفتن از کسی بود که زیر دستش قرار گرفته بود، شروع می کرد به انواع افاضات و مخصوصا اگر مشتری اظهار ناراحتی از درد و رنجی می کرد او بیه بیان درمان می پرداخت.

اگر مشتری می گفت: مدتی است کمرم درد می کند و شبها نمی توانم بخوابم، هر دوایی هم که خورده ام نتیجه ای نداره .. دلاک گفت: اتفاقا دوای این خیلی ساده است شما یک سیر خاکشیر بگیرید و شب در آب نم کنید و بگذارید تا صبح خیس بخورد، بعد صبح ناشتا میل کنید، همین! مشتری هم اظهار تشکر کرد». و این حکایت ادامه می یافت. این خاکشریسم بر ما همچنان حاکم است.

این روزها، باز دیدم، کسی نوشته بود که چاره این کرونا، همان ده سیر خاکشیر است. همان لحظه در اخبار آمده بود که بیل گیتس ۱۲۵ میلیون دلار برای تحقیقات در باره درمان کرونا کمک کرده است. بگذریم که اتحادیه اروپا ۲۵ میلیارد دلار برای مبارزه با کرونا اختصاص داد و امریکا بالای هشت میلیارد دلار.

تفکر خاکشیریسم همچنان بر اذهان ما مردم حاکم است. فرض کنید یکی بود و یکی نبود، یک ابن سینا و محمد بن زکریای رازی بود و آثاری هم به زمان خودشان نوشتند. این چه بیماری است که ما هر روز باید به آنها افتخار کنیم و خودمان دست روی دست بگذاریم؟ نگرایم که همسایگان شخصیت های علمی و ادبی ما را از ما بدزدند. به نظرم باید نگران باشیم که چرا دیگر نمی توانیم مانند آن شخصیت ها را در روزگار خودمان داشته باشیم که وقتی کتابی می نویسند، تا یکی دو سال، به ده زبان زنده دنیا ترجمه شود.

الان که این متن را می نویسم، صبح روز چهارشنبه ۲۱ اسفند، سیمای ملی، دست به دامن روحانیون شده است تا از مردم بخواهند اصول بهداشتی را رعایت کنند. این کار که البته لازم است، همزمان چند چیز را نشان می دهد. این که اولا جامعه ما کجا قرار دارد، ثانیا سیما و حکومت در باره ما مردم چطور فکر می کند، و سوم این که لازم است ما در مقابل این هم مشکل که برای دین در این ماجرا فراهم آمده، دامن آن را پاک کنیم.

عجیب آن که همین امروز دو کلیپ از دو سخنران روحانی داشتم که مردم را به مقابله با این قبیله اقدامات، یکی خلوت کردن مجالس امام حسین و حرم ها و دیگری صله رحم به مناسبت ویروس کرونا ـ و توصیه این که دیدارها تعطیل شود ـ دعوت می کرد، و اظهار گلایه داشت که چرا ما باید اینها را ترک کنیم؟ بد نیست برای این که افق فکری جامعه مان را بشناسیم، به کامنت هایی که برای مصاحبه چند روز قبل من در خبرآنلاین مراجعه کنید که چه مسائلی مطرح شده است.

به هر روی من با توصیه دیروز آقای عبدی موافقم که روحانیت و بویژه مرجعیت، به طور جد، باید دامن خود را از این اتهامات تطهیر کند و اگر امروز نکند، فردا دیر است.

پایان/م

اشتراک در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین اخبار به طور مستقیم به صندوق ورودی خود وارد اینجا شوید.
هر زمان می‌توانید مشترک شوید