تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

داعش مسئولیت حمله به معبد سیک ها در کابل را پذیرفت

 گروه تروریستی داعش ساعاتی پس از حمله به معبد هندوهای کابل در پایتخت افغانستان، مسئولیت این حمله را برعهده را گرفت.

به گزارش ردنا (ادیان‌نیوز)؛ گروه تروریستی داعش روز چهارشنبه در پایگاه اینترنتی خود مسئولیت حمله صبح امروز به معبد سیک ها در منطقه اول شهر کابل را که در آن ۲۵ تن کشته و ۸ نفر زخمی شده اند را پذیرفت.

نهاد آمریکایی ناظر بر فعالیت جنبش‌های افراطی با استناد به پایگاه اینترنتی منتسب به گروه داعش موسوم به «اعماق» از نقش داشتن این گروه تروریستی در حمله به این معبد اقلیت‌ سیک در کابل خبر داده است.

در عین حال “ذبیح االه مجاهد” سخنگوی گروه طالبان پیشتر در توئیتی اعلام کرده بود در انجام این حمله که گفته می‌شود یک کودک نیز در میان قربانیان آن دیده می‌شود و دو مهاجم مسلح نیز کشته شدند، دخالت نداشته است.

با این وجود یک منبع امنیتی امروز به روزنامه صلح کابل گفته است که شبکه حقانی عامل حمله عبادتگاه سیک ها است، چرا که آنها در روزهای گذشته اطلاعاتی بدست آورده بودند که شبکه حقانی نهادهای مربوط به هندوستان را در کابل هدف قرار خواهند داد اما جای دقیق حمله را نمی دانستند.

گروه تروریستی داعش در ۱۵ اسفند ماه در کابل مراسم یاد بود از سالگرد عبدالعلی مزاری رهبر حزب وحدت را نیز هدف قرار داد که در آن ۴۰ نفر کشته و ده ها تن دیگر هم زخمی شدند.

براساس این گزارش، پیش از این برخی شاهدان عینی از حضور عاملان انتحاری در عبادتگاه «دارام‌شالا» در ناحیهٔ قدیمی کابل خبر داده بودند. به‌گفتهٔ منابع محلی، مهاجمان زمانی وارد عبادتگاه سیک‌ها شدند که بیش از ۱۵۰ تن از عبادت‌کنندگان در محل حضور داشتند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان نیز امروز اعلام کرد که یک مهاجم ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه صبح امروز عبادتگاه سیک ها در منطقه شور بازار شهر کابل را هدف حمله قرار داد که پس ساعت ها درگیری مهاجم از پای در آمد.

وی افزود: در این حمله ۲۵ تن از سیک ها که برای عبادت گردهم آمده بودند، کشته و ۸ ن دیگر هم زخمی و ۸۰ نفر  از جمله زنان و کودکان نجات داده شدند.

آرین همچنین افزود که پلیس این کشور بلافاصله در محل حاضر شده و تیراندازی در نزدیکی این محل همچنان ادامه دارد.

اگرچه سخنگوی وزارت کشور تعداد مهاجمان را یک تن اعلام کرد اما برخی منابع محلی تعداد مهاجمان را ۴ نفر ذکر کرده‌اند.

سیک‌ها از اقلیت‌هایی هستند که بارها در افغانستان از سوی تروریست ها مورد حمله قرار گرفته‌اند. در یکی از آخرین موارد چنین حملاتی در جریان بمب‌گذاری انتحاری سال ۲۰۱۸ در تجمع سیک‌ها و هندوها در شهر جلال‌آباد ولایت ننگرها بود که در آن حادثه نیز ۱۹ تن کشته شده بودند.

منبع ایرنا
شاید دوست داشته باشید