کنفرانس دین و صلح در شرق آسیا برگزار می شود

سومین نشست سالانه انجمن شرق آسیا برای مطالعه علمی دین با موضوع دین و صلح در شرق آسیا: تجدید نظر در نقش دین در دوران پس از سکولار ژوئیه ۲۰۲۰ در دانشگاه ملی ججو در کره جنوبی برگزار می شود.

به گزارش ردنا (ادیان‌نیوز)؛ سومین نشست سالانه انجمن شرق آسیا برای مطالعه علمی دین با موضوع «دین و صلح در شرق آسیا: تجدید نظر در نقش دین در دوران پس از سکولار» در روزهای ۲۳- ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۰ در دانشگاه ملی ججو در کره جنوبی برگزار می‌شود.

دین همواره نقش مهمی در ارتقاء امید و چشم انداز برای صلح داشته است. هر دینی که در شرق و غرب وجود دارد، بر اهمیت زندگی معنوی و اخلاقی مبتنی بر عدالت، صلح، برادری و رحمت تأکید دارد.

اعتقادات و شیوه‌های دینی برای دستیابی به دنیایی عادلانه و صلح آمیز باید در سطح سیاسی، اجتماعی و ملی و همچنین در سطح فردی و در سطح کل بشریت گسترده‌تر مورد توجه قرار گیرد. نقش‌های پیچیده ادیان در جنگ و صلح در دوران مدرن، به ویژه در جوامع آسیای شرقی، باید با دقت و منظم تر مورد بررسی قرار گیرد.

با گسترش جهانی ناسیونالیسم سیاسی و حمایت گرایی اقتصادی، چین، ژاپن، کره و جوامع دیگر همه با یک درگیری داخلی برانگیخته شده‌اند که ناشی از مخالفت‌ها و تنش‌های شدید در نظم اجتماعی است و در عین حال احتمال درگیری بین ملت‌های منطقه را افزایش داده است.

در این شرایط، اندیشمندان دین و صلح باید با بازتاب تجدید نظر در احیای دین و به طور خاص به نقش‌های عمومی دین در «عصر پس از سکولار» به نقش‌های اجتماعی دین توجه بیشتری داشته باشند.

با این توضیحات، کنفرانس از آثاری در زمینه مطالعات اجتماعی-تاریخی در مورد دین به عنوان عامل صلح یا درگیری، رابطه دین و صلح در عصر سکولار مقایسه ادیان شرقی با ادیان غربی در تلاش برای صلح، مطالعات موردی در مورد ایجاد صلح در شرق آسیا، افکار و اعمال صلح در مذاهب سنتی و / یا مذاهب تازه ظهور در شرق آسیا و مطالعات موردی در مورد تحولات مذاهب سنتی استقبال می‌کند.

منبع خبرگزاری مهر
شاید دوست داشته باشید