هشت سال است که از به قتل رسیدن اسامه بن‌لادن رهبر القاعده در ابوت آباد پاکستان می‌گذرد اما القاعده به‌عنوان یکی از خون‌ریزترین گروه‌های جهادی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و دارای هزاران عضو و تأمین مالی قابل ملاحظه است.

به گزارش ادیان‌نیوز، اما با کشته شدن اسامه بن‌لادن و ظهور داعش این گروه تضعیف شد. حال سؤال این است که اثرات این گروه در حال حاضر چیست؟ و چه خطراتی برای امنیت جهان دارد؟

بازگشت خاموش

در حالی که تمامی رسانه‌ها در سالیان گذشته به داعش مشغول بودند، استراتژی القاعده بازیابی و قدرت دوباره و هم‌پیمان شدن با دیگر گروه‌ها در نقاط مختلف بوده است.

طبق آخرین گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا که اوایل سال جاری منتشر شد، رهبران بزرگ القاعده در حال تقویت زیربناهای جهانی این شبکه و تحریک طرفداران خود برای حمله علیه غرب و آمریکا هستند. در این گزارش از فعالیت‌های بزرگ القاعده در مناطق مختلف خبر داده شده است. همچنین ألکس یونگ رئیس اطلاعات انگلستان نسبت به بازگشت القاعده هشدار داد.

منسوبان به شبکه القاعده

حملات هواپیماهای بدون سرنشین و به قتل رسیدن اسامه بن‌لادن و چالش پیدایش داعش؛ همه و همه القاعده را مجبور به اتخاذ تاکتیک جدیدی کرد. القاعده اقدام به پشتیبانی از شاخه‌های منسوب به خود در آفریقا و خاورمیانه و جنوب آسیا کرد. این شاخه‌ها عبارت‌اند از شبه‌نظامیان محلی که در جوامع محلی وجود دارند و پیروی از رهبری القاعده را پذیرفته‌اند.

در سال 2013 القاعده به تبیین توجیهاتی پیرامون جهاد پرداخت که این توجیهات دربردارنده اصلاحات درون‌سازمانی بود.

شاخه‌های القاعده

۱. القاعده در مغرب اسلامی: این شاخه توسط شبه‌نظامیان الجزائری در سال 2006 هنگام تأسیس شد. آنها با طرفداری از القاعده حملاتی علیه نیروهای نظامی الجزائر انجام دادند و به مناطق ساحلی و غرب آفریقا منتقل شدند.

۲. القاعده در شبه‌جزیره عربستان: در سال 2009 در خلال به هم پیوستن نیروهای جهادی محلی به شبکه جهاد در یمن و عربستان سعودی این شاخه تشکیل شد.

۳. القاعده در شبه‌قاره هند: فعالیت این شاخه در پاکستان، هند، میانمار و بنگلادش است و در سال 2014 تأسیس شده است.

۴. گروه «نصرة الإسلام و المسلمین» : این گروه از اتحاد میان گروه‌های افراطی منتسب به القاعده در مالی و غرب آفریقا به وجود آمده است.

۵. الشباب: در کشور سومالی و شرق آفریقا فعالیت دارد و در سال 2012 با القاعده بیعت کرده است.

۶. هیئة تحریرالشام:از به هم پیوستن چندین گروه جهادی به وجود آمده است و طبق گزارش سازمان ملل با القاعده در ارتباط است.

۷. القاعده در مصر : از چند مجموعه طرفدار القاعده در شبه جزیره سینا در مصر تشکیل شده است.

فرماندهی آینده القاعده

در اظهارات سال 2015 أیمن الظواهری رهبر فعلی القاعده از جوانی با عنوان «شیر بیشه» یاد شده است.این جوان حمزه بن‌لادن فرزند اسامه بن‌لادن رهبر سابق القاعده است که در چهارچوب گسترده‌ای به‌عنوان رهبر آینده القاعده شناخته شده است.

ایالات متحده آمریکا او را در لیست تروریسم جهانی قرار داده و یک‌میلیون دلار آمریکایی برای کسی که اطلاعاتی از محل اختفای وی بدهد جایزه تعیین کرده است.

پایگاه‌های اینترنتی همسو با القاعده از حمزه بن‌لادن به‌عنوان ستاره درخشان القاعده که الهام‌دهنده نسل آینده جهادی‌ها و شخصی که جاری‌کننده خون نشاط و سرزندگی در رگ‌های القاعده است، یاد می‌کند.

حمزه بن‌لادن در سال‌های گذشته پیام‌های صوتی و یک پیام تصویری با موضوع دعوت از طرفداران القاعده برای حمله به نیروهای آمریکایی و هم‌پیمانانش به‌عنوان انتقام کشته شدن پدرش منتشر کرده است.

لینا الخطیب رئیس برنامه‌های خاورمیانه و شمال آفریقا موسسه سلطنتی ارتباطات بین‌المللی (چتم هاوس) معتقد است: پایان خلافت داعش القاعده را وادار به تأمل بیشتر برای اتخاذ استراتژی در انجام عملیات‌ها کرده است. القاعده در حال حاضر احتیاج بسیاری به یک رهبر استراتژیست دارد. این مسئله به حمزه بن‌لادن کمک می‌کند تا از حکومت پدرش پشتیبانی کند.

  • منبع خبر : افکارنیوز