بازتاب سخنان رهبر انقلاب به مناسبت روز قدس در رسانه‌های بین‌المللی

سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز جهانی قدس، در رسانه های خارجی از جمله رویترز، خبرگزاری فرانسه، جورزالم پست، اسپوتنیک و … بازتاب داشت.

0

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب امروز (جمعه) به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس در پخش زنده تلویزیونی برای مردم و همچنین امت اسلامی سخنرانی کردند.

رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به پوشش گسترده سخنان مقام معظم رهبری پرداختند.

خبرگزاری فرانسه در خبری فوری ضمن اشاره به سخنرانی رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس، نقل از معظم له نوشت: مبارزه برای آزادی فلسطین، جهاد فی سبیل اللّه و فریضه و مطلوب اسلامی است.

خبرگزاری رویترز هم گزارش داد: آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران روز جمعه با توصیف اسرائیل به عنوان غده سرطانی منطقه خاورمیانه که باید تا زمان آزادی فلسطینیان، با آن مقابله و مبارزه شود، از شهروندان فلسطین درخواست کرد به قیام و نهضت خود علیه اسرائیل ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی؛ آیت الله خامنه‌ای گفت: قیام فلسطینیان باید ادامه باید و نبرد برای آزادسازی فلسطین، وظیفه و جهاد اسلامی است…حکومت صهیونیستی (اسرائیل) غده سرطانی منطقه است. ویروس صهیونیست‌ها که مدت زمان طولانی وجود داشته است، نابود خواهد شد.

رویترز افزود: آیت الله خامنه‌ای و دیگر مقام‌های بلندپایه ایران، بارها در سال‌های گذشته خواستار نابودی اسرائیل شده‌اند که یکی از راه‌های آن از طریق برگزاری همه‌پرسی در منطقه‌ای بوده که فلسطینیان در آن از اکثریت برخوردار هستند. آیت الله خامنه‌ای نیز در این سخنرانی به مناسبت روز قدس، بر درخواست نابودی اسرائیل تأکید کرد.

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نیز با اشاره گزینشی و ناقص به توئیتی در صفحه توئیتر پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری درباره محو رژیم صهیونیستی، بدون اشاره به اینکه در این پیام توئیتری تأکید شده بود محو رژیم صهیونیستی به معنای محو یهودیان نیست، نوشت: رهبر عالی ایران روز جمعه در توییتر اعلام کرد که اسرائیل جان سالم به در نخواهد برد و نابود می‌شود.

این رسانه صهیونیستی همچنین با اشاره به فرازهایی از بیانان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره اهمیت مقاومت، نوشت: رهبر عالی ایران همچنین تصریح کرد که طلوع انقلاب اسلامی در ایران، فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین گشود. با ظهور جبهه‌ی مقاومت، کار بر رژیم صهیونیستی سخت و سخت‌تر شد ــ و البتّه در آینده بسی سخت‌تر هم خواهد شد. رژیم صهیونیستی در آینده حتی با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.

جروزالم پست نوشت: رهبر عالی ایران همچنین تأکید کرد که امروز جبهه‌ی مقاومت رو به اقتدار و امیدِ فزاینده و جذب روزافزون عناصر قدرت پیش می‌رود و به‌عکس جبهه‌ی ظلم و کفر و استکبار روزبه‌روز تهی‌تر و مأیوس‌تر و کم‌توان‌تر می‌شود.

تارنمای روزنامه اسرائیل «تایمز آو اسرائیل» هم با در گزارشی با عنوان رهبر ایران در روز قدس، اسرائیل را ویروسی دانست که باید از بین برود، فرازهایی از سخنرانی رهبر معظم انقلاب را منتشر کرد.

این رسانه اسرائیلی در بخشی از گزارش خود، به انتقاد رهبر معظم انقلاب از برخی دولت‌های عربی پیرامون مسئله فلسطین پرداخت و نوشت: دولت‌های عربی ابتدا مقاومت‌هایی در برابر اسرائیل نشان دادند اما به تدریج وظایف انسانی، اسلامی و سیاسی خود را در قبال فلسطین فراموش کردند.

تارنمای بخش انگلیسی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در خبری فوری به پخش مستقیم اینترنتی سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی پرداخت.

اسپوتنیک نوشت: مردم ایران و سراسر جهان در سال‌های گذشته هم‌زمان با روز قدس، راهپیمایی می‌کردند اما امسال به دلیل شیوع کرونا، این راهپیمایی‌ها لغو شد.

برخی شبکه‌های معاند فارسی‌زبان نیز سخنرانی رهبر معظم انقلاب را به‌طور زنده و کامل پخش کردند.

پایگاه لبنانی «العهد» نیز به صورت گسترده سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز جهانی قدس را مورد پوشش رسانه ای قرار داد.

این پایگاه لبنانی به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کرد: فلسطین متعلق به خودِ فلسطینیان است و باید با اراده آن ها اراده شود.

العهد همچنین به نقل از رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: باید با افتخار از شهدای قدس از شیخ یاسین گرفته تا شهیدان سلیمانی و المهندس، یاد کنیم.

این پایگاه لبنانی به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با برخی رژیم های عربی نیز اشاره کرد و به نقل از ایشان نوشت: عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی یک هدف آمریکایی است که متأسفانه برخی نظام های عربی نیز به  تحقق آن کمک می کنند.

بخش عربی خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» نیز به پوشش بیانات رهبرم معظم انقلاب اسلامی در روز جهانی قدس پرداخت.

اسپوتنیک اعلام کرد که رهبر معظم ایران در روز جهانی قدس بار دیگر از اسرائیل به عنوان یک غده سرطانی یاد کرد.

این خبرگزاری روسی همچنین به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کرد: نبرد آزادسازی قدس، هم جهاد است و هم تکلیف.

بی بی سی هم در پوشش سخنرانی مقام معظم رهبری نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای ‘صهیونیسم’ را به کرونا تشبیه کرد. به نوشته این شبکه  آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در یک سخنرانی زنده درباره مسائل اسرائیل و فلسطین، “صهیونیسم” را به ویروس کرونا تشبیه کرد. او خواهان ادامه فعالیت “گروه‌های جهادی” در فلسطین شد و آنها را ستایش کرد.

منبع آنا