تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

نخستین مرورگر «سازگار با شریعت» جهان برای ارائه خدمات وب «مسلمان‌پسند»

نخستین مرورگر «سازگار با شریعت» جهان برای ارائه خدمات وب «مسلمان‌پسند»

به گزارش ادیان‌نیوز به نقل از راشاتودی، کسانی که وقت زیادی را در فیسبوک و توییتر می‌گذرانند اذعان دارند که شبکه‌های اجتماعی مدرن را به‌سختی می‌توان دارای مبنایی اخلاقی دانست. این امر برای کاربران مسلمانان اینترنت اشکالی مضاعف دارد؛ چراکه آن‌ها از قمار، پورنوگرافی و مشروبات الکلی پرهیز می‌کنند. به همین علت است که این استارتاپ روی پروژه سلام وب سرمایه‌گذاری کرده و قصد جذب حداقل ده درصد از جمعیت ۱.۸ میلیاردی مسلمانان جهان را دارد.

طبق گزارش بلومبرگ، حسنی زرینه محمدخان مدیرعامل این پروژه می‌گوید: «ما می‌خواهیم اینترنت را بهینه کنیم. ما معتقدیم اینترنت خوب و بد دارد، بر همین اساس سلام وب ابزاری در اختیارتان می‌گذارد که شما را به مشاهده‌ی خوبی‌های اینترنت هدایت کند.«

سلام وب ویژگی‌های متعددی در راستای «سبک زندگی اسلامی» دارد. این ویژگی‌ها شامل زمان‌بندی نمازها، جهت‌نمایی قبله و فیلتر کردن تجارت الکل و گوشت خوک است. این اولین مرورگر سازگار با قوانین اسلامی است که تولید می‌شود.

چنین پروژه‌ای مختص مسلمانان هم نیست. سیستم‌های برچسب‌گذاری و نظرسنجی مردمی مانند Reddit نیز به‌منظور «ترویج ارزش‌های مطلق» به کاربران هنگام مواجهه با محتوای توهین‌آمیز و جعلی هشدار می‌دهند. در فیسبوک و گوگل نیز تقاضاهای فزاینده‌ای در مورد حریم خصوصی، امنیت و فیلترهای شخص ثالث صورت می‌گیرد.

مترجم: حمیدرضا عرفانی‌فر

 

 

شاید دوست داشته باشید