تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

افراد دین‌دار، گرایش کمتری به سمت گروه‌های راست افراطی دارند

نتایج تحقیقات دانشگاه‌های لایپزیگ و برن در آلمان نشان می‌دهد که افراد دین‌دار، کمتر به سوی گروه‌های افراطی کشیده می‌شوند.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، به نقل از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درآلمان، تحقیقات پژوهشگران ارشد در دانشگاه‌های لایپزیگ و برن نشان می‌دهد که دین‌داری می‌تواند مانعی برای پیوستن افراد به گروه‌ها و احزاب راست افراطی باشد.

این تحقیقات به صورت مشترک توسط الکساندر یندل از مرکز تحقیقات افراطی‌گرایی و دموکراسی در دانشگاه لایپزیگ و پروفسور اشتفان هوبر، رئیس مؤسسه تحقیقات تجربی در حوزه ادیان در دانشگاه برن انجام شده است. آن‌ها به صورت مشترک به این نتیجه رسیده‌اند که دین‌داری نه‌تنها باعث افراط‌گرایی نمی‌شود، بلکه می‌تواند از پیوستن افراد به گروه‌های افراطی نیز جلوگیری ‌کند.

براساس این تحقیقات، کسانی که عضو کلیساهای کاتولیک یا پروتستان در شرق آلمان هستند و در فعالیت‌های کلیساها مشارکت دارند، کمتر از افراد دیگر برای پیوستن به گروه‌ها و احزاب راست افراطی داوطلب می‌شوند. نتایج این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که اعتقادات مذهبی، تحمل و سطح پذیرش افراد را در جامعه بالا می‌برد.

در عین‌حال، تحقیقات دانشگاه‌های لایپزیگ و برن بیانگر این واقعیت است که نگرش گروه‌های راست افراطی در شرق و غرب آلمان براساس خرافات و باورهای بی‌اساس شکل گرفته است.

الکساندر یندل در این باره می‌گوید: «تحقیقات ما نشان می‌دهد؛ افرادی که به شانس، طالع‌بینی و باورهای بی‌اساس اعتقاد دارند، خیلی سریع‌تر می‌توانند جذب گروه‌ها و احزاب افراطی شوند.

منبع مهر
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.