تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

رهیافت تحلیلی بر سوره‌های قرآن

کتاب «رهیافت تحلیلی بر سوره‌های قرآن پژوهشی» در زمینه نظم موجود در آیات و سوره های قرآن کریم و پیوند موجود در آنها با توجه به محتوا و موضوعات مطرح شده در آنها است.

«قل یا عبادی الذین أسرفوا علی أنفسهم لاتقنطوا من رحمه الله إن الله یغفر الذنوب جمیعا إن الله غفور الرحیم»
یکی از امیدبخش‌ترین آیات قرآن در سوره غافر قرار دارد.

در این آیه رسول خدا(ص) مامور می‌شود تا کافران را از سوی خداوند با تعبیر «یاعبادی الذین أسرفوا» صدا بزند و آنان را به توبه دعوت کند و به رحمت و مغفرت خویش امیدوار سازد. کلمه «أسرفوا» هرچند در مورد اسراف در مال شهرت دارد اما در آیه مورد نظر، منظور مطلق گناه است که شامل کفر هم می‌شود.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، در کتاب «رهیافت تحلیلی بر سوره‌های قرآن پژوهشی» با توجه به اعجاز قرآن و تاریخ تدوین آیات و سوره های آن مبتنی بر مکی یا مدنی بودن آنها، به دسته بندی کلی این سوره ها پرداخته شده و تحلیلی از محتوا و موضوعات مندرج در آنها ارائه گردیده است.

بر این اساس نویسنده نام هر سوره، اقسام مطالب مطرح شده در آن، تقسیم بندی سوره و گزارشی از کلیات مباحث مندرج در آن ارائه نموده و شمایی کلی از مسایل اخلاقی، اعتقادی، اجتماعی، تاریخی، فقهی، عقلانی و سیاسی مهم مطرح شده در آن تصویر کرده است.

وی بر این باور است که آیات و سوره های قرآن کریم، در عین حالی که دارای مسایل مستل و متمایزی هستند، دارای ریتمی موسیقایی و همنوا نیز هستند که این موضوع به این کتاب قدرت نفوذ بالایی در میان مخاطبان داده و در اعماق فکر انسان حسی لذت بخش ایجاد می کند.

منبع رسانه ها
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.