تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

فاجعه در زندان منطقه شیعه‌نشین عربستان در سایه تداوم شیوع کرونا

حقوق‌دانان نسبت به سناریوی فاجعه‌آمیز در زندان «المباحث» در الدمام عربستان که به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکل خطرناکی در داخل ساختمان در حال رخ دادن است، هشدار داده‌اند در حالی که طبق آمارهای اعلام شده وزارت بهداشت این کشور، با رسیدن تعداد موارد ثبت شده ابتلا در سراسر عربستان به بیش از ۱۵۷ هزار تن وضعیت خارج زندان نیز فاجعه‌بار است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، حقوق‌دانان نسبت به سناریوی فاجعه‌آمیز در زندان المباحث در الدمام عربستان که به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکل خطرناکی در داخل ساختمان در حال رخ دادن است، هشدار داده‌اند در حالی که طبق آمارهای اعلام شده وزارت بهداشت این کشور، با رسیدن تعداد موارد ثبت شده ابتلا در سراسر عربستان به بیش از ۱۵۷ هزار تن وضعیت خارج زندان نیز فاجعه‌بار است.

منابع ویژه به سایت خبری العهد لبنان گفتند، زندگی بازداشت‌شدگان عقیدتی از ساکنان شیعه نشین القطیف، الدمام و الأحساء در سایه سرپوش‌گذاری مستمر نظام سعودی درباره وضعیت بهداشت در داخل زندان دولتی المباحث از هفته‌ها پیش در معرض خطر قرار دارد.

منابع اشاره کردند، تعدادی از زندانیان و کارمندان به کرونا مبتلا هستند و این هشداری درباره نابسامانی اوضاع در سایه عدم پاسخ‌گویی به درخواست‌های خانواده‌های زندانیان برای اطمینان از وضعیت اعضای خانواده‌هایشان محسوب می‌شود.

به گفته این منابع، بازداشت‌شدگان با سن بالا و دیگر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن در صورت ابتلا به ویروس بیشتر در معرض خطر هستند به خصوص که اطلاعات درزیافته از ابتلای تعدادی از زندانیان و نگهبانان زندان حکایت دارند.

خانواده‌های بازداشت شدگان به دلیل رویکرد مقامات زندان در قبال فرزندان و اعضای محبوس خانواده‌هایشان نگران هستند لذا به نظر آنها، سکوت به صلاح نیست و موضوع امروز بسیار حساس‌تر بوده و نیاز به رفع نگرانی وجود دارد.

در مقابل حکم اخیر سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی درخصوص تغییر ماده ۱۲ اساسنامه “مقابله با جرایم تروریستی و تامین مالی آن” منجر به آزدی موقت بازداشت شدگان در این پرونده‌ها طبق شرط و شروطی می‌شود و این تصمیم به دلیل فشار بحران کرونا بر فضای زندان‌ها و شیوع کرونا گرفته شده است.

به گفته این منابع، زندانیان زندان مباحث الدمام از مارس ممنوع الملاقات هستند، ارتباطات‌شان با خانواده‌هایشان به مدت دو هفته از ۱۳ تا ۲۶ مه قطع شد.

طبق داده‌های به دست آمده، از بین زندانیان کسانی هستند که از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند که در راس آن‌ها می‌توان به آیت‌الله شیخ حسین الراضی که مبتلا به بیماری قلبی است، اشاره کرد.

آیت‌الله الراضی به دلیل مواضعش در رد خشونت طلبی‌ها نظام سعودی در یمن و بحرین و تأیید مقاومت لبنان به ۱۳ سال زندان محکوم شده است. او محقق و پژوهشگر برجسته اسلامی در منطقه شیعه نشین الأحساء است.

منبع ایسنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.