تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

تأسیس شورای هماهنگی و هم‌افزایی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)

شورای هماهنگی و هم‌افزایی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور آیت‌الله رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و سایر دست اندرکاران این مجمع تأسیس شد. 

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، شورای هماهنگی و هم‌افزایی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با حضور آیت‌الله رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، تأسیس شد.

در این جلسه، آیت‌الله رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، آیت‌الله محمدحسن اختری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و رئیس بنیاد بین‌المللی عاشورا، حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی‌تبار، قائم‌مقام دبیرکل و معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد زارعان، معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی عارف، مدیرکل اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، عبدالرضا راشد، معاون امور اجرایی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، حجت‌الاسلام والمسلمین منصور میراحمدی، رئیس دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع)، جعفر شمسیان، معاون امور اقتصادی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، شریفی، مدیرکل حوزه ریاست مجمع جهانی اهل بیت(ع)، محمدکاظم کاظمی، مدیر شبکه ثقلین، محمدحسین نیکنام، دبیرکل بنیاد خیریه بین‌المللی پزشکان مسلمان و محب اهل بیت(ع) حضور داشتند.

آیت‌الله رمضانی: شورای هماهنگی و هم‌افزایی باید ظرفیت‌ها را تجمیع کند

آیت‌الله رضا رمضانی، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: در مجمع جهانی اهل بیت(ع) با مجموعه‌ای از ظرفیت‌ها مواجه هستیم. بخشی از این ظرفیت‌ها معاونت‌های بین‌الملل، فرهنگی، اجرایی و اقتصادی هستند که شاید در دستگاه‌های زیرمجموعه رهبر انقلاب به جز مجمع جهانی اهل بیت(ع) در هیچ جا معاونت اقتصادی تعریف نشده است. اگر تدبیر دقیق و عمیقی داشته باشیم وجود این شبکه‌ها برای تبین گفتمان انقلاب و تبین مدرسه و مکتب اهل بیت(ع) ضرورت دارد.

وی افزود: بنیاد بین‌المللی عاشورا با توجه به اینکه عاشورا یک ظرفیت بین‌المللی است و رابطه وثیق و عمیق میان بعثت و غدیر و عاشورا و جریان مهدویت وجود دارد، امروز هم این ضرورت در جای خود محفوظ است و هر کدام روز به روز توسعه پیدا می‌کند و کمتر نمی‌شود. در ابنا هم ظرفیت عمیقی با ۲۵ زبان وجود آمده که هرچه آن را تقویت کنیم، می‌توانیم حرف‌های خود را بهتر در دنیا بیان کنیم. در دانشگاه اهل بیت(ع) نیز از ۱۰ ملیت دانش‌آموخته حضور دارد که باید شاهد حضور ۱۰۰ ملیت در این دانشگاه باشیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: پزشکان بدون مرز نیز در عرصه‌های مختلف می‌تواند فعالیت کند و حتی یک بانک اطلاعاتی را از پزشکان برای ارائه به محبان اهل بیت(ع) در سرتاسر دنیا ارائه دهیم. شورای هماهنگی و هم‌افزایی باید ظرفیت‌ها را تجمیع کند و شناخت و تفاهم و تعامل باشد تا به تبع آن هم‌افزایی صورت بگیرد. برای مثال دانشگاه اهل بیت(ع) چقدر می‌تواند به شبکه ثقلین خدمت ارائه دهد؟ بخش فرهنگی که تولید محتوایی مجمع را عهده دار است چقدر می‌تواند در سبک زندگی و مسائل و مباحث دیگر خدمت ارائه دهد به شبکه ثقلین؟ بخش بین‌الملل مجمع با توجه به اینکه در سطح حضور دارند و مجامع محلی دارند، چقدر می‌تواند مستندهای بروزی را که شاید این ظرفیت را هیچکدام از شبکه‌ها حتی صدا و سیما نداشته باشند ارائه دهد؟ چقدر شبکه ثقلین برای معرفی مجامع محلی نقش ایفا کند؟ یا ابنا چقدر می‌تواند به شبکه ثقلین کمک کند؟ چقدر بنیاد عاشورا به شبکه ثقلین می‌تواند کمک کند؟

آیت‌الله رمضانی اضافه کرد: آیت‌الله مکارم شیرازی در یک سخنرانی گفته بودند ما قبل از انقلاب یک ساعت می‌خواستیم در دانشگاه حضور پیدا کنیم و این حضور را به ما نمی‌دادند، اما امروزه میلیون‌ها ساعت در دانشگاه‌ها در اختیار ماست. این فرصت به ما ایرانیان داده شده که بتوانیم مدرسه و مکتب اهل بیت(ع) را به دنیا معرفی و نشر دهیم. جامعه المصطفی یک ظرفیت عظیمی در دنیاست. روحانیون و مبلغان بومی ما در دنیا به برکت المصطفی هستند. در جلسه اخیری که در تقریب داشتیم به این نتیجه رسیده بودند که باید دنبال شبکه باشند و بحث تقریب را به طور جدی دنیا مطرح کنیم. ما پیشنهاد کردیم که می‌توانید کارهای تقریبی خود را در شبکه ثقلین ارائه دهید و آقای شهریاری هم استقبال کردند. مکتب اهل بیت، مکتب تقریب است. امام زمان، فقط امام شیعیان نیست. جانشین پیامبر بود و امام انس و جن است.

وی در پایان تأکید کرد: اولین کار در شورای هماهنگی و هم‌افزایی باید دبیر تعیین شود تا کارهای اجرایی را پیگیری کند.

– بررسی و تصویب راهکارهای هماهنگی و هم‌افزایی

– نظارت بر حسن اجرای مصوبات

– پیشنهاد دبیر اجرایی شورا

– تشکیل کمیته های فرعی برای پیگیری مصوبات

– جلوگیری از موازی کاری و عدم تداخل

آیت‌الله اختری: شرط هم‌افزایی در مرحله اول تبادل است

آیت‌الله محمدحسن اختری رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت:مجمع جهانی اهل بیت(ع) ظرفیت‌های خاصی را ایجاد کرده است که باید بتوانیم از این ظرفیت‌ها به نحو شایسته و گسترده استفاده کنیم. در شرایطی که دشمنان و رقبای ما در جاهای دیگر فعالیت می‌کنند ، ما از این ظرفیتی که در دنیا داریم که آن وجود پایگاه‌های تشیع از حسینیه و مساجد تا مراکز فرهنگی اسلامی که در سرتاسر دنیا است باید استفاده کنیم.

وی افزود: این مراکز تشیع در حدود ۱۴۴ کشور وجود دارد. صدها موسسه و جمعیت های اهل بیتی در کشورهای مختلف با مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ارتباط هستند. ارتباطات دوجانبه که برخی متمرکز و برخی غیرمتمرکز هستند. این پایگاه‌ها خیلی می‌توانند کمک کنند. شبکه ثقلین، ابنا و بنیاد عاشورا و همچنین پزشکان شیعه ظرفیت‌هایی هستند که هیچکس در دنیا نظیر آنها را ندارد. چندین میلیون پزشک شیعه در دنیا داریم که اگر بتوانیم آنها را تجمیع کنیم می‌توان کارهای بزرگ و خدمات بی شماری به پیروان اهل بیت(ع) ارائه کرد. شرط هم‌افزایی در مرحله اول تبادل است و شرکت کنندگان باید تبادل با هم داشته باشند. این مجموعه باید اطلاعات و تولیدات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

احمدی تبار: ظرفیت‌ها خارج از مجمع شناسایی و ساماندهی شوند

حجت الاسلام والمسلمین احمدی تبار، قائم مقام دبیرکل و معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: یکی از مشکلاتی که همواره در مجمع جهانی اهل بیت(ع) در گذشته و حال داشتیم این بوده که معاونت‌ها کارهای خود را انجام می‌دادند اما از کارهای مجموعه دیگر اطلاع قوی و جدی نداشت. گاهی یک معاونت اطلاعاتی که دارد مثل ناموس خود حفظ می‌کند و در اختیار معاونت دیگر قرار نمی‌دهد. این یک مشکل است. باید کل مجموعه از کارهای یکدیگر باخبر باشند. جلسه شورای هماهنگی و هم‌افزایی جلسه‌ای مبارک است. هر بخشی نسبت به کارهایی که می‌خواهد انجام دهد می‌تواند از ظرفیت‌هایی که در داخل است کمال استفاده را داشته باشد.

وی افزود: خیلی از ظرفیت‌ها در مجموعه‌های خارج از مجمع است که تاکنون به صورت جدی سراغ آنها نرفته ایم. ظرفیت‌هایی که در حوزه وجود دارد. براساس اطلاعاتی که جمع آوری کردیم بیش از ۱۵۰۰ طلبه فاضل و توانمند آشنا به زبان های مختلف داریم که این ظرفیتی است که از آن می‌توان در جهت تبلیغ و نشر معارف اهل بیت استفاده کرد. این مجموعه باید به دنبال شناسایی ظرفیت‌هایی که می‌توانند ماموریت مجمع را تسهیل کنند و مجمع با توجه به امکانات آنها می‌تواند به کارایی برسد باشد. شبکه ثقلین می‌تواند از ظرفیت‌هایی که در معاونت فرهنگی است در تولیداتش استفاده کند. می‌تواند از طریق مجامع محلی گزارش‌هایی را از وضعیت شیعیان در مناطق مختلف تهیه کند و آن را در اختیار پیروان اهل بیت(ع) قرار دهد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی تبار ادامه داد: تجار و خیرین شیعه باید شناسایی و ساماندهی شوند و از ظرفیت‌های آنها استفاده کرد. هم‌افزایی‌هایی با آنها داشت و به نتایج جدی رسید. نیاز داریم با توجه به مسائلی که پیروان اهل بیت(ع) در جاهای مختلف دارند حقوق‌دانان شیعه ساماندهی و شناسایی شوند. شورای هماهنگی و هم‌افزایی که امروز تاسیس می‌شود گام اولیه است برای هماهنگی‌ها و هم‌افزایی‌های دیگری که ما می‌توانیم از آن ظرفیت‌ها استفاده کنیم. امیدواریم این حرکت مبارک بتواند به نتیجه برسد.

نیکنام: هماهنگی و هم‌افزایی زمینه ساز پیشرفت و توسعه است

محمدحسین نیکنام، دبیرکل بنیاد خیریه بین‌المللی پزشکان مسلمان و محب اهل بیت(ع) گفت: در مدتی که برای تحصیلات در خارج از کشور بودم بخش زیادی از توجه‌ام به این معطوف بود که زمینه پیشرفت آنها در چیست؟ به جمع بندی رسیدم که یکی از آنها کار تیمی است. توسعه‌هایی که آنها دست یافتند در گرو هماهنگی و هم‌افزایی است. در طول تاریخ اگر توجه کنیم ادیان برای نفوذ از بخش پزشکی وارد می‌شدند و هنوز هم یکی از محورهای فعالیتشان همین است. در آمریکا تعدادی از بیمارستان‌ها نام کلیساها را به خود دارند. کشیش‌ها نیز بر روی بیماران کار فرهنگی می‌کنند.

وی افزود: عموما پزشکی را محدود به درمان می‌کنیم در حالی که سلامت بُعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی دارد. بعد معنوی عرصه‌ای کاملا ناشناخته است. در مطالعات اخیر مشخص شده که سلامت معنوی مشرف بر سه بُعد دیگر است. بعد معنوی سلامت با اعتقادات ارتباط دارد، اگر کسی اعتقاداتش خوب باشد از نظر جسمی و روانی هم وضع مطلوبی خواهد داشت و به تبع سلامت فردی سلامت اجتماعی هم تامین می‌شود.

شمسیان: شورای هماهنگی و هم‌افزایی نیازمند کارگروه و اتاق فکر است

جعفر شمسیان، معاون امور اقتصادی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: در سرلوحه برنامه‌های مجمع می‌بایست منویات و مطالبات مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار دهیم. ۱۳ عضو برای شورای هماهنگی و هم‌افزایی پیش بینی شده که می‌توان این ۱۳ عضو را در ۵ کارگروه تقسیم کرد. این شورا نیاز به اتاق فکر دارد که این اتاق می‌تواند از اعضای این جلسه باشد یا افراد دیگری از کارشناسان و مدیران مجمع در آن حضور یابند. دبیر شورا می‌تواند آقای شریفی باشد. پنج کارگروه می‌توان تشکیل داد: کارگروه اداری مالی، کارگروه ارتباطات بین‌المللی و رسانه ای، کارگروه فرهنگی و تبلیغی، کارگروه آموزشی، دانشگاهی و علمی و پزشکی، کارگروه همکاری‌های اقتصادی و مشارکت‌های مردمی.

راشد: شورای هماهنگی و هم‌افزایی می‌تواند شورای تحول هم باشد

عبدالرضا راشد، معاون امور اجرایی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) گفت: در دوره‌های گذشته و خصوصا زمان حضور آیت‌الله اختری ظرفیت سازی خیلی خوبی صورت گرفته است. به نظر می‌رسد اکنون برای ایجاد تحول باید اصل تعارف صورت بگیرد. بخشی از معاونت‌ها و مجموعه‌ها از یکدیگر اطلاع کافی ندارند این اطلاع باید صورت بگیرد تا اصل تبادل صورت بگیرد و در نهایت تفاهم به وجود می‌آید. شورای هماهنگی و هم‌افزایی می‌تواند شورای تحول هم باشد که در بلندمدت رخ خواهد داد. باید کارگروه‌هایی شکل بگیرد و دبیر تعیین شود. من هم پیشنهاد می‌دهم آقای شریفی به عنوان دبیر تعیین شوند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد زارعان، معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیگر سخنران این مراسم گفت: یکی از اهداف شورای هماهنگی و هم‌افزایی می‌تواند تبادل اطلاعات باشد اما تبادل اطلاعات بدون هدف و خارج از چارچوب می‌تواند باعث لطمه شود. زیربنا و بستر اصلی تبادل اطلاعات مشخص کردن وظایف هر واحدی است. هر مجموعه‌ای به صورت ریز باید مشخص شود که شرح وظایفش چیست؟ چه کارهایی توسط آن واحد باید صورت بگیرد و چه کارهایی نباید صورت بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد طبیعتا تبادل اطلاعات می‌تواند بسیار موثر خواهد بود.

وی افزود: اگر شرح وظایف اتفاق بیفتد فرصت خوبی است برای نظارت و نقد و بررسی مستقیم یکدیگر. مصوبات این جلسه صرفا در چارچوب محور هماهنگی اتفاق بیفتد. چون هر بخشی وظایف خود را دارد پس یک سلسله مصوبات مستقلی دارد که باید در جای خود اتفاق بیفتد.

حسینی عارف: نبود زمینه عملیات مشترک و کمبود نیروی انسانی به هم‌افزایی آسیب می‌زند

در ادامه حجت الاسلام حسینی عارف، مدیرکل اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: جلساتی مشابه شورای هماهنگی و هم‌افزایی با عنوان همکاری‌ها و هم‌افزایی‌های معاونت بین‌الملل و معاونت فرهنگی در زمان آیت‌الله اختری تشکیل می‌شد. این جلسات دو هفته یکبار تشکیل می‌شد. هیچوقت به جلسه سوم و چهارم نکشید. این باید آسیب شناسی شود. چرا ارتباطات قبلی هیچوقت ادامه پیدا نمی کرد تا به هم‌افزایی و همکاری برسد؟ به نظرم چون کار تعریف نشده بود که بخواهیم در آن زمینه همکاری کنیم.

وی افزود: مسئولیت مجله گنجینه و بعد ابنا را عهده دار شدم خیلی تلاش می‌کردم که زمینه همکاری پیدا کنم اما پس از مدتی این کار دافعه ایجاد کرده بود و استقبال نمی‌کردند. شاید فرمت کارها مثل هم نیست. ابنا با شبکه ثقلین شباهت دارد اما ثقلین با معاونت بین‌الملل شباهت ندارد چون زمینه عملیات مشترک ندارد و باید این زمینه تعریف شود. مسئله مهم دیگر نبود نیروی انسانی است که برای هم‌افزایی باید اینگونه آسیب‌ها شناسایی و رفع شوند. طی ۱۵ سال حضور در مجمع به غیر از حراست با هیچ مجموعه دیگری مواجه نشدم که اطلاعات خود را ناموس خود بداند. مسئله این است که زمینه همکاری مشترک نداریم. در ابنا وظیفه ذاتی خود می‌دانیم با همه همکاری داشته باشیم.

سپس میراحمدی، رئیس دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع) گفت: اگر صرف همکاری و هم‌افزایی باشد فایده خوبی دارد اما اگر بهتر و اثربخش باشد از اول افزون بر همکاری و هم‌افزایی بحث تحول را هم وارد کنیم و پیشنهاد می‌شود که شورای هماهنگی و هم‌افزایی و تحول نامگذاری شود. اگر می‌خواهیم این شورا اثربخش باشد در هر جلسه‌ای یکی از واحدها به عنوان موضوع دستور جلسه قرار بگیرد و آن واحد فعالیت های کلان، برنامه‌ها و جهت گیری‌ها و نهایتا نیازمندی‌های خود را ارائه دهد.

شریفی، مدیرکل حوزه ریاست مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: طبیعتا نباید به سمت اتاق فکر نلغزیم، وارد حیطه وظایف شورای معاونین و وظایف ذاتی مجموعه‌ها نباید شویم. بحث نظارت بر عملکرد مطرح شد که این حیطه از آیین نامه استخراج نمی شود. بعضی از قسمت‌ها نیاز به کشف و پس از آن خلاقیت دارد. خیلی به کارگروه‌ها اعتقادی ندارم چون معمولا این کارگروه‌ها خروجی خاصی ندارند. مجموعه‌ها می‌توانند فکر کنند و با ایده بیایند و از ظرفیت های مجموعه های دیگر استفاده کنند. جلسات را اگر به صورت دولایه‌ای ترتیب دهیم بهتر است تا خروجی‌ها مشخص شود.

محمدکاظم کاظمی، مدیر شبکه ثقلین گفت: در مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیازمند حلقه مفقوده‌ای مانند شورای هماهنگی و هم‌افزایی بودیم. تجربه‌ای که در صداوسیما دیدم که خیلی موفق بود همین مورد بود. در معاونت سیما جایی است که شبکه‌ها را به هم ربط می‌دهد که باعث می‌شود برنامه‌های موازی باهم تولید نکنند و اگر قرار است برنامه‌ای تولید شود هم‌افزایی و هماهنگی انجام شود. این شورا اتفاق مبارکی است. تولیدات معاونت‌ها باید در معرض دید دیگر معاونت‌ها قرار بگیرد و آنها برحسب نوع کاربری خود از آنها استفاده کنند. نیازمند دفاتر خارج از کشور معاونت بین‌الملل و همکاری با ابنا و دانشگاه هستیم که می‌توانیم از آنها بهره مند شویم.

منبع مهر
به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.