تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

گزارش آمریکا از آمار شیعیان افغانستان واقعی نیست

نمایندگان مجلس افغانستان با اشاره به نادرست بودن آمار شیعیان افغانستان، تأکید کردند: در کشوری که معیار شریک کردن اقوام در قدرت تعداد سرشماری باشد؛ نه شایستگی، چنین گزارشات غیرواقعی از آمار یک جمع، ظلم آشکار و پایمال کردن حقوق مردم است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، علی اکبر قاسمی، نماینده مجلس افغانستان در مورد انتشار آمار جمعیت هزاره‌ها و شیعیان افغانستان از سوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این گزارش به دور از حقیقت بوده و اگر سرشماری دقیق و اساسی در کشور صورت بگیرد، جمعیت شیعیان افغانستان شاید ۳۰ درصد جمعیت کشور و یا حتی بیشتر از آن را ثابت کند.

وی ادامه داد: به دلیل این که هزاره‌ها و شیعیان در بیشتر شهرها ساکن هستند اگر سرشماری صورت گیرد، مشخص خواهد شد در شهرهای بیشتری شیعیان ساکن هستند.

قاسمی افزود: در کشوری که معیار شریک کردن اقوام در قدرت تعداد سرشماری باشد نه شایستگی، چنین گزارشات غیرواقعی از آمار یک جمع، ظلم آشکار و پایمال کردن حقوق مردم است.

نماینده مجلس افغانستان اظهار کرد: هرچند که در اجلاس بن آمار شیعیان و هزاره‌ها ۱۹ درصد درنظر گرفته شده بود؛ اما این گزارش هم از یک طرف غیرواقعی است.

قاسمی با بیان اینکه هیچ فرد کلیدی در نهادهای امنیتی و مهم هزاره و شیعه نیست، افزود: از طرف دیگر درحال حاضر شیعیان به اندازه همین ۱۹ درصد هم در قدرت شریک نیستند و در کنار این، متاسفانه تسویه‌سازی قومی نیز در ادارات به شدت جریان دارد.

حفیظ‌الله جلیلی، عضو دیگر مجلس در مورد دلیل نگرانی مردم از این گزارش گفت: اگر در کشور ما مبنای تقسیم قدرت، تخصص و شایستگی افراد بود، نه تعداد آمار قوم و مذهب، آن‌گاه اصلا تعداد جمعیت مهم نبود، ولی حال که مبنای تقسیم قدرت سرشماری اقوام است، باید آمار حقیقی نفوس همه اقوام به صورت عادلانه و مسلکی مشخص گردد.

در همین حال، سید علی جاوید، رهبر شاخه آزاد حزب حرکت اسلامی افغانستان در اظهاراتی گزارش وزرات خارجه آمریکا را غیرواقعی دانسته و می‌گوید که شیعیان ۳۰ درصد جمعیت افعانستان را شکل می‌دهند.

این آگاه سیاسی نیز، گزارش وزرات خارجه آمریکا را غیر واقع‌بینانه دانست، ادامه داد: ۹۰ درصد جمعیت بامیان و ۱۰۰ درصد جمعیت ولایت دایکندی را شیعیان شکل می‌دهد، همین طور ۵۰ درصد جمعیت شهرهای غزنی، میدان وردک، هرات، کابل و مزارشریف را شیعیان تشکیل می‌دهد. هرچند جمعیت شیعیان در همه شهرها پراکنده بوده و در قندهار و هلمند نیز جمعیت زیاد شیعه وجود دارد.

عبدالقیوم سجادی، یک عضو دیگر مجلس هم در یک اعلامیه، گزارش وزرات خارجه آمریکا را غیرعلمی و غیرواقع‌بینانه دانست و افزود: در کشور ما تاکنون هیچ‌گونه سرشماری دقیقی وجود ندارد، بنابراین آنچه گفته می‌شود تخمینی است؛ اما هر تقریبی باید مبتنی بر اساس منطقی و قابل قبول باشد.

سجادی نیز سهم ناچیز شیعیان را در قدرت بر مبنای همین گزارشات غیرواقعی از تعداد آمار آنان عنوان کرد و افزود: از وزرات خارجه آمریکا می خواهیم که مسئولانه عمل کند و کشوری که داعیه مبارزه با ستم و تبعیض اجتماعی را دارد، نباید مسایلی را مطرح کند که باعث استمرار تبعیض و بی‌عدالتی در توزیع قدرت گردد.

گفتنی است در روزهای اخیر در کشور افغانستان از سوی وزارت خارجه آمریکا، گزارشی منتشر شده است که به آماری از شیعیان و قومیت هزاره در این کشور پرداخته است، آمار اعلامی آمریکا مورد انتقاد بسیاری از شخصیت ها و مسئولان این کشور است.

گزارش وزارت خارجه آمریکا، با واکنش زیادی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز روبرو شده است و بیشتر کاربران نیز این گزارش را غرض‌آلود و سیاسی در راستای حذف شیعیان از صحنه سیاسی این کشورعنوان کرده‌اند.

منبع آوا
به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.