تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

برگزاری جشن آب پاشان از ۲۹ تیر در ارمنستان

جشن آب پاشان یکی از محبوب ترین و شادترین تعطیلات، و جشنواره‌ای باستانی در کشور ارمنستان به شمار می‌آید که در ابتدا با نام جشنواره غیر مسیحی یا «دنیای روز آب» آغاز شد.

0

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، عید وارتاوار یا همان آب پاشان از اعیاد مهم ملی و سنتی ارمنیان است که در کلیسای ارمنی با عید تغییر و یا درخشندگی سیمای حضرت مسیح که یکی از پنج جشن بزرگ کلیسای ارمنی است یکی شده است.

طبق تقویم کلیسا، عید وارتاوار ۱۴ هفته یا ۹۸ روز پس از عید پاک و (معمولاً بین ۲۸ ژوئن الی اول اوت) در روز یکشنبه برگزار می‌شود.

ریشه این عید به دوران قبل از مسیحیت باز می‌گردد. بیشتر محققانی که اعیاد پیش از مسیحیت ارمنیان را بررسی کرده‌اند، جشن وارداوار را جشن مربوط به الهه “آستقیک” می‌دانند.

اسقف ملیک پاشایان در کتاب «پرستش ایزد بانو آناهید»، در این باره می‌نویسد: «وارتاوار در زبان سانسکریت به معنی وارت (آب)، وار (پاشیدن) و شستن است. بدین سان وارتاوار به معنی آب پاشی است».

ارمنیان به هنگام برگزاری جشن آستقیک به آن ایزدبانو گل نثار می‌کردند، بنابر عادت کبوتر هوا می‌کردند و در آن روز مردم به همدیگر آب می‌پاشیدند.

امسال این عید در روز ۱۹ ژوئیه/ ۲۹ تیر ماه جشن گرفته خواهد شد. اما با توجه به اوضاع حاکم و شیوع ویروس کرونا نحوه برگزاری آن مشخص نیست.

براساس این گزارش، جشن آب پاشان یکی از محبوب ترین و شادترین تعطیلات، و جشنواره‌ای باستانی در کشور ارمنستان به شمار می‌آید. این رویداد که در ابتدا با نام جشنواره غیر مسیحی یا «دنیای روز آب» آغاز شد.

این جشن خصوصاً در میان کودکان محبوب است؛ کودکانی که از فعالیت اصلی این جشن یعنی ریختن سطل آب روی مردم به عنوان تبرک و به نشانه تطهیر، لذت می برند.

هرچند احتمالاً اکثر بازدیدکنندگان به اهمیت این جشن پی نمی برند، اما گردشگران به طور کلی از آب خنک به عنوان وسیله ای برای فرار از دمای سوزان فصل تابستان ارمنستان استقبال می کنند.

برنامه های این جشن عبارتند از: مراسم کلیسا، نمایش های شگفت انگیز گروه های رقص و ترانه های فولک، بازی های ملی سنتی، غرفه های موضوعی آب پاشی، نمایش سنت های مناطق مختلف، غذاهای تشریفاتی و آثار هنری. به علاوه در این جشن، نمایش موزیکال گروه ها و بازیگران مختلف محبوب، ماهیت این جشن آب پاشان را به شیوه خود به کل جهان معرفی خواهد کرد.

منبع رسانه ها
شاید دوست داشته باشید