تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

آیا ایا صوفیه میراث جهانی باقی می ماند؟

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد، مانع از بازدید گردشگران از آن نخواهد بود

0

به گزارش ردنا (ادیان ‌نیوز)؛ ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در گفتگویی اعلام کرد تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد، مانع از بازدید گردشگران از آن نخواهد بود و ترکیه همچنان نمادهای مرتبط با مسیحیت را در این بنای تاریخی حفظ خواهد کرد.پیش از به قدرت رسیدن امپراتوری عثمانی، ایاصوفیه قرن ها از بزرگترین کلیساهای مسیحیان جهان بود.

به دنبال خبرهای منتشر شده، این سوال مطرح می شود که آیا ایا صوفیه میراث جهانی باقی می ماند؟

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد، مانع از بازدید گردشگران از آن نخواهد بود و ترکیه همچنان نمادهای مرتبط با مسیحیت را در این بنای تاریخی حفظ خواهد کرد.

کالین در ادامه توضیح داد همه مساجد ترکیه از مسجد سلطان احمد تا مسجد فاتح و مسجد سلیمانیه، هم میزبان نمازگزاران خواهند بود و هم گردشگران و تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد به معنای جلوگیری از بازدید توریست های داخلی و خارجی از آن نیست، بنابراین موضوع حذف ایاصوفیه از فهرست میراث جهانی یونسکو مطرح نیست.

رجب طبی اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده که حداقل ۴۰۰ کلیسا و کنیسه به صورت فعال در این کشور میزبان اقلیت ها هستند و جامعه غیرمسلمان برای قرون متمادی بخشی از ترکیه بوده اند و هیچ فشاری علیه آنها وجود ندارد.

پیش از به قدرت رسیدن امپراتوری عثمانی، ایاصوفیه قرن ها از بزرگترین کلیساهای مسیحیان جهان بود. بعد از شکست امپراتوری روم شرقی در ۱۴۵۳ میلادی و فتح بیزانس، مسلمانان عثمانی آن را به مسجد تغییر دادند. در دولت سکولار کمال آتاتورک این مسجد به موزه تبدیل شد و حالا دولت اردوغان این بنا را بار دیگر به مسجد تبدیل خواهد کرد.

منبع ایسنا
شاید دوست داشته باشید