تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

مشهورترین مدعیان دروغین مصر طی هزاره سوم میلادی

یک روحانی مصری طی چند روز اخیر ادعای مهدویت کرده و به شمار زیادی از شهروندان این کشور پیوست که طی هزاره سوم میلادی مدعی خدایی، پیامبری و یا مهدویت شده بودند.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)،، یک روحانی مصری به نام «محمد عبدالله نصر» و ملقب به «شیخ میزو» که از فارغ التحصیلان دانشگاه الازهر می باشد، چند روز پیش در پیامی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیسبوک، ضمن ادعای این که مهدی موعود (ع) است و آمده تا زمین را پر از عدل کند، از تمامی مسلمانان سنی و شیعه و تمامی ملت های جهان درخواست کرد که با وی بیعت کنند!

بر اساس این گزارش، «شیخ میزو» نخستین شهروند مصر نیست که از این قبیل ادعاها را مطرح می کند جایی که پیش از این نیز شمار دیگری از شهروندان این کشور مدعی خدایی، پیامبری و مهدویت شده بودند تا به زعم خود بشریت را از گمراهی نجات دهند با این حال در نهایت مشخص شد که برخی از آنها بیمار روانی و ذهنی، برخی کلاهبردار و به دنبال پول مردم و گروهی دیگر نیز خواهان به شهرت رسیدن از طریق رسانه ها بودند و تمامی آنها نیز مورد تمسخر و خشم مسلمانان مصری قرار گرفتند.

در این گزارش مشهورترین مدعیان دروغین در مصر طی نخستین قرن از هزاره سوم میلادی را ذکر می کنیم که به شرح زیر می باشد:

– در سال ۲۰۰۰ «محمد عبدالنبی عویس» از اهالی شبه جزیره سینا در شال شرق مصر مدعی شد که وی امام زمان می باشد و در کتابی به شرح ادعاهای خود پرداخت با این حال مردم وی را به دیوانگی متهم کرده و به بیمارستان روانی تحویل دادند.

– در ماه مارس سال ۲۰۰۱ یک شهروند مصری در اداره امنیت شهر قاهره، پایتخت این کشور از شخصی شکایت کرد که در میان اهالی مناطق «التبین» و «حلوان» در جنوب این شهر ادعا کرده بود که مهدی موعود و خاتم الانبیاء بوده و وحی بر وی نازل شده تا پیام خدا را برساند.

– در سال ۲۰۰۲ «محمد محمود» ۳۳ ساله از شهر اسکندریه در شمال مصر مدعی شد که امام زمان بوده و از ائمه مساجد محله «العطارین» این شهر خواست که ظهور وی را اعلام کنند، با این حال پلیس این فرد مدعی را بازداشت کرده و در نهایت مشخص شد که از اختلالات روانی رنج می برد.

– در سال ۲۰۰۳ یک جوان ۳۶ ساله از اهالی منطقه «کوم الدکه» در شهر اسکندریه ادعا کرد که مهدی موعود است و آمده تا جهان را از شر جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا و آریل شارون، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی نجات دهد، وی مصرف مواد مخدر ازدواج عرفی و ازدواج همزمان با بیش از چهار زن را حلال اعلام کرد و خواستار تغییر قِبله شد.

– در ماه مارس سال ۲۰۰۴ «اشرف عبدالحمید» ۳۶ ساله که در یکی از نانوایی های شهر اسکندریه کار می کرد، مدعی شد که مهدی موعود است و بر همین اساس نیز به دیدار «محمد سید طنطاوی»، شیخ وقت الازهر رفت تا وی را در این باره قانع کند، با این حال کاری که الازهر انجام داد این بود که از این مدعی دروغین شکایت کرد.

– در ماه مه همان سال نیز «امیر عبدالعظیم» ۳۰ ساله از اهالی شهر «المحله الکبری» در استان الغربیه در شمال مصر، پس از نماز عشا در مسجد الازهر و در حالی که فریاد می زد «من مهدی موعود هستم»، به «علی جمعه»، مفتی وقت این کشور حمله کرد با این حال از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

– در سال ۲۰۰۶ یک جوان ۲۲ ساله از اهالی روستای «منشاه بشاره» در شهرستان «الحسینیه» در استان الشرقیه در شمال مصر ادعا کرد که امام زمان است و در نماز جمعه گفت که برای هدایت مردم فرستاده شده با این حال در نهایت مشخص شد که بیمار روانی است.

– در ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ «محمد حسن علی» ۶۱ ساله در استان الجیزه در نزدیکی القاهره اقدام به آزار و اذیت دو دختر کرده و پس از بازداشت نیز در مرکز پلیس مدعی شد که خدا است و انسان ها را مجازات می کند، در نتیجه وی را به بیمارستان روانی انتقال دادند.

– در ماه مه سال ۲۰۱۰ «محمد عبدالتواب» ۳۰ ساله و دارای مدرک دانشگاهی از استان الفیوم در مرکز مصر ادعا کرد که وی مهدی موعود است، دجال را دیده و ارتشی از فرشتگان دارد، جایی که در مصاحبه با روزنامه «الیوم السابع» این کشور اظهار داشت: یک فرشته به من مژده داد که مهدی موعود و جانشین خدا روی زمین هستم.

– در ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ «محمد موسی آدم» ۳۹ ساله که یک راننده تاکسی مقیم قاهره و متولد عربستان سعودی از پدری چادی و مادری مصری بود، خود را امام زمان و مادرش را نیز حضرت مریم خوانده و در مصاحبه با الیوم السابع مدعی شد که محمد مرسی، رئیس جمهوری وقت مصر برای آن که مقدمات ظهور مهدی موعود را فراهم کند، به قدرت رسیده است.

– در ماه مه سال ۲۰۱۵ «صالح ابوخلیل»، شیخ طریقت «الخلیلیه» در شهرستان «الزقازیق» در استان الشرقیه ادعا کرد که پیامبر و پسر رسول اکرم (ص) می باشد و این که هر کسی که با وی بیعت کند از عذاب الهی و عذاب جهنم در امان است؛ جایی که با ادعای این که توانایی انجام هر کاری را دارد، مردم را فریب داده و در نتیجه بسیاری از چهره های سرشناس سیاست، هنر و ورزش نزد وی رفته و کار مریدان نیز به جایی رسید که لاسیتیک خودرویش را می بوسیدند.

– در ماه ژوئیه همان سال جوانی به نام «محمد عطیه» در منطقه «الدقی» شهر قاهره مدعی شد که مامور دعوت برای ظهور مهدی موعود شده و با برخی جوانان عراقی مقیم مصر نیز جنبش «انصار المهدی» را تاسیس کرد.

– در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ «یونس مونس» ۶۰ ساله خود را پیامبر خوانده و در مصاحبه با شبکه ماهواره ای «الحیات» مصر نیز ادعا کرد که پیش از طلوع آفتاب در منطقه «حدائق الاهرام» در استان الجیزه، خدا را دیده و با وی صحبت کرده است.

– در ماه فوریه همان سال جوانی به نام «مصطفی» در گفت و گو با «سعید حساسین»، مجری شبکه ماهواره ای «العاصمه» مصر مدعی شد که خدا، مهدی موعود و عیسی مسیح است.

– در همان ماه زنی به نام «سهیر عبدالرحمن» خود را «دابه الارض» یا «جنبنده زمین» خواند که خداوند در آخر زمان می فرستد و در مصاحبه با شبکه ماهواره ای «ال تی سی» مصر ادعا کرد که خداوند به وی وحی کرده و یکی از آیه های قرآن کریم نیز تایید می کند که حکمرانی از آن وی می باشد.

– در ماه آگوست سال جاری میلادی یک مکانیک ۳۹ ساله به نام «احمد عبدالله» از اهالی استان «پورت سعید» در شمال شرق مصر، خود را مهدی موعود خوانده و پس از آن که بازداشت شد نیز مدعی شد که از آسمان به وی وحی شده، برای عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری کنونی این کشور پیامی آورده و این که می تواند پایان جهان را پیش بینی کند و مکان گنجینه های کشورش و راز اهرام ها را نیز می داند.

– در ماه جاری میلادی نیز شیخ میزو که پیش از این نیز فتواهای جنجال برانگیزی از قبیل درست بودن اقامه نماز بدون وضو و پشت سر زنان و واجب نبودن حجاب صادر کرده بود، خود را مهدی موعود خوانده و باعث شد شهروندان مصر وی را مورد تمسخر قرار دهند.

منبع شفقنا
به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.