تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

نیمی از فرانسوی‌ها موافق انتقاد از مذهب هستند

یک نظرسنجی در فرانسه نشان می‌دهد که نیمی از مردم این کشور خواستار آزادی انتقاد از مذهب هستند.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، موسسه Ifop -در سالگرد حمله تروریستی داعش به ساختمان نشریه فکاهی شارلی ابدو در سال ۲۰۱۵ – یک نظرسنجی در مورد آزادی انتقاد از مذهب و یا اهانت به مذاهب را انجام داده که در آن نیمی از مردم فرانسه- که بیشترشان زیر ۲۵ سال سن دارند- موافق این موضوع هستند.

حق انتقاد از مذهب یا کفرگویی در سال ۱۸۸۱ در فرانسه مطرح شد اما در سال ۱۹۷۲ به قانون تبدیل شد. این درحالی است که انتقاد از هولوکاست در فرانسه از سال ۱۹۹۰ جرم محسوب می‌شود.

نشریه شارلی ابدو به مذاهب مختلف از جمله اسلام و رسول اکرم(ص) اهانت کرده است؛ تروریست‌های داعش به ساختمان این نشریه در دسامبر ۲۰۱۵ حمله کردند که در آن ۱۲ نفر از جمله ۵ کارتونیست این نشریه فکاهی کشته شدند.

از آن زمان تاکنون بسیاری بر این عقیده هستند که نباید به اعتقادات مذهبی قشر عظیمی از مردم فرانسه و دنیا اهانت کرد و با این کار به تروریست‌ها برای حمله، بهانه داد. عده دیگری نیز معتقدند انتقاد از ادیان حق قانونی هر انسانی است.

منبع: شفقنا

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.