تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

نشست «قربانیان تروریسم، پیام آوران صلح» برگزار شد

نشست «قربانیان تروریسم، پیام آوران صلح» با حضور خانواده های شهدای ترور و اساتید دانشگاه به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، خانم کرمی، رئیس هیئت مدیره انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، در نشست «قربانیان تروریسم، پیام آوران صلح»، ضمن گرامیداشت روز جهانی صلح اظهار کرد: وقتی خشونت و تهدید دائمی در جامعه وجود داشته باشد بنیان های صلح آسیب اساسی خواهد دید و جامعه صدمات جبران ناپذیر مادی و معنوی متحمل می شود به همین سبب قربانیان ترور بهترین پیام آوران صلح خواهند بود.

در ادامه دبیر کمیته دین پژوهی و صلح انجمن علمی مطالعات صلح ایران بیان کرد: در بررسی ادیان وحیانی و غیروحیانی باید به سه سطح تحلیل یعنی نص دینی، فهم دینی و عمل دینی توجه کرد. حال سوال این است که آیا عمل متابعین مطابق با نصوص است. خیر اینگونه نیست. عمل متابعین با نص مختلف است. بین نصوص و آموزه ها و پیروان ادیان در همه جهان تطابق وجود ندارد. ایشان در ادامه فرمودند این حرف که اعمال داعش و طالبان از اسلام می آید غلط است. عملکرد همه پیروان ادیان لزوما تطابقی با نص ادیان ندارد.

محمد منصور نژاد عنوان کرد: جهان امروز در موضوع صلح دچار مشکل شده است. این معضل ارتباطی به دین اسلام ندارد. تفکرات غیردینی در جهان در حال قدرت گیری هستند و جریان های خشونتطلب و جنگ طلب در حال قدرتگیری هستند و مشکل صلح جهانی همین است. وی ادامه داد، جهان امروز نیاز به فرهنگ صلح دارد. نیاز داریم تمرین کنیم و ممارست کنیم. حد کمینه صلح این است که جنگ نباشد و حد بیشینه نیز صلح مثبت است و همه باید کمک کنند. ایشان ادامه داد، در این زمینه دینداران روایت های صلح آمیزی از دین دارند و فرهنگ دینی می تواند برای ایجاد صلح مثبت کمک های شایانی به جهان کند.

سپس الکساندر آزادگان، استاد دانشگاه از کالیفرنیا گفت: به اعتقاد من در حال حاضر، یک مدل یکقطبی سازی در جهان وجود دارد و این یک مشکل است. هنوز ما در دوران تکقطبی هستیم و به جهان چندقطبی نرسیده ایم.

وی به شش فاکتور مهم در جهان امروز اشاره و عنوان کرد: از نظر کارشناس ارشد اندیشکده کاتهون، مورد اول حقوق برابر و احترام متقابل است. دوم عدم دخالت در حاکمیت دولت ها بوده که در دوران امروز دخالت در امور دیگر کشورها منحصر به ایران نیست و کشورهایی مانند هند نیز تحت تاثیر فشارهای کشورهای خارجی قرار دارند. سوم شیوه تفکر غیرتهاجمی می باشد که در شیوه تهاجمی اولین گزینه جنگ است در حالیکه قوانین سازمان ملل تهدید دیگر کشورها به جنگ را نقض قواعد بین المللی می داند.

استاد دانشگاه از کالیفرنیا خاطرنشان کرد: از سال ۲۰۰۳ به بعد قواعد بین المللی بواسطه دروغی که جرج بوش گفت و به یک کشور یعنی عراق که یکی از کشورهای قوی عربی بود، حمله کرد، تضعیف شده است.

وی افزود: مورد چهارم حرکت سریع به سمت دموکراتیزه کردن روابط بین المللی است در حالیکه در حال حاضر روابط بین المللی در دستان پنج کشور شورای امنیتی است که بزرگترین تولیدکنندگان سلاح در جهان هستند و این عجیب است و متاسفانه جنگ به دلیل این ها ادامه می یابد.

الکسالندر آزادگان تأکید کرد: باید روند شورای امنیت را دموکراتیزه کنیم و این قدرت تنها در دستان پنج کشور نباشد. استاد دانشگاه در اقتصاد سیاسی در ادامه، فاکتور پنجم را پرداختن به صلح و امنیت همه جانبه دانست، به این معنا که برای آرامش داشتن باید تمام کشورهای دنیا به سوی صلح و آرامش بروند و در نهایت ششمین فاکتور از نظر دکتر آزادگان درخواست از جامعه بین الملل برای ایجاد یک مفهوم جدید از امنیت بر اساس سه عنصراعتماد متقابل، منافع متقابل و برابری و تعامل معرفی شد.

وی بیان کرد: ما نمی توانیم صلح را بوجود بیاوریم مگر اینکه درون خود صلح ایجاد کنیم. ابتدا باید به صلح درونی دست یابیم تا به صلح جهانی برسیم. ایشان در پاسخ به این سوال که آیا ما ناتوان در ایجاد صلح پایدار هستیم گفت: بله، تا زمانی که در ایجاد صلح بر اساس فاکتورهایی مانند مقابله با فقر، دروغ، بیکاری، ارتجاع و کوته فکری، خودشیفتگی و خودمحوری در عرصه سیاسی و در نهایت بیفرهنگی در زمینه هایی مانند اشتغال ناکام بمانیم، صلح پایدار بوجود نخواهد آمد.

الکسالندر آزادگاندر پاسخ به این پرسش که آیا صلح ناعادلانه وجود دارد؟ گفت: بله وجود دارد. مانند قراردادی که غربی ها با هیتلر به امضا رساندند و یکی از دلایل اصلی صلح ناعادلانه خوشبینی های احساسی به جای خوشبینی های عاقلانه است.

کارشناس مسائل سیاسی در دانشگاه های آمریکا با اشاره به نقش قربانیان تروریسم در ایجاد صلح بیان داشت: اولین اقدامی که باید خانواده های قربانی ترور انجام دهند افشاگری سیستم سازمان های تروریستی مانند سازمان منافقین است. مردم ایران به خوبی می دانند که آن ها با صدام همدست بودند. دومین اقدام شناختن پشت پرده این افراد است. در حال حاضر صهیونیست ها و موساد پشت پرده سازمان منافقین است و آن ها ابزار ترور موساد در ایران هستند. دشمن شناسی اهمیت بسزایی دارد. بعد از آن باید در مورد صدمات قربانیان تروریسم صحبت شود و تکرار مکرر شود.

وی ضمن تأکید بر حضور موثر در فضای مجازی، ابراز امیدواری کرد تا مقدمات برقراری ارتباط میان انجمن دفاع از قربانیان تروریسم و اصحاب کلیساهای امریکا را فراهم کرده تا پیوندی میان انجمن و دنیای مسیحی غربی ایجاد گردد، چرا که به دلیل تبلیغات صهیونیست ها و مسیحی های اوانجلیک، مسلمانان خشونت طلب معرفی شده اند. وی گفت، باید تلاش کنیم تا این تصویر را از بین ببریم. باید اسلام را از یهودیت صهیونیستی در نزد مخاطبان امریکایی نجات دهیم. باید با مردم ارتباط برقرار کنیم و در فضای مجازی به روز بوده و از طریق فضای مجازی در مخاطب تاثیر بگذاریم. باید کسانی که صدمه دیده اند صدای قربانیان را به گوش مخاطبان برسانند تا تصویر و تصور از ایران و ایرانیان و در کل قربانیان را تغییر دهند.

براساس گزارش روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در پایان نشست خانم الهام جلیزاوی فرزند معلم شهید تروردر اهواز، جلال جلیزاوی، پیامی را با عنوان «قربانیان تروریسم، پیام آوران صلح» قرائت کرد.

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.