خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

شیخ نواف، امیر جدید کویت کیست؟

صباح الاحمد جابر الصباح امیر ۹۱ ساله کویت، روز گذشته (سه شنبه-هشت مهر) در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، شیخ احمد جابر الصباح ۱۴ سال امیر کویت و پیش از آن نخست وزیر و چند دهه هم وزیر امور خارجه بود. او به عنوان چهره‌ای شناخته می‌شد که به سیاست خارجی این کشور حاشیه خلیج فارس شکل داد. شیخ صباح مدتی هم وزیر دارایی کویت بود. پس از درگذشت شیخ صباح، دولت کویت در بیانیه‌ای اعلام کرد که ولی‌عهد کویت جانشین برادرش امیر فقید کویت شده است. شیخ نواف الاحمد الصباح که برادر کوچک‌تر امیر فقید کویت است از سال ۲۰۰۶ ولی عهد شده بود. او شانزدهمین امیر کویت خواهد بود

اما شیخ نواف امیر جدید کویت چه کسی است؟

زندگی سیاسی-اجتماعی

نواف در سال ۱۹۳۷ در شهر الکویت به دنیا آمد. شیخ نواف سمت های سیاسی و وزراتی متعددی را برعهده داشته است. در ابتدا از سال ۱۹۶۲ به عنوان استاندار کارش را آغاز کرد. او برای مدت ۱۶ سال در این سمت حضور داشت. از سال ۱۹۷۸ به عنوان وزیر کشور انتخاب شد. در سال ۱۹۸۸ به سمت ریاست وزارت دفاع رسید.

شیخ نواف در سال ۱۹۹۱ در اولین تشکیل دولت بعد از آزادی به عنوان وزیر مسائل اجتماعی و کار انتخاب شد. او پس از آن در سال ۱۹۹۴ به عنوان نائب رئیس گاردملی کویت انتخاب شد.

شیخ نواف در سال ۲۰۰۳ بار دیگر به عنوان وزیر کشور انتخاب شد. در نهایت در سال ۲۰۰۶ به عنوان ولیعهد کویت انتخاب شد.

چهره محبوب و مردمی

شیخ نواف با شش دهه فعالیت سیاسی یکی از چهره های بارز کشور کویت از زمان استقلال این کشور از سال ۱۹۶۲ به شمار می آید. نواف پسر ششم امیر احمد الجابر الصباح امیر دهم کویت(۱۹۲۱تا ۱۹۵۰) است. او برادر کوچک تر شیخ صباح امیر متوفی کویت به شمار می آید. او یکی از چهره های محبوب سیاسی در میان مردم کویت به شمار می آید. صفات انسانی از ویژگی های بارز او به شمار آید و تواضع او مثال زدنی است.

او به عنوان دست راست شیخ صباح از ۳ ماه گذشته در کارهای اصلی کشورداری مشارکت کرد. شیخ صباح بعد از انتقال به آمریکا برای انجام امور درمانی اش تمام زمام امور کشور را به برادرش واگذار کرد.

او در طی ۱۶ سال استانداری در استان حولی این منطقه را به یک مرکز تجاری و مسکونی پیشرفته تبدیل کرد. در این مدت استان «حولی» نشاط اقتصادی خوبی به خود دید و یکی از مناطق پیشرفته کویت شناخته شد.

پدر معنوی وزارت کشور

شیخ نواف به عنوان موسس واقعی وزارت کشور کویت به شمار می آید. او به عنوان «پدر معنوی» وزارت کشور کویت می شناسند. او در دوره مهم به عنوان وزیر کشور فعالیت کرده و نقشی کلیدی در رشد و پیشرفت کشور داشته است.

شیخ نواف در دو دوره وزارت خود برای پیشرفت کشور یک منظومه امنیتی متکامل را پایه گذاری کرد. او در بخش امنیتی دست به تحولات گسترده زد تا در این زمینه به مدرنیته نزدیک شود. او در نهایت به هدف اصلی خود یعنی حفظ امنیت و استقرار کامل در کشور رسید.

اقدامات راهبردی در در وزارت دفاع و اجتماع

او در سال ۱۹۸۸ به عنوان وزیر دفاع کویت انتخاب شد. او در این دوران خود تلاش زیادی کرد تا نظامیان کویتی برای آموزش خلبانی به کشورهای اروپایی اعزام شوند و به نوعی نیرو هوایی کویت پیشرفت محسوسی در زمان وزارت او کرد.

او در سال ۱۹۹۰ به عنوان وزیر کار و اجتماع گماشته شد. در آن زمان کویت تازه از اشتغال عراق درآمده بود. شیخ نواف در آن زمان قوانین زیادی برای حمایت از افراد مسن، بیوه ها و ایتام پایه گذاری کرد و بیمارستان های مجهزی در کویت تاسیس کرد.

دست راست شیخ صباح در ۳ ماه گذشته

نواف از دو ماه گذشته بعد از وخامت حال بردارش شیخ صباح امور کشور را به صورت موقت برعهده داشت. با نگاه به زندگی شخصی او متوجه می شوید او در مدارس مختلف کویت تحصیل کرده است. او دارای ۴ فرزند پسر و یک دختر است.

توجه به روابط خارجی اولویت شیخ نواف

به نظر می رسد روابط خارجی از اولویت های اصلی شیخ نواف امیر جدید کویت باشد. این درحالیست که در منطقه خلیج فارس در ۳ سال گذشته تغییرات گسترده ای رخ داده است. پیش از این کویت و عمان به متعهدان عربستان، امارات و بحرین برای محاصره قطر ملحق نشده بودند. همچنین کویت تا الان به امارات و بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل ملحق نشده و تمام این اتفاقات در حاشیه خلیج فارس باعث می شود تا امیر جدید کویت تمام تمرکزش روی روابط خارجی باشد.

منبع: مشرق

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.