تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

نگرانی دولت‌های اروپایی از افزایش جمعیت مسلمان

یک کارشناس امنیت بین‌الملل با بیان اینکه افزایش جمعیت مسلمان موجب نگرانی دولت‌های اروپایی شده است، گفت: طی دهه‌های اخیر، مسلمانان تلاش کرده‌اند اجتماعات مذهبی خود را گسترش دهند و با حضور در مجامع عمومی، هویت اسلامی خود را ترویج کنند.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، امین‌رضا جوادی کارشناس امنیت بین‌الملل در گفت‌وگویی ضمن محکوم کردن لایحه پیشنهادی دولت فرانسه در مورد محدودسازی فعالیت‌های اسلامی و اسلام‌ زدایی اظهار کرد: در گذشته اروپایی‌ها سیاست چندفرهنگ گرایی را پیگیری می‌کردند، اما از زمان پیدایش داعش این سیاست‌گذاری شکست خورد.

وی تصریح کرد: با بیان اینکه بهانه‌ها بخاطر اسلام‌گرایی افراطی است؛ گفت: اکنون با مراکز فرهنگی و آموزشی اسلامی هم حتی برخورد نظارتی سخت‌گیرانه دارند و عبارت «xenophobia» یا اسلام‌هراسی در بین اروپاییان به شدت تبلیغ می‌شود.

جوادی ضمن اشاره به اینکه امروزه مسلمانان بزرگ‌ترین اقلیت دینی را در قاره اروپا پدید آورده‌اند افزود: از این رو گسترش اسلام و حضور مهاجران مسلمان تبدیل به دغدغه مهمی برای سیاستمداران جوامع اروپایی شده است. در برخی از کشورها، چون بلژیک، انگلیس، هلند، یونان و بلغارستان، درصد قابل توجهی را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه افزایش جمعیت مسلمان موجب نگرانی دولت‌های اروپایی شده است، تاکید کرد: این مسئله، از یک سو به دلیل نگاه منفی آن‌ها نسبت به عدم امکان ادغام مسلمانان در جوامع غربی است که سبب شده در دهه ۱۹۹۰، دولت‌های اروپایی توجه ویژه‌ای به مقوله مذهب نشان دهند. در این میان، برخی تقسیم بندی‌ها از اسلام تحت عناوین سکولار، لیبرال، معتدل و غیره ارائه می‌شود.

این کارشناس امنیت بین‌الملل افزود: به طور مثال؛ افزایش بی رویه شمار مهاجرین مسلمان به اروپا، در شرایطی صورت پذیرفت که خارج از اروپا و در میان کشور‌های اسلامی، به خصوص میان، عربستان، مصر و تا اندازه‌ای پاکستان، نوعی رقابت پنهان، اما گسترده برای کسب عنوان رهبری جهان اسلام وجود داشت.

جوادی با اشاره به افزایش جمعیت مسلمان خاطرنشان کرد: نگرانی‌های اروپایی‌ها از آن جهت بود که سرریز شدن این رقابت‌ها، جوامع آن‌ها را نیز در بربگیرد؛ به طوری که در دو دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ اروپا به یکی از عرصه‌های رقابت تبشیری و تبلیغی مذهبی مختلف اسلامی، به خصوص در قالب مسجدسازی، مدرسه‌سازی)، ایجاد کرسی‌های دانشگاهی و دفاتر حوزوی، تبدیل شد.

وی ضمن اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های مهم دولت‌های اروپایی افزایش تعداد مسلمانان طی سال‌های آینده است، بیان کرد: این گروه می‌تواند بر نحوه سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌ها در اروپا، علی الخصوص در چهارچوب اتحادیه اروپا، اثر بگذارد. طی دهه‌های اخیر، مسلمانان تلاش کرده‌اند اجتماعات مذهبی خود را گسترده و نهادینه کرده و با حضور در مجامع عمومی، هویت اسلامی خود را ترویج کنند.

منبع: میزان

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه