تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

معرفی کتاب؛ «وحدت اسلامی از دیدگاه قرآن و عترت»

از جمله این آثار «الوحده الاسلامیه من منظور الثقلین» با نام «وحدت اسلامی از دیدگاه قرآن و عترت» است که به قلم شهید آیت الله سیدمحمدباقر حکیم(ره) نگاشته شده است

به گزارش خبرنگار ردنا (ادیان نیوز)، اسلام به عنوان مکتبی جامع و جاوید، همان گونه که عرصه دعوت خویش را به قوم و ملتی خاص محدود نکرده است، اتحاد امت اسلامی را نیز در صدر برنامه های سیاسی و اجتماعی خویش قرار داده و عقد اخوت دینی را میان فرزندان امت اسلام جاری کرده است. در نظر این آیین الهی، یکی از زیباترین و والاترین مفاهیم دینی، مفهوم وحدت و برادری است؛ برادری و وحدتی که پیامبر رحمت در استمرار رسالت دیگر انبیای عظام برای جوامع بشری به ارمغان آورده است.

توجه به وحدت و انسجام اسلامی و راهکارهای آن از جمله تقریب مذاهب از موضوعاتی است که نویسندگان متعددی درباره اش قلم زده و بر ضرورت آن تأکید ورزیده اند.

از جمله این آثار «الوحده الاسلامیه من منظور الثقلین» با نام «وحدت اسلامی ازدیدگاه قرآن و عترت» است که به قلم شهید آیت الله سیدمحمدباقر حکیم(ره) نگاشته شده است؛ نویسنده با نیم نگاهی به تحولات معاصر، به موضوع خطیر وحدت اسلامی از منظر قرآن و عترت نگریسته است.

واقع نگری و دردمندی، ویژگی هایی است که در تحلیل های کتاب حاضر به چشم می خورد و نشان می دهد مؤلف معتقدانه و به مثابه ضرورتی دیرپا به موضوع وحدت اسلامی نگریسته است، چنان که خواننده خواه ناخواه به پیگیری بیشتر مطالب کشیده می شود.

استنادات فراوان قرآنی و روایی، نشانه آگاهی عمیق مؤلف از فرهنگ اسلامی و آشنایی گسترده وی با قرآن و سنت اهل بیت(ع) است.

نویسنده کتاب «وحدت اسلامی ازدیدگاه قرآن و عترت» از عناصر مایه دار و مآخذ اصیل تفکر اسلامی بهره فراوان برده است؛ این کتاب از یک مقدمه با عنوان «وحدت اسلامی از جنبه فرهنگ و تمدن» و دو بخش بررسی و ارزیابی مقوله «وحدت اسلامی» از منظر قرآن و سنت تشکیل شده است.

بخش اول با عنوان «وحدت اسلامی از دیدگاه قرآن» شامل این مباحث است: فرآیند وحدت و اختلاف در تاریخ انسان، فرآیند وحدت در جامعه اسلامی، اصول وحدت اسلامی، ابزارهای تحقق وحدت اسلامی و پیامدهای آن.

بخش دوم که «وحدت اسلامی از دیدگاه سنت» عنوان شده با این مباحث سامان یافته است: شیوه‌های دست‌یابی به وحدت اسلامی، فرآیند اختلاف و تکثرگرایی و تقریب بین مذاهب اسلامی.

کتاب «الوحده الاسلامیه من منظور الثقلین» از سوی عبدالهادی فقهی زاده ترجمه و در ۲۵۶ صفحه به چاپ رسیده است.

گفتنی است، دو نوشتار دیگر به ترجمه کتاب پیوست شده است که هر دو در حوزه های مربوط به موضوع وحدت اسلامی و تقریب است؛ یکی «مبانی نظری مدارای دینی در تقابل با افراطی گری در قرآن کریم» و دیگری «اصول تقریب میان شیعه و اهل سنت» که متن اصلی آن ها سال ها پیش در مصر به چاپ رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه