تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
The news is by your side.

عصارخانه قره‌کلیسا مرمت و احیا شد

شرلی آودیان گفت: فضای عصارخانه قره کلیسا که دستگاه روغن کشی ۶۰۰ تا ۷۰۰ قبل در آن نگهداری می‌شود، مرمت و احیا شده و به زودی بازدید گردشگران از آن آغاز می‌شود.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، شرلی آودیان، مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران گفت: فضای عصارخانه قره‌کلیسا که دستگاه روغن کشی ۶۰۰ تا ۷۰۰ قبل در آن نگهداری می‌شود، مرمت و احیا شده و به زودی بازدید گردشگران از آن آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: احیای عصارخانه از اقدامات اصلی میراث فرهنگی در مجموعه قره‌کلیسا بوده و طرح های آن از دو سال قبل تهیه شده بود که در آبان ماه افتتاح خواهد شد.

شرلی آودیان اضافه کرد: با احیای این دستگاه فضاهای جانبی عصارخانه هم مرمت و احیا شد و یک فضای موزه‌ای برای معرفی کل مجموعه نیز در نظر گرفته شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران گفت: هرسال برای مرمت کلیساها اعتبار تعلق می‌گیرد و امسال نیز ۱۰ میلیارد ریال برای مرمت مجموعه قره‌کلیسا اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: با وجود شیوع بیماری کرونا کارگاه مرمت های این مجموعه تعطیل نشده‌ و روند مرمت محوطه اعم از سنگ فرش و آماده سازی زیرساخت ها برای آینده انجام شده‌است.

آودیان خاطرنشان کرد: کلیسای سنت استپانوس جلفا، کلیسای تادئوس یا قره‌کلیسا آذربایجان‌غربی، زورزور در ماکو، ثبت جهانی شده و ۴۰ درصد کلیساهای ثبت شده در ردیف آثار تاریخی ایران متعلق به آذربایجان‌غربی است.

وی با بیان اینکه کرونا تاثیر بسیار مستقیمی روی بازدید ها از این مجموعه عظیم داشته است، ادامه داد: هیچ گردشگر خارجی از این مجموعه در ایام کرونایی بازدید نکرده ‌است.

به گزارش ایرنا، در سطح کشور ۱۵۰ کلیسا اعم از ارامنه و آشوری از مجموعه ۳۰۰ کلیسای قدیمی و تاریخی موجود ثبت ملی شده است. بقیه کلیساها به علت اینکه ۴۰ تا ۶۰ درصد شان تخریب شده مورد مرمت یا ثبت قرار نگرفته‌است.

روغنگر خانه یا عصارخانه ساختمان ویژه‌ای بود که پیشینیان در آن از دانه‌های گیاهان روغنی، روغن می‌گرفتند و دارای آسمانه‌ای بلند و دستگاههای گوناگون، و نیز دارای آسیابی بود که با نیروی چهار پایان می‌گشت.

پیچیدگی سازوکار (مکانیسم) و ساختمان بزرگ آن چشمگیر بود؛ امروزه تنها تعداد اندکی از آن بر جای مانده‌است.

به خواندن ادامه دهید

گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

این وب‌سایت برای بهبود تجربه شما از کوکی استفاده می‌کند. حدس می‌زنیم شما با این کار موافق هستید، اما در صورت تمایل می‌توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه