خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

مکرون در فکر تعیین فرستاده‌ ویژه به کشورهای اسلامی است

گاردین:

روزنامه گاردین نوشت، امانوئل مکرون در راستای کاهش احساسات خصمانه علیه فرانسه که به دلیل اظهارات او از سکولاریسم و آزادی بیان شکل گرفتند، در فکر تعیین فردی به عنوان فرستاده ویژه خود جهت انتقال تفکراتش به کشورهای اسلامی است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، پاتریک ونتور، سردبیر مسایل دیپلماتیک روزنامه گاردین نوشت؛ احساسات خصمانه علیه فرانسه خطر تشدید اختلاف ریشه‌دار میان مکرون و ترکیه بر سر جنگ داخلی لیبی و نیز حفاری نفت و گاز در منطقه شرق دریای مدیترانه را دارد.

ونتور افزود: مکرون مصاحبه طولانی با شبکه الجزیره قطر داشت تا عملکرد خود را توجیه کند اما تنها حمایت گسترده انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه را به دست آورد که او هم از این مصاحبه برای حمله به ترکیه و انتقاد شدید از این کشور استفاده کرد. مکرون تماس تلفنی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برقرار و تاکید کرد، میان افراط‌گرایی و تروریسم از یک سو و اسلام و اندیشه اسلامی از سوی دیگر تفاوت قائل است.

برخی سران عرب قتل ساموئل پتی، معلم تاریخ فرانسوی و عملیات دیگر در نیس و نیز عملیات تروریستی در وین، پایتخت اتریش را محکوم کردند اما نقد آشکار و نیز ضمنی موضعگیری مکرون درباره آزادی بیان باعث تعجب او شد.

چاپ برخی مقاله‌ها در مطبوعات ترکیه و قطر که در آنها تاکید شد، حقوق مسلمانان در فرانسه سرکوب می‌شود، نگرانی‌هایی را برای پاریس ایجاد کرده‌اند. همچنین عروسک مکرون در تظاهراتی در بنگلادش با حضور ۵۰ هزار تن به آتش کشیده شد. وزارت خارجه عربستان نیز اعلام کرد، با هرگونه تلاش برای ارتباط دادن اسلام به تروریسم مخالف است و تصاویر اهانت‌آمیز علیه پیامبر را محکوم می‌کنیم.

قرقاش در مصاحبه‌ای با روزنامه “دی ولت” آلمان گفت: مسلمانان باید خوب به اظهارات مکرون در سخنرانی‌اش گوش دهند. او نمی‌خواهد مسلمان‌ها در غرب در محله‌های حاشیه‌ای زندگی کنند.

او افزود: من به عنوان یک مسلمان از انتشار این کاریکاتور آزرده شدم اما شخصا فکر می‌کنم سیاست در این موضوع دخیل شده است. با این حمله به فرانسه، اردوغان این مساله مذهبی را برای اهداف سیاسی به بازی گرفت.

وزیر مشاور امارات در امور خارجه در توجیه این صحبت مکرون گفت: حرف او اشتباه فهمیده شد.

قرقاش در ادامه با طرح این ادعا که اردوغان از این جنجال برای اهداف سیاسی خود استفاده کرد، گفت: اردوغان زمانی که شکافی پیدا می‌کند از آن برای افزایش تاثیرگذاری خود استفاده می‌کند و تنها زمانی که مقابلش خط قرمز کشیده شود، با مذاکره موافقت می‌کند. او می‌خواهد رهبر مسلمانان اهل تسنن باشد و به همین دلیل این شیوه را در پیش گرفته که در واقع یک طرح سیاسی و نه ایدئولوژیک است.

این مسؤول اماراتی افزود: هدف اردوغان گسترش نفوذ کشورش در جهان اسلام از خلیج فارس گرفته تا غرب دریای مدیترانه است، او می‌خواهد از این شرایط برای بازگرداندن امپراتوری عثمانی استفاده کند.

او در ادامه با تقدیر از مکرون مدعی شد: مکرون یکی از اندک رهبران اروپایی است که با ترکیه و توسعه‌طلبی آن در منطقه مقابله کرده و اروپا را به اتحاد و تشکیل یک موضعگیری یکپارچه علیه ترکیه تشویق می‌کند.

منبع: ایسنا

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.