خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

درخواست آلمان برای پایان دادن به تنش‌های دینی و نژادی در بوسنی

جنگ بوسنی ۲۵ سال پیش با امضای توافق‌نامه دیتون پایان یافت. با این حال، وزیر خارجه آلمان معتقد است که هنوز نیاز به آشتی و همکاری بیشتری بین اقوام در بالکان حس می‌شود.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)،  هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، طی سخنرانی ویدئویی در جریان نشستی مجازی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد توافق دیتون که به جنگ بوسنی پایان داد، خواستار آن شد که تنش قومی مداوم در بوسنی و هرزگوین پایان یابد.

ماس در این نشست که از سوی «نمایندگی عالی امور بوسنی و هرزگوین»، نهاد بین‌المللی مسئول اجرای توافق‌نامه دیتون برگزار شد، گفت: ۲۵ سال پس از توافق دیتون زمان آن رسیده است که آشتی و همکاری واقعی انجام شود.

وی افزود: این توافق به جنگی وحشتناک پایان داد و صلح در بوسنی و هرزگوین را امکان‌پذیر کرد.

ماس از سیاستمداران خواست برای شروع اصلاحات و کاهش فساد با هم همکاری کنند. وی گفت: تحریکات ملی‌گرایانه، انکار جنایات جنگی یا تجلیل از مرتکبان آن در کشوری که می‌خواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد، جایی ندارد.

توافق دیتون در پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده در دیتون در ایالت اوهایو حاصل شد و سپس در ۱۴ دسامبر ۱۹۹۵ در پاریس امضا شد.

در جنگ بالکان بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند که بیشتر آنها مسلمان بوسنیایی بودند. میلیون‌ها نفر نیز در طول این جنگ که یکی از خونین‌ترین درگیری‌های قرن بیستم اروپا بود و به دنبال فروپاشی یوگسلاوی در اوایل دهه ۱۹۹۰ آغاز شد، آواره شدند.

به گزارش دویچه وله، با گذشت بیش از دو دهه از پایان یافتن این جنگ، تنش‌های قومی بین صرب‌های ارتدوکس، مسلمانان و کروات‌های کاتولیک همچنان ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.