تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

خدا شناسی عرفانی مولانا (۲)

هوی فانی و هوی پایدار؛ رابطه انسان و خدا

ردنا (ادیان نیوز) – انسان ” هوی فانی” است. خدا ” هوی پایدار” این هوی فانی که بانگ یا هو سر میدهد یعنی طلب وجود پایدار و ابدی دارد، مانند قطره ای است که قصد دریا میکند. اما تا وقتی قطره در بند خویش است، دریا به رغم مطلوب بودن برای او، لیکن برایش فنا و نابودی به حساب می آید. اضمحلال هویت زیبای قطره بودن در دریای ” پرگوهر” در آغاز سخت است. اما همینکه قطره ” خود” یت خود را نبیند و خویش را از بند ” فا” رها سازد،” به بهای قطره ” پاداش وصال با ” یم ” یعنی دریا نصیبش میشود. محو کردن هویت خویش در دریا در ظاهر بسیار سهمگین است. نیستی است. اما در واقع بقاست و جاودانگی و در آمان ماندن .

هوی فانی چونک خود فا او سپرد
گشت باقی دایم و هرگز نمرد

با ندیدن خود یعنی حذف ِفا، نی و نیست شویم و در هوی رب، هویت و مقام پایداری و جاودانگی بیابیم. یا هو بگوییم و ز ” هوی رب پایدار” پایداری و بقا بطلبیم. این کار پاداش بزرگ دارد. درنگ نکنیم.
الله الله زود بفروش و بخر
قطره ای ده، بحر پر گوهر ببر
از آنجایی که جان و وجود ما نفخه ای از آن وجود بی پایان، هوی رب پایدار، است بنابر این ” فانی” پایدارِ ” بی قرار” است. پایدار است چون نفخه روح الهی و ” هو”ی خداست و “بی قرار است ” چون از نیستان” وی را ” ببریده اند و چون

هر کسی کو دور ماند از اصل خویش
بازجوید روزگار وصل خویش

اگر فانی که قطره ای از دریاست و از ذات دریاست، خود را در دریای وجود حق که وجود حقیقی خودش است، غرق کند، ” هوی پایدار” خدایی می شود و ” ضعیف”ی و ” بی قراری” اش قوت و قرار میابد. انا لله و انا الیه راجعون. نیستی پیش از مرگ رجعت اختیاری به سوی ابدیت است. چنانکه فرموده اند “موتوا قبل ان تموتوا” . در بود خویش نابود شویم تا نابودی ناشی از مرگ ما بود ابدی مان شود. آمین.

یادداشتی از باقر طالبی دارابی

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.