تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

افراط گری و خشونت مرتبط با هیچ دینی نیست

در بیانیه پایانی نشست «ادیان علیه افراط گری» تأکید شد:

مبانی مورد تاکید رهبران و شخصیت های شرکت کننده در نشست ادیان علیه افراط گری، در بیانیه پایانی نشست با عنوان «افراط گری و خشونت مرتبط با هیچ دینی نیست» منتشر شد.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، متن بیانیه پایانی نشست «ادیان علیه افراط گری» به این شرح است؛

ادیان الهی کانون رحمت، عطوفت و مهربانی در نظام خلقت بوده که با دستوراتی دقیق و روشن ارزش های اخلاقی و اصول متعالی ادیان را در جامعه بشری ترویج می نمایند و بر پرهیز از هرگونه ناپاکی، پلیدی و ستم به هر انسانی فارق از ملیت، رنگ، نژاد و جغرافیا تاکید اساسی دارند.

تاریخ همواره شاهد خشونت، ظلم و جنایاتی بوده که جان، سلامت، آزادی، امنیت و حقوق جامعه بشری را به مخاطره افکنده است و تاسف بارتر اینکه این فجایع و معرکه جرم و جنایت با سوء استفاده از مفاهیم و ارزشهای متعالی ادیان صورت می گیرد.

تروریسم تحت هر عنوان که باشد در بهره گیری از ارزشها و تولید جنایت اشتراک داشته و دلیل ادامه حیاتش همین سوء استفاده از مقدسات است، هرگونه جنایتی با پرچم ادیان الهی اقدامی فریبکارانه و توطئه ای است علیه ادیان که در راستای راهبرد دین ستیزان در طول تاریخ ادامه یافته است.

حال سوال این است که چطور می‌شود ادیان الهی که متون شان سرشار از توصیه به محبت، صلح و دوستی است منبع جریان های افراط گرا وخشونت طلب باشند؟ بلکه باید گفت ادیان، مراکز دینی و پیروان ادیان، اولین قربانیان خشونت و افراط گری هستند.

بنابراین باید بین کسانی که خودشان را زمامدار و مفسر دین می دانند و آنچه واقعا در آموزه های ادیان الهی وجود دارد تمایز قائل شویم، وقتی یک تفسیر اشتباه  از دین صورت می گیرد نباید آن دین را محکوم کرد بلکه باید آن شخص را محکوم نمود. نباید سخن او را به حساب دین گذاشت و پیروان آن دین را تکفیر نمود. و چنین رویکری است که جلوگیری از افراط گرایی، خشونت و ایجاد همزیستی مسالت آمیز را در پی خواهد داشت.

نکته مهم این است که ادیان الهی ظرفیت های گسترده ای برای مقابله با خشونت و افراط گری داشته که باید مرکز جهانی ادیان علیه تروریسم را شکل داد تا پیام روشن ادیان الهی مبنی بر رعایت حقوق دوست و دشمن را ترویج و این منطق مشترک که افراط گری و خشونت مرتبط با هیچ دینی نیست را به گوش همه جهانیان برسانیم.

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.