تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

وبینار «مسیح(ع)؛ الگوی گفت‌و‌گو و همزیستی» برگزار شد

به مناسبت میلاد حضرت عیسی(ع)؛

حجت‌الاسلام والمسلمین تسخیری، در ویبنار «حضرت مسیح(ع) رمز گفتگو و تقریب است» بر نقش گفتگو در تقویت و گسترش صلح در جهان تأکید کرد.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، وبینار «مسیح(ع)؛ الگوی گفت‌و‌گو و همزیستی» به مناسبت میلاد با سعادت حضرت عیسی مسیح(ع) با همکاری مرکز مطالعات فکری و استراتژیک امت اسلامی واحده، بنیاد بین‌المللی عاشورا و انجمن زنان اروپایی پیرو پیروان اهل بیت(ع)، برگزار شد و در آن علمای دینی مسلمان، مسیحی و اندیشمندان و ادبای جهان عرب، اسلام و اروپا سخنرانی کردند.

آیت‌الله محمدحسن اختری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی عاشورا در این وبینار درباره رسالت و اهداف پیامبران و نقش تبلیغی آنان برای هدایت مردم و جلوگیری از گمراهی و جهل و فساد، اظهار کرد: ادیان برای سعادت و خروج انسان از ظلم به روشنایی و نور و تحقق عبودیت خداوند واحد و یکتا آمدند.

وی بر ضرورت وحدت میان ادیان و مذاهب تأکید کرد و آن را عاملی سازنده در تأمین حقوق اجتماعی و حمایت از مردم و ایستادگی در برابر مشکلات اجتماعی و دور نگهداشتن مردم از گمراهی و رویارویی با دشمن استعمارگر به ویژه اشغالگران متجاوز در یمن و فلسطین دانست.

تفاوت «آزادی» از دیدگاه غرب و ادیان الهی

سیدفادی السید، مدیر مرکز امت واحده لبنان نیز با اشاره به نقش و رسالت پیامبران در هدایت بشریت و ارتباط با پرودگار عالم به مقایسه میان مفهوم آزادی از دیدگاه غرب و آزادی از نظر دین و رسالت الهی پرداخت و گفت: آزادی که غرب داعیه‌دار آن است با فطرت پاک انسانی مغایرت دارد؛ زیرا عقل اجازه نمی‌دهد که انسان به بردگی کشانده شود هر چند با شعار آزادی همراه باشد، آزادی از دیدگاه دین، آزادی انسان از هر نوع بردگی و عبودیت است.

وی درباره مفهوم آزادی سیاسی و دفاع از مظلوم تصریح کرد: ملت‌های مظلوم و ستمدیده فلسطین، یمن، بحرین و حتی ملت‌های آفریقایی تحت ستم هستند و از فقر رنج می‌برند، از علما و روحانیون مسلمان و مسیحی می‌خواهم با تلاش‌های مضاعف نسبت به رفع ظلم و ستم و رویارویی با استکبار و استعمار جهانی بر‌اساس تعالیم دینی اقدام کنند تا ملت‌های مظلوم از این بحران‌های ساختگی بیرون بیایند.

هویدا جبق، رئیس مجمع زنان پیرو اهل بیت(ع) نیز در این وبینار ضمن معرفی این مؤسسه فرهنگی به بیان خدمات و رسالت آن به زنان اروپا برای تربیت خانواده در جوامع اروپایی پرداخت و در ادامه کشیش میکل موزا، نماینده واتیکان مطالبی را درباره ولادت حضرت عیسی مسیح(ع) و سجایای اخلاقی و رفتاری این پیامبر مقدس از جمله تواضع و مهربانی آن حضرت، مطرح کرد.

سپس آنتوان ضو، کشیش لبنانی گفت: میلاد عیسی بن مریم به عنوان عید صلح و رحمت و رهایی انسان از عبودیت خویشتن، بازگشت به جوهر روح است و روحانیون و فقهای مسلمان و مسیحی می‌توانند با طرح مفهوم محبت و رحمت و اشاعه آموزه‌های اخلاقی دینی به زبان روز و برای نسل جوان آنان را به سوی نور، صلح و عدالت رهنمون سازند.

تأکید بر نقش گفتگو در تقویت و گسترش صلح در جهان

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی تسخیری، رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این وبینار بر ضرورت گفت‌و‌گو میان ادیان و مذاهب با رعایت خصوصیات و دیدگاه‌های یکدیگر تأکید کرد و آن را نمونه‌ای متمدنانه از تحقق اهداف و رسالت آسمانی دانست و گفت: همه ادیان به اصل گفت‌و‌گو، محبت و همزیستی مشترک و مسالمت‌آمیز تأکید دارند و رسالت انبیاء، اصلاح انسان و تحقق سعادت در دنیا و آخرت و رساندن انسان به کمال و تکامل خود و دیگران است.

وی افزود: از همه علما و پیروان ادیان ادیان الهی می‌خواهم تا با محبت و تحکیم روابط انسانی و بازگشت به تعالیم انبیاء و فرستادگان خصوصاً پیروان پیامبر اسلام(ص) و حضرت عیسی بن مریم، صلح، دوستی و عدالت را میان جوامع خود گسترش دهند.

بنا بر این گزارش، شیخ بلال سعید شعبان، دبیرکل جنبش توحید اسلامی لبنان، شیخ توفیق علویه، پژوهشگر اسلامی، شیخ توفیق علویه، محمود موالدی از سوریه و زهرا کیووم، مسئول امور تبلیغاتی جامعه زنان اروپا از فرانسه نیز طی سخنانی در این وبینار، مطالبی را بیان کردند.

منبع بنیاد بین‌المللی عاشورا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.