تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

پیشنهاد آیسسکو برای اعلام «شوشا» به عنوان پایتخت جهان اسلام

مدیر کل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی (آیسسکو) از طرح این نهاد جهانی برای معرفی شوشا در جمهوری آذربایجان به عنوان پایتخت جهان اسلام خبر داد. 

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، سلیم بن محمد مالک، مدیر کل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی (آیسسکو) از پیشنهاد این نهاد برای معرفی شهر تازه آزاد شده شوشا در جمهوری آذربایجان به عنوان پایتخت جهان اسلام خبر داد.

در چارچوب بازدید از سرزمین‌های تازه آزاد شده جمهوری آذربایجان هیئتی به سرپرستی سلیم بن محمد المالک، مدیر کل آیسسکو از منطقه آغدام بازدید کردند. اعضای این هیئت در جریان این سفر چهارشنبه (۲۴ دی) با الهام علی اف، رئیس‌جمهور آذربایجان نیز دیدار کردند.

سلیم بن محمد المالک؛ مدیرکل آیسسکو در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنار کریموف، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان گفت: پیشنهاد دادیم که شوشا پایتخت جهان اسلام اعلام شود. در حال حاضر افتتاح یک دفتر منطقه‌ای در باکو مناسب است اما پس از بازسازی شوشا می‌توان دفتر منطقه‌ای آیسسکو را به این شهر منتقل کرد. فکر می‌کنم این نام‌گذاری به‌زودی رخ دهد.

از سوی دیگر انار کریموف نیز سفر مسئولان آیسسکو به آذربایجان را رویداد مهمی برای این کشور دانست. وی افزود پیش از این باکو در سال ۲۰۰۹ و نخجوان در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده شده بودند. به گفته وی در مناطق تازه آزاد شده آذربایجان، ۳۷۲ بنای تاریخی فرهنگی شناسایی شده است.

کریموف ادامه داد: شوشا از مین‌ها پاکسازی شده و این شهر پایتخت فرهنگی آذربایجان نام گرفته است.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان افزود: آیسسکو ۲۰۲۱ را سال «نظامی گنجوی» در آذربایجان اعلام کرده و برنامه‌های متعددی به این مناسبت برگزار خواهد شد که در آن به نقش نظامی در خدمت به جهان اسلام و کل جهان پرداخته می‌شود.

منبع ایکنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.