تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

همزیستی ادیان ضرورتی براى مواجهه با دین‌انکارى است

رهبر مسیحیان لبنان:

کاردینال «عصام درویش»، رهبر مسیحیان روم کاتولیک بقاع و زحله در لبنان در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت همزیستى مسالمت‌آمیز ادیان الهى را ضرورتی براى بشریت در مواجهه با دین‌انکارى و نشر صلح و دوستى دانست.  

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگى کشورمان در بیروت در ادامه دیدار و گفت‌وگو با رهبران دینى مسیحى لبنان به مناسبت سال نو میلادى، با رهبران مسیحی منطقه زحله و بقاع دیدار و گفتگو کرد.

خامه‌یار در نخستین دیدار خود با کاردینال «عصام درویش»، رهبر مسیحیان روم کاتولیک بقاع و زحله و رئیس کمیته اسقفی گفت‌و‌گوی اسلام و مسیحیت لبنان، ضمن ارائه گزارشی از تلاش‌های انجام یافته در راستای تعمیق گفت‌وگو و همزیستی میان ادیان، برگزاری فعالیت مشترک میان رایزنی و کمیته اسقفی گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت با هدف حمایت از تنوع دینی و فرهنگی و تبادل دیدار و گفت‌وگوى دانشمندان و رهبران دینی کلیساهای لبنان و اندیشمندان مسلمان ایران را خواستار شد.

کاردینال درویش نیز با استقبال از پیشنهاد رایزن فرهنگی کشورمان، فعالیت‌های فرهنگى، اجتماعى و دینى کلیسای روم کاتولیک در منطقه بقاع و بخش‎های مختلف آن را معرفی کرد و همزیستى مسالمت‌آمیز ادیان الهى را ضرورتی براى بشریت در مواجهه با دین‌انکارى و نشر صلح و دوستى  دانست.

خامه‌یار همچنین در ادامه دیدارهای دوره‌ای خود با کاردینال «الیاس رحّال»، کاردینال روم ملکی کاتولیک منطقه بعلبک دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی این دیدار را فرصتی به منظور معرفی نقش ایران در حمایت از آزادگان جهان و تنوع دینی و مذهبی منطقه برشمرد و در پایان از کاردینال رحّال برای سفر به ایران با هدف اطلاع‌یافتن از وضعیت مسیحیان کشورمان دعوت کرد.

کاردینال رحال نیز تنوع دینى در ایران و حمایت جمهورى اسلامى ایران از مسیحیان را ستود و آن را الگویى براى دیگر کشورها خواند. وى همچنین مقاومت را باعث سرافرازى و سربلندى ملت لبنان و دیگر ملت‌هاى منطقه دانست و شهادت سردار قاسم سلیمانى را به دست طاغیان عصر محکوم کرد.

دیدار بعدی رایزن فرهنگی کشورمان با کاردینال «حنّا رحمه»، سر اسقف ابریشیه مارونی‌های منطقه بعلبک و دیرالاحمر بود که طی آن به ابهام‌زدایی درباره ادعای رسانه‌های مختلف مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی لبنان و دیگر کشورهای منطقه پرداخت.

خامه‌یار با بیان این نکته که ایران از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در کمک به ملت‌های منطقه و ثبات کشورشان دریغ نکرده است، گفت: کشورمان با تکیه بر حسن همجواری و احترام متقابل نسبت به برقراری روابط حسنه با کشورهای عربی و اسلامی تلاش کرده و با هرگونه اشغالگری از سوی صهیونیست‌ها و دخالت آمریکا در سرنوشت کشورهای منطقه و به غارت بردن منابع طبیعی آنها مقابله کرده است.

وی افزود: ایران همچنین تلاش کرده است از ورود لبنان به منازعات منطقه‌ای جلوگیری کند و هیچگاه در امور داخلی لبنان دخالت نکرده و نخواهد کرد و همواره خواستار ثبات و امنیت این کشور بوده است.

خامه‌یار در پایان گفت: رئیس‌جمهور و دیگر مسئولان بلندپایه ایرانی پس از حادثه انفجار بندر بیروت به کمک شتافتند و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در دیداری رسمی به این کشور آمد تا آمادگی کشورمان را برای ارائه هر گونه کمک به لبنان اعلام کند.

کاردینال رحمه نیز با ابراز خرسندی از این دیدار، ادامه گفت‌وگوها به منظور رفع هرگونه سوءتفاهم را خواستار شد و در پایان از سخنان رایزن فرهنگی کشورمان استقبال و برای ایرانیان آرزوی موفقیت کرد.

این دیدارها با اهدای مجموعه کتاب‌هایی درباره وضعیت مسیحیان در ایران و معرفی آنها و نیز تاریخ تمدن و هنر کشورمان پایان یافت.

منبع تقریب
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.