تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

نظرسنجی پیش از همه‌پرسی؛ بیشتر سوئیسی‌ها با برقع مخالفند

یک نظرسنجی که اخیرا در سوئیس انجام شد، نشان می‌دهد بیشتر مردم این کشور با پوشش اسلامی برقع مخالفند.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، بر پایه نتایج این نظرسنجی که برای نخستین بار با این موضوع در سوئیس برگزار شده و گروه رسانه‌ای «تامدیا» آن را انجام داده است، ۶۳ درصد از مردم این کشور گفته‌اند با پیشنهاد منع قانونی «پوشاندن چهره» در محیط های عمومی موافقت می‌کنند.

به گزارش یورونیوز بر پایه این نظرسنجی که در ماه جاری میلادی انجام شده و نتایج آن را خبرگزاری سوئیس، ای‌تی‌اس منتشر کرده، حدود ۳۵ درصد از ۱۵ هزار شرکت کننده گفته‌اند که با قانون «ضد برقع» مخالفند و تنها ۲ درصد در این زمینه نظر ممتنع داده‌اند.

مردم سوئیس قرار است در روز ۷ مارس (۱۷ اسفند) در یک همه‌پرسی در مورد وضع قانونی برای منع پوشاندن تمامی صورت در فضاهای عمومی و در مکان‌هایی که خدمات همگانی داده می‌شود، نظر خود را اعلام کنند. این پیشنهاد در عین حال استثناهایی از جمله پوشش صورت به دلایل مذهبی و آئینی در مکان مذهبی نیز برای افراد قائل شده است.

دولت سوئیس تا کنون نظر منفی خود را در مورد این زمینه اعلام کرده و گفته است که چنین قانونی «بیهوده» خواهد بود زیرا بسیاری از زنان مسلمانی که در سوئیس پوشیه یا نقاب می‌گذارند، گردشگر خارجی هستند. دولت همچنین می‌گوید که چنین قانونی در سطح ملی ناقض حاکمیت «کانتون‌»ها یا همان ایالت‌های فدرال سوئیس است و به گردشگری آنها نیز لطمه می‌زند.

دولت سوئیس در عین حال گفته مدافع قانون دیگری است که می‌گوید افراد باید در صورت لزوم، نقاب یا برقع خود را برداشته و چهره خود را به مأمور دولت نشان بدهند. دولت فدرال می‌گوید که در صورت رأی نیاوردن پیشنهاد منع برقع در همه‌پرسی آینده، لایحه مورد نظر خود را پیشنهاد می دهد.

پیشنهاد همه‌پرسی ممنوعیت برقع از سوی حزب راست افراطی یودی‌سی که بزرگ‌ترین حزب سیاسی در سوئیس است و نیز اتحادیه دموکراتیک فدرال، حامی ارزش‌های کاتولیک مطرح شده است. در متن پیشنهادی این دو تشکل سیاسی هیچ نامی از برقع یا پوشیه زنان مسلمان برده نشده است، اما هدف اصلی این پیشنهاد منع برقع اسلامی است و آنها در تبلیغات خود برای این پیشنهاد نیز تصویر زنان مسلمان برقع‌پوش را منتشر کرده‌اند.

این نخستین بار نیست که بحث ممنوعیت برقع در سوئیس مطرح می‌شود. برخی از کانتون‌های این کشور از جمله کانتون ایتالیایی‌زبان تسن در جنوب و کانتون سن گال در شرق تا کنون با برگزاری همه‌پرسی، قانون منع برقع را وضع کرده‌اند. این قانون در کانتون‌های دیگر رأی نیاورده است.

منبع یورونیوز
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.