تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

حقوق اقلیت‌های دینی در ایران مبتنی گفتمان انقلاب اسلامی است

کارشناس مسائل بین‌الملل:

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: وضعیت و آزادی اقلیت‌های دینی در ایران مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگویی اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر آموزه‌های ناب اسلامی است یعنی آنچه که از جانب پیامبر(ص) در صدر اسلام ارائه و اجرا شد، همان مبنای تصمیمات ما و ساختاری است که ما در ایران تحت عنوان جمهوری اسلامی ایران ایجاد کردیم.

وی افزود: شعار «نه شرقی نه غربی» را که مردم در انقلاب فریاد می‌زدند یک تعبیر آن اشاره به ساختاری بود که نحوه حکومت‌داری و اجرای قوانین حکومتی را ارائه کرد.

کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: البته این شعار به مسائل سیاست خارجی هم مربوط می‌شود اما امام در بیانات‌شان اعلام می‌کنند که ما حکومتی می‌خواهیم برقرار کنیم که نه می‌خواهیم مشابه غرب باشد و نه مشابه شرق. بلکه ما جمهوری اسلامی را می‌خواهیم که مبتنی بر اسلام باشد.

قنادباشی خاطرنشان کرد: لذا آنچه که در مورد حقوق و آزادی‌های اقلیت‌های دینی شاهد هستیم و ما می‌گوییم که زمانی که انقلاب اتفاق افتاد شرایط مساعدتری از گذشته در این زمینه ایجاد شد؛ این وضعیت و آزادی اقلیت‌ها مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی است.

وی عنوان کرد: ما شاهد هستیم که در  دنیای غرب در حال حاضر چگونه با اقلیت‌های مسلمان رفتار می‌شود و چگونه آن‌ها را به عنوان شهروند درجه دو و سه قرار می‌دهند و امکانات بسیار کمی در اختیارشان است و در زمینه‌های مختلف اعم از آموزش، اشتغال، اسکان و امثالهم به آن‌ها ظلم می‌شود اما رویکرد جمهوری اسلامی بر اساس اسلام و آموزه‌های اسلامی است و همان رفتاری که پیامبر با ادیان دیگر داشت سرلوحه ما در نظام اسلامی است.

قنادباشی بیان کرد: پیامبر(ص) در صدر اسلام تا زمانی که اهل کتاب خیانت نکرده بودند و مسلحانه در برابر پیامبر قرار نگرفته بودند همان پیمان‌هایی که با پیامبر بسته بودند اجرا می‌شد و پیامبر زمانی که وارد مدینه شدند درواقع وارد دوران جامعه‌سازی و حکومت داری شدند و در این دوران قانون اساسی نوشته شد که بخش بزرگی از آن همین پیمان‌هایی بود که با اهل کتاب بسته شد و پیامبر آن‌ها را رعایت کردند و رویکرد امروز جمهوری اسلامی در قبال اقلیت‌های دینی نشأت گرفته از همان منش پیامبر است.

منبع یزدرسا 
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.