خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

تبیین مشترکات مذاهب اسلامی در مورد حضرت زهرا(س) در وبینار «شمیم دخت نبی اکرم(ص)»

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی برگزاری وبینار «شمیم دخت نبی اکرم(ص)» را گامی برای بیان مشترکات مذاهب اسلامی در رابطه با شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) دانست. 

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، وبینار تقریبی «شمیم دخت نبی اکرم(ص)» به مناسبت ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و هفته زن، عصر امروز دوشنبه، ۲۰ بهمن‌ماه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۸ برگزار می‌شود.

در این وبینار شخصیت‌هایی از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، محسن مسچی، معاون امور ایران و دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی، استاد و خطیب، آخوند نوریزاد، امام‌جمعه اهل سنت گنبد کاووس، مولوی سیدابراهیم فاضلی حسینی، مدیر حوزه‌های علمیه شورک ملکی و جامعه‌الاحناف تایباد و خانم‌ها عفت شریعتی، نماینده مجلس شورای اسلامی و مشاور امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ظهیری، سرپرست دانشگاه فرهنگیان کردستان، آسیه حاجی میرزا علی، مدیر و استاد حوزه علمیه خواهران اهل سنت آق‌قلا استان گلستان، لعیا میرزایی‌نژاد، مدیر و استاد حوزه علمیه خواهران اهل سنت تربت جام استان خراسان رضوی، فریده یوسفی، از اساتید اهل سنت دانشگاه آزاد سروان، مریم مهدی‎‌پور، همسر شهید مدافع حرم هادی باغبانی، فاطمه قبادی، از فعالان فرهنگی اهل سنت استان کرمانشاه، خانم آی جمال قورچایی، مدیر حوزه علمیه خواهران اهل سنت آزاد شهر، سکینه نارویی، مدیر حوزه علمیه خواهران اهل سنت ایرانشهر و سعیده حاجی‌علی‌کنگانی، از اساتید اهل سنت مدرسه بنات الرسول استان بوشهر حضور داشته و سخنرانی خواهند کرد.

محسن مسچی، معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، در رابطه با جزییات برگزاری وبینار «شمیم دخت نبی اکرم(ص)» که امروز، ۲۰ بهمن‌ماه از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار می‌شود، ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد حضرت فاطمه(س)، اظهار کرد: بیان و طرح انواع فضیلت‌ها برای یک بانوی بزرگوار یعنی حضرت زهرای مرضیه(س)، شاید در مورد هیچ زنی در تاریخ وجود نداشته باشد؛ چراکه نه‌تنها مصادر علمای اهل تشیع بلکه مصادر علمای عامه و اهل سنت به این موضوع صحه می‌گذارند.

مسچی ادامه داد: اطلاق عناوین بسیار بزرگی همچون «سیده نساء العالمین، سیده نساء اهل الجنه، سیده نساء المؤمنین و …» که از سوی پیامبر اکرم(ص) در رابطه با ساحت مقدس حضرت صدیقه طاهره(س) بیان شده، در مهمترین مصادر و کتاب‌های روایی و حدیثی اهل سنت آمده است.

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: مقام حضرت فاطمه زهرا(س) آنچنان رفیع و بلند است که زمانی که پیامبر اکرم(ص) و خاندان ایشان را معرفی می‌کنند، این‌گونه اظهار می‌کنند که «هم فاطمه و ابوها و بعلها و بنوها»، یعنی محور اصلی و دایره اصلی خلقت، حضرت صدیقه طاهره(س) هستند.

وی افزود: مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای بزرگداشت شخصیت حضرت زهرای مرضیه(س) دو برنامه را در دستور کار خود قرار داد که اولین برنامه با عنوان وبینار «شمیم دخت نبی اکرم(ص)» در بخش امور بانوان معاونت امور ایران مجمع تدارک دیده شده و عصر امروز، ۲۰ بهمن‌ماه برگزار می‌شود. برنامه دوم نیز وبینار دیگری بود که طی چند روز گذشته از سوی اتحادیه زنان مسلمان که وابسته به معاونت امور ایران مجمع است، برگزار شد.

مسچی ادامه داد: در وبینار «شمیم دخت نبی اکرم(ص)» که از ساعت ۱۵:۳۰ آغاز می‌شود، تعداد ۱۵ نفر از شخصیت‌‎ها و علمای شیعی و نیز علمای برجسته اهل سنت به سخنرانی می‌پردازند که پنج نفر از ایشان از علما و شخصیت‌های شیعه و ۱۰ نفر دیگر نیز از برادران و خواهران اهل سنت (عمدتا از بانوان) هستند. از تعداد ۱۰ نفر بانوانی که در این وبینار سخنرانی می‌کنند، هشت نفر از اهل سنت و دو نفر از شیعیان و از پنج نفر آقایانی که سخنرانی دارند نیز سه نفر از شیعیان و دو نفر از علمای اهل سنت هستند.

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه این وبینار در تجلیل و پاسداشت از شخصیت حضرت صدیقه طاهره(س) برگزار می‌شود، گفت: محور اصلی این برنامه نیز بحث در رابطه با اتفاقات و مشترکاتی است که در مصادر اهل سنت و شیعه و در رابطه با شخصیت حضرت زهرا(س) بیان و مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه اهل بیت(ع) الگوی جهانی و عالم انسانی هستند و همگان فرای تمامی ادیان و مذاهب، وجود مقدس چهارده معصوم(ع) و اهل بیت پیامبر گرامی اسلام(ص) را به عنوان الگوهای جهانی و عالم انسانی می‌شناسند، امروز متأسفانه برخی از مغرضان از این الگوها برای ایجاد اختلافات بین مذاهب استفاده می‌کنند. یعنی از شخصیت حضرت زهرا(س) به عنوان عامل اختلاف در بین مذاهب مختلف جهان اسلام استفاده می‌کنند؛ درصورتی که این بزرگوار عامل وحدت و اتحاد است.

مسچی تصریح کرد: اگر از منظر دیگری به زندگی حضرت زهرای مرضیه(س) بنگریم که همان محور اتحاد بودن شخصیت ایشان است، می‌توانیم بسیاری از مباحث را بررسی و تبیین کنیم که یکی از این مسائل و مباحث نیز موضوع محبت به اهل بیت(ع) و حضرت صدیقه طاهره(س) است که این مسئله در تمامی مصادر روایی، تفسیری و کلامی اهل سنت و شیعه بیان شده است.

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه اهل سنت محبت اهل بیت(ع) را واجب می‌دانند و ائمه چهارگانه ایشان نسبت به این موضوع تأکید فراوانی دارند، افزود: بنابراین وجود مبارک اهل بیت(ع) به‌ویژه حضرت صدیقه طاهره(س) محور اتحاد است. در مورد شخصیت حضرت زهرا(س) آیات فراوانی همچون آیه مباهله، آیه تطهیر، سوره مبارکه کوثر و … در قرآن کریم وجود دارد که هم شیعیان و هم اهل سنت نسبت به اینکه این آیات در رابطه با شخصیت حضرت فاطمه(س) نازل شده است، اتفاق نظر و تأکید دارند.

وی در پایان سخنان خود اظهار کرد: همچنین، روایات بسیار زیادی نیز در فضیلت این بانوی بزرگوار اسلام در مصادر اهل سنت آمده است که اگر به خوبی به این موارد توجه کنیم، متوجه می‌شویم که این مسئله خود محور اتحاد جامعه اسلامی حول شخصیت بزرگواری به نام حضرت زهرا(س) است. این شخصیت نورانی آن‌چنان در جهان بشری عالم، دانشمند و بزرگ است که فقط از یکی از خطبه‌های ایشان، سه جلد کتاب فقهی استخراج شده است.

منبع ایکنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.