تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

پاپ فرانسیس وارد بغداد شد

پاپ فرانسیس وارد عراق شد و قرار است علاوه بر دیدار با نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور عراق، با مرجع دینی شیعیان در نجف اشرف نیز دیدار کند.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، سفر پاپ به عراق همزمان شده با تدابیر منع تردد سه روزه که در طول مدت اقامت پاپ در عراق برقرار می باشد و همزمان دولت عراق تدابیر گسترده امنیتی برای این سفر تدارک دیده است.
در این راستا دولت عراق برای نخستین بار از مسیر فرودگاه بغداد تا مقر اقامت پاپ را نیروی امنیتی مستقر و در طول مسیر حرکت کاروان پاپ، پرچم های واتیکان و پلاکاردهای بزرگ به نشانه خوش آمد برای او نصب کرده است.

رهبر کاتولیک‌های جهان قرار است در کلیسای «سیده النجاه» بغداد با شماری از اسقف‌ها و شخصیت‌های دینی دیدار کند و به استان‌های «ذی قار»(جنوب عراق)، اربیل(مرکز اقلیم کردستان عراق) و استان نینوا نیز سفر کند.

پاپ همچنین در سفر به استان «ذی قار» در نشست مشترک پیروان اسلام و مسیحیت که در شهر باستانی «اور» واقع در این استان برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

واکنش شیخ همام حمودی

سفر پاپ در  مجامع فرهنگی و سیاسی عراق هم بازتاب هایی داشته است، از شیخ همام حمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، که با انتشار پیامی سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به عراق را نشانه جایگاه تمدنی و تاریخی عراق دانست و دیدار پاپ با آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق را تاکیدی بر جایگاه عظیم اسلامی و نقش بزرگ عراق در نهادینه کردن ارزش های مبتنی بر برادری، عدالت و صلح و پیامی تاریخی توصیف کرد که براساس  آن ملت ها با امنیت و تسامح در کنار هم همزیستی داشته باشند و فردایی روشن را بسازند تا رهبر کلیسای آشوری کلدانی عراق پاتریک لوئیس رافائل ساکو که گفته همه عراقی ها مشتاق دیدار پاپ از عراق هستند و نه فقط مسیحیان!

واکنش شیخ الازهر به سفر پاپ به عراق

احمد الطیب، شیخ الازهر امروز با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در فیسبوک گفت: «سفر تاریخی و شجاعانه پاپ فرانسیس به عراق عزیز، پیام صلح، همبستگی و حمایت از همه مردم عراق را به همراه دارد».

وی گفت: «برای پاپ فرانسیس در سفر خود به عراق و رسیدن به آرزوها در مسیر براداری انسانی دعای موفقیت دارم».

استقبال مقتدی صدر از سفر پاپ

سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق نیز با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «به پاپ فرانسیس خوش‌آمد می‌گوییم».

آماده باش حشدالشعبی و نیروهای امنیتی در نجف

از سوی دیگر، «لؤی الیاسری»، استاندار نجف اشرف امروز، ۱۵ اسفندماه در نشستی خبری اعلام کرد که نیروهای امنیتی و یگان‌های حشدالشعبی به منظور تأمین امنیت سفر پاپ به این استان به حالت آماده‌باش و هشدار درآمده‌اند.

وی گفت: استان نجف برای استقبال از پاپ در آمادگی کامل به سر می‌برد و ما جلسات متعددی برای بررسی طرح امنیتی و محافظت از مهمان عراق برگزار کرده‌ایم.

استاندار نجف افزود: طرح امنیتی ویژه سفر پاپ و تامین امنیت وی، از فردا شنبه وارد فاز اجرایی خواهد شد.

استاندار نجف در پایان گفت: همه بخش های امنیتی به حالت آماده باش درخواهند امد.

تشکیل کمیته تأمین امنیت سفر پاپ به عراق

همچنین، فرماندهی عملیات مشترک عراق، امروز جمعه از تشکیل کمیته تأمین امنیت و موفقیت سفر پاپ واتیکان به عراق خبر داد.

عبدالامیر شمری، جانشین فرمانده عملیات مشترک عراق در این باره گفت: مأموریت این کمیته نظارت و تأمین امنیت اماکنی است که رهبر کاتولیک‌های جهان از آن بازدید می‌کند.

منبع ایکنا ایرنا
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.