خبری تحلیلی ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

سوءاستفاده اسرائیل از کرونا برای یهودی سازی مسجد ابراهیمی در الخلیل + فیلم

رژیم صهیونیستی از اپیدمی کرونا برای انجام برخی تغییرات داخل و اطراف مسجد ابراهیمی شهر الخلیل واقع در جنوب کرانه باختری استفاده کرده و کارهای ساختمانی در میدان روبروی مسجد مشهود است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، در پی شیوع ویروس کورنا در فلسطین اشغالی، دولت فلسطین بر اساس پروتکل شناخته شده بین‌المللی برای پیشگیری از بیماری کرونا، از جمله ضد عفونی کردن مساجد و مراعات فاصله‌گذاری اجتماعی، اقداماتی انجام داده است و در این راستا تمرکز خود را بر «مسجد ابراهیمی» قرار داده است.

به بهانه اپیدمی کرونا، رژیم اشغالگر، مسجد ابراهیمی را طی سال ۲۰۲۰ میلادی ۷۷ بار و از ابتدای سال جاری میلادی ۳۱ بار بسته است، اما در همین مدت تسهیلات لازم را برای شهرک نشینان صهیونیست برای ورود به حرم ابراهیمی فراهم کرده است.

شیخ «حفظی ابو سنینه»، مسئول و خطیب مسجد ابراهیمی می‌گوید که رژیم اشغالگر از اپیدمی کرونا استفاده کرده تا از ورود کارمندان داخل مسجد جلوگیری کند و اقداماتش تنها شهروندان را شامل نمی‌شود.

ابو سنینه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم می‌افزاید: «رژیم اشغالگر تلاش می‌کند، مسجد ابراهیمی را تقسیم بندی زمانی کند، همچنین اجازه ورود بیش از ۵۰ نمازگزار برای ادای فریضه نماز را نمی‌دهد و و تنها پس از خروج این نمازگزاران از مسجد، اجازه ورود همین تعداد را به مسجد می دهد، با اینکه وسعت مسجد به حدی است که اجازه ورود صدها نمازگزار بدون زیر پا گذاشتن فاصله اجتماعی را می دهد.»

وی تأکید کرد: «رژیم اشغالگر از زمان آغاز اپیدمی کرونا بیش از ۵۰۰ بار مانع پخش اذان از مسجد ابراهیمی و وارد کردن وسایل مخصوص کارمندان و نگهبانان مسجد شده است».

این رژیم از خلوت بودن مسجد به عنوان یک فرصت استفاده کرده و شروع نصب بالابر بیرونی کرده است و در این راستا، یک قطعه زمین در جوار مسجد را برای اجرای طرح مصادره کرد.

شیخ «جمال ابو عرام» تأکید می‌کند که اوقاف اسلامی به همراه شورای شهر و کمیسیون آبادانی و بازسازی، به دادگاه عالی این رژیم برای توقف اجرای این طرح شکایت کرده، اما دادگاه صدور حکم در خصوص این پرونده را به تعویق می‌اندازد، اگرچه اجرای طرح را به طور موقت متوقف کرده و در انتظار جلسه دادرسی در تاریخ هفتم ماه آینده است.

ابو عرام می‌گوید: «رژیم اشغالگر از اپیدمی کرونا برای انجام برخی تغییرات داخل حرم ابراهیمی و پیرامون آن استفاده کرده و نمی توانیم، بفهمیم چه اتفاقی در جریان است، با این حال، کارهای ساختمانی در میدان روبروی مسجد مشهود است».

همچنین، حاکمیت رژیم اشغالگر و تحمیل این حاکمیت بر مسجد ابراهیمی کاملا آشکار و مشهود است، به ویژه زمانی که با ورود تیم خبری «خبرگزاری تسنیم» به داخل مسجد و حتی فیلمبرداری از حیاط های آن مخالفت کرد.

«عبد الرؤوف المحتسب»، شهروند فلسطینی می گوید: «این رژیم زندان جدیدی را بر ساکنان اطراف مسجد ابراهیمی تحمیل کرده و به بهانه کرونا بازرسی‌ها را افزایش داده و مانع رسیدن زائرین به مسجد می‌شوند، همچنین تمام مغازه‌ها و اماکن تجاری را مسدود کرده است، درحالی که شهرک نشینیان صهیونیست نماز خود را می خوانند و در خیابان های اطراف حرم ابراهیمی به گشت و گذار می پردازند.

رژیم اشغالگر از زمان کشتار حرم ابراهیمی در سال ۱۹۹۴، این حرم را به دو بخش تقسیم کرد و بر بیش از ۶۰% مساحت آن سیطره یافت و آن را با ایست‌های بازرسی محصور کرد.

از آن زمان رژیم اشغالگر اجازه دسترسی مسلمانان به تمام مسجد را جز ۱۰ روز در سال را نمی‌دهد و در مقابل این ۱۰ روز ورود مسلمانان به مسجد را برای ۱۰ روز به طور کامل ممنوع می‌کند.

طی سال ۲۰۲۰ رژیم اشغالگر تنها یک بار به طور کامل مسجد ابراهیمی را باز کرد، در حالی که مسئولان مسجد نتوانستند، بفهمند، در داخل بخش بسته و ممنوع الورود مسجد چه اتفاقی جریان دارد.

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.