تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

آیت الله کعبی: اسلام مدیون مجاهدت های حضرت ابوطالب و امام علی (ع) است

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: سیره حضرت ابوطالب (ع) در کتاب ها و بسیاری از آثار به خوبی تبیین نشده است.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، آیت الله عباس کعبی در همایش بین المللی حضرت ابوطالب حامی پیامبر اعظم که در تالار قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی برگزار شد، بیان داشت: سیره ابوطالب در کتاب ها و بسیاری از آثار به خوبی تبیین نشده است و به نظر من، ابوطالب (ع) مجاهد فی سبیل الله بود.

او با بیان اینکه جهاد در زمان پیامبر دارای ابعاد مختلف مکی، مهاجرین، تاسیس و تشکیل دولت اسلامی، دفاع از دولت مدینه و جهاد در عرصه بین الملل است، ابراز داشت: ابوطالب مجاهد دوران مبارزه و انقلاب در مکه است و حتی پرچمدار آن است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: جهاد حضرت ابوطالب(ع) در مکه، جهاد مقاومت است، براساس آیات قرآن جهاد تنها جهاد قتال نیست، در آیات قرآن جهاد در مکه تشریع شد و جهاد نشر دعوت در مکه در قرآن کریم ذکر گردید.

او تصریح کرد: حضرت ابوطالب (ع) سردمدار و پیشتاز جهاد کبیر و جهاد مکّی بود همانطور که فرزندش، امیرالمومنین (ع) سردمدار جهاد صغیر یعنی جهاد قتالی و پیشتاز غزوات اسلامی بود.

کعبی خاطرنشان کرد: اگر مجاهدتهای حضرت ابوطالب (ع) نبود، اسلام پا نمی گرفت و لذا اسلام مدیون مجاهدت های حضرت ابوطالب (ع) و امیرالمومنین (ع) است.

کعبی عنوان کرد: ابوطالب با اینکه رئیس قبیله و شیخ بطحا بود اما از استراتژی های پیامبر و دستورات ایشان تبعیت می کرد. ولایت چندین شاخه از جمله شناخت، محبت و تبعیت است و حضرت ابوطالب(ع)، رسول اکرم(ص) را می شناخت و به او محبت داشت و تحت امر رسول اکرم(ص) بود.

او افزود: افزود: اسلام در فضای قبیله و عشیره رشد کرد، مخاطب اسلام در ابتدا رسول اکرم(ص)، بستگان نزدیک، مستضعفان بود و زمانی که رسول اکرم(ص) اقدام به نشر عمومی اسلام کرد، این اقدام با حمایت بزرگ عشیره حضرت ابوطالب(ع) بود، اسلام با حمایت اجتماعی حضرت ابوطالب(ع) رشد کرد، اگر او قبیله را برای حمایت از رسول اکرم(ص) بسیج نمی کرد، معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: وی ادامه داد: امروز به حمایت اجتماعی و فرهنگی از مقاومت نیاز داریم و می توانند قبایل و عشایر از حضرت ابوطالب(ع) به عنوان یک الگو درس بگیرند، در جغرافیای مقاومت اسلامی، قبایل زیادی زندگی می کنند و این قبایل می توانند دست به مقاومت اجتماعی بزنند.

او محور دیگر مقاومت ابوطالب را سیاسی دانست و گفت: او نظام طاغوتی و اشرافی قریش را پس زد و نظام الهی پیامبر اکرم را انتخاب کرد و تا جایی پیش رفت که علیه کفار قریش در مکه شمشیر کشیده و عشیره خود را برای دفاع از رسول خدا بسیج می کرد اما کار به جنگ نکشید.

کعبی بعد دیگر مقاومت ابوطالب را مقاومت اقتصادی دانست و اظهار داشت: حضرت ابوطالب(ع) همه دار و ندار خود را برای حمایت از رسول اکرم(ص) در شعب ابی طالب و شکستن محاصره اقتصادی پیامبر(ص) گذاشت.

او مقاومت فرهنگی اعم از شعر و ترویج حقانیت رسول الله را بعد دیگر مقاومت حضرت ابوطالب ذکر کرد و افزود:  مقاومتی که حضرت ابوطالب(ع) داشت، مقاومت چند بعدی بود و همه این ابعاد می توانند برای محور مقاومت در زمان کنونی درس آموز باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: براساس روایات، حضرت ابوطالب(ع) شیفته رسول اکرم(ص) بود و کسانی که در مکه به پیامبر(ص) توهین کردند را مورد تنبیه قرار داد، حضرت ابوطالب(ع)، قریش را تهدید کرد که اگر به رسول اکرم(ص) تعدی کنند، با آنها وارد جنگ می شود و حمایت حضرت ابوطالب(ع) ربطی به مسائل قبیله ای نداشت.

کعبی با اشاره به حمایت حضرت ابوطالب(ع) از رسول اکرم(ص) خاطرنشان کرد: حضرت ابوطالب(ع) از همان ابتدای اسلام، ولایت مدار بود و مقاومت همه جانبه در ابعاد مختلف اجتماعی و سیاسی داشت، مقاومت حضرت ابوطالب(ع) برای همه ملت ها و دفاع از محور مقاومت در همه ابعاد درس آموز است.

به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.