تحلیلی خبری ردنا (ادیان نیوز)
جدیدترین خبرهای دینی امروز و اخبار ادیان تازه‌ترین خبرهای مذهبی مذاهب و فرقه‌ها، جدیدترین مطالب و مقالات ادیان مذاهب جریان‌‌های دینی فرقه‌های مذهبی ایران و جهان

ترجمه و انتشار کتاب «آداب و سنن عید نوروز در ایران»

ابوالفضل ربیعی از ترجمه و انتشار کتاب «آداب و سنن عید نوروز در ایران» به زبان آذری به همت وابستگی فرهنگی کشورمان در نخجوان خبر داد.

به گزارش ردنا (ادیان نیوز)، ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان با اعلام این خبر، گفت: این کتاب درباره فلسفه وجودی و منشاء عید نوروز و آداب و سنن اقوام مختلف ایرانی، معرفی آداب عید نوروز، سفره هفت سین و دید و بازدید، خانه تکانی، زیارت اهل قبور، سیزده بدر و … است.

ربیعی افزود: همچنین، بررسی جشن نوروز در سایر کشورهای منطقه و جهان از جمله کشورهای آذربایجان، نخجوان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان ازبکستان، پاکستان، عراق، مصر به همراه تصاویر جذاب از این عید با شکوه نوروز در این اثر فرهنگی گردآوری و به زبان آذری ترجمه شده است.

وی افزود: کتاب «آداب و سنن عید نوروز در ایران» مرجع خوبی برای علاقه‌مندان به فرهنگ، آداب و سنن ایرانی و محققان، اساتید و دانشجویان است.

ربیعی تأکید کرد: در بخشی از این کتاب به تاریخچه ثبت نوروز به عنوان میراث فرهنگی کشورهای منطقه روز اول فروردین و فرارسیدن نوروز ایرانی، روز جهانی نوروز نامیده می‌شود، اشاره دارد و نوروز به عنوان یکی از کهن ترین و شادترین جشن‌های ایرانیان با قدمتی ۳۰۰۰ ساله و به سبب ماندگاری، پیوند دیرینه با طبیعت و برگزارکنندگان پُرشمار آن تحت عنوان فرهنگ صلح در تقویم سازمان ملل جای گرفت.

وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان ادامه داد: این اقدام که برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، در سازمان ملل متحد با همکاری جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها از جمله جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد ضمن اینکه ۳ کشور هند، آلبانی و مقدونیه نیز در روز رای‌گیری به کشورهای تهیه‌کننده این قطعنامه پیوستند.

ربیعی بیان کرد: ترجمه این کتاب به زبان آذربایجانی می‌تواند در نشان دادن آداب و سنن اقوام مختلف ایرانی به ملت جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان مؤثر باشد.

وی همچنین، گفت: با ترجمه این کتاب تلاش شده علاقه‌مندان به تحقیق و پژوهش و دوستدار ایران در جریان آداب، سنن و فرهنگ ایران قرار گیرند.

بنابر اعلام این خبر، این کتاب به همت وابستگی فرهنگی کشومان در نخجوان گردآوری و ترجمه شده است علاقه‌مندان می‌توانند در فضای مجازی به آدرس سایت نمایندگی فرهنگی نخجوان مراجعه و فایل  الکترونیکی این کتاب را دریافت کنند.

گفتنی است؛ این چهارمین کتابی است که امسال وابسته‌ فرهنگی ایران در نخجوان درباره‌ ایرانشناسی، انقلاب اسلامی و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ترجمه و منتشر می‌کند.

منبع سازمان فرهنگ و ارتباطات
به خواندن ادامه دهید
گفت‌وگو درباره مطلبی که خواندید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.